● Mαζεύτηκαν και πάλι οι χορτάτοι και οργάνωσαν συναυλίες για τους νηστικούς ●●● Λαμπεροί αστέρες της «σόου μπιζ» έκαναν εκκλήσεις στους ισχυρούς του πλανήτη να διαγράψουν το χρέος της Αφρικής ●●● Μετά τη δακρύβρεχτη έκκληση, μπήκαν στις αστραφτερές λιμουζίνες και πήγαν για ξεκούραση δίπλα στις πισίνες ●●● Κουράζει πολύ ο αγώνας κατά της φτώχειας ●●● Ειδικά όταν είσαι ζάμπλουτος ●●● Δεν θα επαναλάβουμε το βιβλικό «ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριταί» ●●● Θα υπενθυμίσουμε απλώς ότι η εξαφάνιση της φτώχειας προϋποθέτει την εξαφάνιση των πλουσίων ●●● Και των αστέρων της «σόου μπιζ», βεβαίως ●●● Κατά συνέπεια, δεν μπορεί να είναι ειλικρινείς οι αστέρες που τραγουδούν κατά της φτώχειας ●●● Διότι δεν μας έχουν δώσει την εντύπωση αφελών ●●● Είναι από τα πιο χρήσιμα στηρίγματα του συστήματος ●●● Γι’ αυτό και ουδείς εκ των ισχυρών ενοχλείται από τη δράση τους ●●● Γι’ αυτό ο Κόφι Ανάν, αυτό το σκυλάκι πολυτελείας των ιμπεριαλιστών, τους συγχαίρει δημόσια ●●● Ενώ αν ο καλλιτέχνης έλεγε «φτωχοί, πάρτε τα όπλα και διεκδικήστε το δίκιο σας», όχι γήπεδο δεν θα ‘βρισκε να τραγουδήσει, αλλά ούτε μικρόφωνο ●●● Το καλύτερο κοινωνικό κατευναστικό είναι αυτές οι χρυσοπληρωμένες διασημότητες ●●● Κατά τα άλλα, ο μίστερ Γκαργκάνας μας δουλεύει χοντρά ●●● Δε μίλησα για γενική αύξηση των ορίων ηλικίας, λέει ●●● Αλλά για εκείνα που είναι κάτω από τα 65 ●●● Δηλαδή, γυναίκες και βαριά-ανθυγιεινά ●●● Εμείς σας το είχαμε πει, αλλά δεν μας ακούτε ●●● Κορυφή του παγόβουνου το ασφαλιστικό των τραπεζών, «ούρλιαζε» η «Κ» ●●● Ορίστε τώρα η επιβεβαίωση ●●● Θα γίνει τίποτα τώρα που τα πράγματα είναι καθαρά; ●●● Μπααα, τώρα έχουμε τα μπάνια του λαού ●●●Αλλά και μετά το μπανιάρισμα δεν βλέπουμε φως ●●● Αντε να βάλουμε όλοι ένα χεράκι, μπας και ξεκουνηθούν μερικοί ●●● Να φτιάξουμε μια μαγιά, ρε παιδί μου, να ξεκινήσουμε από κάπου ●●● Να πούμε και μεις τον καλό μας λόγο για τους δυο δικαστές που πήραν την καθαρή αθωωτική απόφαση στη δεύτερη δίκη του ΕΛΑ ●●●Θα λέγαμε τη γνωστή λαϊκή ρήση, ότι απέδειξαν πως έχουν αρ…α, αλλά η μία είναι κυρία και θα ξεπέφταμε στο σεξισμό ●●●Για κάποιους άλλους, βέβαια, δεν υπάρχει καλός λόγος ●●● Ειδικά για εκείνους που δεν έκαναν τίποτα για να χτυπηθεί η συλλογική ευθύνη ●●● Και μας έλεγαν ότι αυτή η δίκη γίνεται για άλλο λόγο ●●● Λίγη αυτοκριτική δεν θα έβλαπτε, αλλά εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με πολιτικό λάθος για να περιμένουμε αυτοκριτική ●●● Με παραγοντίστικη, πολιτικάντικη ξετσιπωσιά έχουμε να κάνουμε ●●● Γι’ αυτό και δεν περιμένουμε τίποτ’ άλλο εκτός από μικρότητα, ψιθύρους και πολιτική κατινιά ●●●Ομως, το καραβάνι πρέπει να τραβήξει μπροστά, αφήνοντας τα σκυλιά ν’ αλυχτάνε… ●