♦ Ο Ρέντσι συνέδεσε το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος με την παραμονή του στην εξουσία ♦ Και έχασε με είκοσι μονάδες διαφορά ♦ Συνετρίβη ♦ Δεν είχε άλλη λύση από την παραίτηση, στην αστική πολιτική όμως παραμένει φιλοδοξώντας να επανέλθει στην εξουσία ♦ Σχολή δημιούργησε τελικά ο «καβαλιέρε» Μπερλουσκόνι ♦ Γέλασε και το παρδαλό κατσίκι με τη δήλωση Κοτζιά μετά τις προεδρικές εκλογές στην Αυστρία ♦ «Θα ήθελα να είμαι στη Βιέννη και να χορεύω βαλς του Στράους» ♦ Δεν υπονοούμε τίποτα για την… κοιλιά του υπουργού, που όσο να 'ναι δεν προσφέρεται για βαλς ♦ Στις μουσικές του προτιμήσεις αναφερόμαστε ♦ Διότι τον θυμόμαστε το Μάη του 2015 να τραγουδάει και να λικνίζεται σαν λούτρινο αρκούδι στην Αττάλεια ♦ «We are the world» ♦ Αγκαζέ με τον Τσαβούσογλου, παρέα με τους υπουργούς του ΝΑΤΟ ♦ Δεν το λες και βαλς των Στράους το αποκρουστικό θέαμα που πρόσφερε ♦ Πώς να αισθάνεται, άραγε, ο «πολλά βαρύς» γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας, Νεφελούδης, που αυτός -με τόσα ένσημα στον ευρωρεβιζιονισμό- παρέμεινε γενικός γραμματέας, ενώ η «χτεσινή» Αχτσιόγλου έγινε υπουργός; ♦ Ρητορικό είναι το ερώτημα, φυσικά ♦ Ο χαρακτήρας του Νεφελούδη, που τον έχει αντιληφθεί όποιος έτυχε να τον δει έστω και μία φορά στην τηλεόραση, δίνει την απάντηση ♦ Ελπίζουμε ο Μάριος να φροντίζει με θρησκευτική ευλάβεια τα χάπια του προέδρου ♦ Μη μας πάθει τίποτα, με τόσα νεύρα και τόσες στενοχώριες ♦ Θα μας τον φάει τον λεβένταρο το μητσοτακαίικο ♦ Είστε καλά, κύριοι της αντιπολίτευσης στην ΚΕΔΕ; ♦ Διαμαρτύρεστε που ο Πατούλης έβαλε σ' ένα άλμπουμ πολλές φωτογραφίες του, αντί να ξεσηκώσετε τον κόσμο που δεν έβαλε την Πατούλαινα; ♦ Ο Ολάντ δεν είναι βαψομαλλιάς! Το γράφει στο βιβλίο του ♦ «Είναι φυσικό το χρώμα, το πήρα από τον πατέρα μου, με τόση βροχή που έχω φάει θα είχε ξεβάψει εξάλλου» ♦ Αυτό πάντως δεν τον βοήθησε καθόλου ν' αποφύγει την πολιτική συνταξιοδότηση ♦ Και μια απορία ♦ Των αλλονών, που το καραβάφουν, ξεβάφει «με την πρώτη σταγόνα της βροχής»; ♦ Ακούσαμε την ομιλία Τσίπρα στο Αμπού Ντάμπι, «εις την Αγγλικήν» ♦ Το ρο μια χαρά το «στραγγάλαγε», αλλά κατά τα άλλα η προφορά ήταν «άσ' τα να πάνε» ♦ Κι ας ήταν γραπτή η ομιλία ♦ Οταν κάποιος προσπαθεί να μιμηθεί την προφορά σε μια ξένη γλώσσα, την οποία έμαθε όψιμα και με εντατικά μαθήματα, απλώς γίνεται γελοίος ♦ Αν μιλάς σωστά, κανένας δε θα σου κάνει παρατήρηση για την προφορά ♦ Με το σύνδρομο Ραν-Ταν-Πλαν αντέδρασε ο ΣΥΡΙΖΑ στο ακροδεξιό παραλήρημα βουλευτή των ΑΝΕΛ, που έθεσε τον ελληνικό λαό μπροστά στο ιστορικών διαστάσεων δίλημμα ♦ «Μπορεί ένας γκέι να γίνει μπέιμπι σίτερ;» ♦ Θυμήθηκε συριζαίος τις, ότι οι ΑΝΕΛ είναι κόμμα «συντηρητικών αρχών» ♦ Ο οποίος συριζαίος κόντεψε να σπάσει τα χέρια του από τα δυνατά χειροκροτήματα, όταν ο Καμμένος τους προσφώνησε «συντρόφισσες και σύντροφοι» ♦ Κάτω τα χέρια από την Ελενίτσα την Αυλωνίτου ♦ Δε βλέπετε, ρε, ότι το 'χει βάψει ξανθό-πλατινέ το μαλλί; ♦ Διαπιστώνουμε, πάντως, ένα πρόβλημα ακοής ♦ Μπέρδεμα του ρο με το ταυ κάνει την Ρω, Τω ♦ Να το κοιτάξεις, Ελενίτσα ♦ Αποκάλεσε ο Τζιτζικώστας τον Μπουτάρη «κωλόγερο»; ♦ Γιατί δεν τον αποκαλεί κι αυτός «κωλόπαιδο», να πατσίσουν; ♦