►Περί της ελληνοαμερικάνικης «κοινής προσπάθειας» για την αντιμετώπιση των κερδοσκόπων, όπως την εμφάνισε στις δηλώσεις του ο Γ. Παπανδρέου, καλύτερα να μη γίνει λόγος. Οι εν λόγω «κερδοσκόποι» (Goldman Sachs, για παράδειγμα) κυβερνούν τις ΗΠΑ, κάτι το οποίο, αν δεν… γνωρίζει ο Ελληνας πρωθυπουργός, σίγουρα το ξέρουν ο Ομπάμα και οι απογοητευμένοι πια ψηφοφόροι του, που τον βλέπουν να υπηρετεί τα αληθινά αφεντικά εκείνης της χώρας, όπως ακριβώς και ο προκάτοχός του, ο «τρισκατάρατος» Μπους.
Το Ποντίκι
►Οι απεργιακές κινητοποιήσεις βλάπτουν πραγματικά την οικονομία και οδηγούν σε μείωση των κυβερνητικών εσόδων, ενώ ο κ. Παπανδρέου δεν κάνει καλό στην οικονομία με το να επιπλήττει τους ίδιους «κερδοσκόπους» που εκείνος έχει ανάγκη για ν’ αγοράσουν το χρέος της χώρας του. Η συμβουλή μας είναι να επικεντρωθεί στις μεταρρυθμίσεις, αρχίζοντας από την κατάργηση του συνταγματικού δικαιώματος των δημοσίων υπαλλήλων στη μονιμότητα. Αυτό θα βελτίωνε τη δημοσιονομική αξιοπιστία της Ελλάδας περισσότερο από οποιαδήποτε αύξηση των φόρων.
Wall Street Journal
►Οποιος επικρίνει τα όπλα της Χεζμπολά θα πρέπει να λάβει υπόψη του ότι ο λιβανικός στρατός δεν είναι ακόμη καλά εξοπλισμένος και δε μπορεί μόνος του ν’ αντιμετωπίσει μια εξωτερική απειλή, όπως το Ισραήλ.
Ρ. Χαρίρι (πρωθυπ. Λιβάνου)
►Να σταματήσει τώρα η αμερικάνικη στρατιωτική εισβολή στην Αϊτή. Η χώρα έχει ανάγκη 12.000 γιατρούς, αλλά η κυβέρνηση Ομπάμα έστειλε 12.000 στρατιώτες, που έχουν εκπαιδευτεί για να σκοτώνουν, όχι για να παρέχουν ανθρωπιστική βοήθεια.
The Progressive (ΗΠΑ)
►H νέα κυβέρνηση του Ιράκ έχει δώσει το σημαντικό αγαθό της δημοκρατίας στους πολίτες εξασφαλίζοντας σταθερότητα, ασφάλεια και κοινωνική συνοχή.
Γιώργος Παπανδρέου
►Και έτσι λοιπόν, παρά το γεγονός ότι μπορεί να εξαφανιστούμε ως φυσικά πρόσωπα από το χώρο της πολιτικής, δεν έχουμε άλλο δρόμο. Αν είναι να προσπαθήσουμε να διασώσουμε το τομάρι μας κάνοντας κακό στην πατρίδα, δεν έχει νόημα. Ας εξαφανιστούμε. Αρκεί τον Μάιο – Ιούνιο, οι θυσίες του κόσμου, να έχουν πιάσει τόπο και να έχουν κάνει καλό.
Α. Λοβέρδος (Αθήνα, 9,84)