► Σύμφωνα με απολύτως έγκυρες πληροφορίες του “Π” ο Ρόντος είχε με δική του πρωτοβουλία χρηματοδοτήσει τον Βαβύλη μέσω μυστικών κονδυλίων του ΥΠΕΞ καθώς και μέσω της ανεξέλεγκτης ροής κονδυλίων προς τις περιβόητες μη κυβερνητικές οργανώσεις με τις οποίες ασκούνταν πολιτική παρεμβάσεων σε ευαίσθητες περιοχές (Βαλκάνια, Κόσοβο, Αφγανιστάν, Μ. Ανατολή κλπ.) εκείνη την περίοδο.
► Το είδαμε κι αυτό! Τον Νίκο Χατζηνικολάου να λειτουργεί ως πλυντήριο σε μία καταφανώς σκηνοθετημένη συνέντευξη που αποσκοπούσε στην απενοχοποίηση και αθώωση του αρχιεπισκόπου.
► Δημόσια ομολογία ότι γνώριζε πως ο διευθυντής του γραφείου του κ. Bασίλης Γούλας θα απέσυρε την προσφυγή του για τον ΛAΦKA έκανε ο υφυπουργός Oικονομίας, κ. Πέτρος Δούκας. Πάντως πληροφορίες αναφέρουν ότι η απόφαση ελήφθη σε συνεννόηση με το Mέγαρο Mάξιμου απ’ όπου χθες το βράδυ διέρρεαν ότι δήθεν ο πρωθυπουργός είναι ενοχλημένος από την εξέλιξη. H κυβέρνηση κερδίζει έτσι χρόνο. O κ. Δούκας υπογράμμισε ότι υπάρχουν κι άλλες προσφυγές που θα εξεταστούν σε 5 με 6 μήνες αλλά ο δικηγόρος Aλέξης Mητρόπουλος υποστήριξε πως αμετάκλητη απόφαση θα βγει το 2007 ή το 2008. Eπιπλέον ο υφυπουργός Oικονομίας παραδέχθηκε πως η κυβέρνηση δεν είναι σε θέση να καταβάλει τα αναδρομικά του ΛAΦKA. Zήτησε την κατανόηση των συνταξιούχων γιατί υπάρχουν σοβαρά δημοσιονομικά προβλήματα!
► Μαζί με έναν πρώην άνδρα της Ομάδας Υποβρυχίων Καταστροφών είχε “στρατολογηθεί” περιστασιακά στην ΕΥΠ ο Απόστολος Βαβύλης. Η στρατολόγηση του Βαβύλη, αλλά και του άνδρα των ΟΥΚ – ο οποίος είχε εμπλακεί σε βομβιστικές επιθέσεις – έγινε από μια ομάδα περίπου 10 στελεχών της ΕΥΠ που φέρεται να δρούσε αυτόνομα. Ατυπος “αρχηγός” αυτής της ομάδας ήταν αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. που είχε δεχτεί μομφές από συναδέλφους του.
► Για να τελειώνω με τα ράσα, τις γενειάδες, τα καλυμμαύχια και τα χρυσοποίκιλτα άμφια. Προτείνω λοιπόν και το βρίσκω εκσυγχρονιστικό και άκρως λογικό. Αφού όλα για το money γίνονται. Αφού τα πάντα εν… χρήματι εποίησαν και ποιούν. Αφού ακόμα κοτόπουλα, φέτα και τραχανάδες μοσχοπουλούν. Αφού όλα στο σφυρί και στη φοροδιαφυγή. Αφού επιχείρηση κάμουν, τότε γιατί να μη μετεξελιχθούν σε μια νόμιμη, με βούλα και υπογραφή, Ανώνυμη Εταιρεία; Να κόβουν εισιτήριο στη λειτουργία, το ευχέλαιο, τους γάμους, τις κηδείες, τα βαφτίσια. Με βιβλία, με ορκωτό λογιστή και με όλη τη διαχειριστική επιχειρηματική διαδικασία. Και μάλιστα μονοπωλιακή, χωρίς ανταγωνιστική αγωνία. Το σύστημα δεν υποστηρίζουν; Και το σύστημα δεν τους στηρίζει; E, τότε γιατί σαν κερδοφόρα μονάδα του συστήματος να μη λειτουργούν; E, δεν πειράζει, τι να γίνει. Ολα έχουν ένα κόστος σ’ αυτή την επίγεια ζωή. Στις προσευχές τους όχι Τριάδα, αλλά Αγία Τετράδα. Πατήρ, Υιός, Αγιο Πνεύμα και Αγία Εταιρεία!
► Μετά τους Ιάκωβο (Σικάγου), Σωτήριο (Καναδά), Ησαΐα (Ντένβερ), Αθηναγόρα (Παναμά), Νικήτα (Χονγκ Κονγκ), “παλαιο-Χρυσοβαλάντιες” κ.ά., ακόμα ένας μητροπολίτης προστέθηκε πρόσφατα στην Μεγάλη (των Gay) Εκκλησία μας: Ο Σαν Φρανσίσκο (όπου και η έδρα της Οργάνωσης των Gay στις ΗΠΑ, με τ’ όνομα “Μέγας Αλέξανδρος”), Γεράσιμος (“Τζέρρυ”), που εκλέγηκε από την “Αγία και Ιερά Σύνοδο” του οικουμενικού Πατριάρχη. H ενθρόνιση θα γίνει στις 2 Απριλίου. Οπως πληροφορηθήκαμε, η Οργάνωση “Μέγας Αλέξανδρος” θα στείλει αρκετά μέλη της για να φωνάξουν “άξιος” και να συνεορτάσουν το χαρμόσυνο γεγονός…