► Ο,τι «καθαρότερο και αμόλυντο» κυκλοφορεί σήμερα στην Ελλάδα είναι ο Δημήτρης Κουφοντίας, αυτός ο μακράν πρώτος πιστολέρο της «17 Νοέμβρη». Οταν βλέπω από την τηλεόραση τον Καραμανλή να μου κάνει κήρυγμα για την διαφάνεια στην κυβέρνηση και τον Χριστόδουλο να μου ρίχνει το παραμύθι για την κάθαρση στην Εκκλησία, είμαι σίγουρος ότι και οι δυο μου κάνουν πλάκα. Αντίθετα, στη σκέψη μου δεν υπάρχει ίχνος αμφισβητήσεως για την αυθεντικότητα του Μήτσου, αυτού του επαναστάτη που έβαψε με αίμα τα χέρια του, την ψυχή του όμως;
► Την καταγραφή και αποθήκευση των ηλεκτρονικών επικοινωνιών (τηλέφωνα, e-mail) των Ευρωπαίων πολιτών, οι οποίοι, όπως όλα δείχνουν, θα επιβαρυνθούν και το κόστος που συνεπάγεται το “φακέλωμα”, προβλέπει η καταρχήν απόφαση που έλαβε το Συμβούλιο Υπουργών Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων την Παρασκευή στις Βρυξέλλες. Η παρακολούθηση των ηλεκτρονικών επικοινωνιών σε κοινοτικό επίπεδο δημιουργεί νέα δεδομένα και φυσικά προκαλεί πολλά ερωτηματικά και ανησυχίες για τη διασφάλιση των ατομικών ελευθεριών.
► Πρέπει να ξεχάσουμε τις προεκλογικές υποσχέσεις της ΝΔ και να υπολογίσουμε την πραγματική κατάσταση της οικονομίας.
► Παραγγέλλουν 40 μαχητικά αεροσκάφη με ταχύτατη και αδιαφανή διαδικασία. «Προβιβάζουν» και απομακρύνουν από το υπουργείο Εθνικής Αμυνας και τους εξοπλισμούς τον πρώην ανώτατο δικαστικό κ. Ζορμπά. «Σεμνά και ταπεινά» η κυβέρνηση Καραμανλή κάνει σε μεγαλύτερη κλίμακα αυτά που συνήθιζε να καταγγέλλει η ΝΔ επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ.
► Μερικά καψουρολιγδιάρικα τραγούδια είναι αριστουργήματα. Να σας πω ένα που είναι μέσα απ’ τη φιλοκαλία την πατερική; Είναι της συναλληλίας της αλληλοπεριχωρήσεως και του πρωτευθύνου. Λέει: «Μείνε μαζί μου έγκυος, είμαι πολύ φερέγγυος» και ο δεύτερος στίχος του λέει «κι αν θες και έκτρωση, έχω γιατρό με έκπτωση», Δηλαδή ακόμα και στην πτωτική μου φάση παραμένω αλληλέγγυος, δεν έχω μείνει στη συνάντηση της σάρκας, αυτό που λέει ο Μάξιμος Ομολογητής «μόνο στο φυσικό θέλημα», αλλά συμπαρίσταμαι, και έχω γιατρό με έκπτωση.