● Και μην ξεχνάμε κάτι βασικότατο ●●● Η υπογραφή στη νέα δανειακή σύμβαση και στο νέο Μνημόνιο, σημαίνει ταυτόχρονα και υπογραφή στο ήδη ισχύον Μνημόνιο ●●● Το καινούργιο συμπληρώνει το παλιό, κάνοντάς το πιο μαύρο για τους εργαζόμενους ●●● Να το θυμόμαστε, για να μη μπορεί να παραμυθιάσει κανέναν ο Σαμαράς ●●● Πάει κι αυτό το παραμύθι του Βενιζέλου ●●● Για τον πακτωλό, ντε, που θα έρρεε από τα ταμεία των «θεσμικών μας εταίρων», για να βοηθήσει την ανάπτυξη ●●● Μέρκελ και Σαρκοζί ανακοίνωσαν από το Παρίσι, ότι ο «πακτωλός» θα κλειδωθεί σ’ έναν ειδικό λογαριασμό, από τον οποίο θα εκταμιεύονται ποσά μόνο για την αποπληρωμή των διεθνών τοκογλύφων ●●● Και η… ανάπτυξη; ●●● Ρωτήστε τον Βενιζέλο ●●● Αλλωστε, και τα 110 δισ. του πρώτου τροϊκανού δανείου ήταν ισόποσα με τα παλιά δάνεια που έληγαν την περίοδο 2010-13 ●●● «Είμαστε και γ…ένοι και δαρμένοι», είπε ο Μπένι στο πολιτικό συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με τα «Νέα» ●●● Εμάς εννοούσε, όχι τον εαυτό του και την εξουσιαστική κλίκα στην οποία συμμετέχει ●●● Μάγκες άρχισαν να το παίζουν ορισμένοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ●●● Κάτι Μαγκούφηδες, κάτι Αμοιρίδηδες, κάτι Καρύδηδες ●●● Αυτοί που επί δυο χρόνια ψήφιζαν τον αφανισμό του λαού και με τα δυο χέρια ●●● Χρειάζεται μήπως κανένα παραπανίσιο σχόλιο; ●●● Ρε σύντροφοι, τη φανταζόσασταν τέτοια ξεφτίλα του αστικού πολιτικού συστήματος; ●●● Να τους «χορεύει» ένας ακροδεξιός, πρώην ιδιοκτήτης πρακτορείου μοντέλων! ●●● Να τον έχουν καταστήσει ρυθμιστή των πολιτικών ισορροπιών! ●●● «Αμα δε σας αρέσει να πάτε στη Ρωσία να ζήσετε», έλεγαν μπάτσοι και ρουφιάνοι στους αριστερούς, τα μαύρα χρόνια του μοναρχοφασισμού και της χούντας, αλλά και τα πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης ●●● «Να πάτε στη Βόρεια Κορέα», είπε η Μπακογιάννη στους διαμαρτυρόμενους κατοίκους του Δήμου Θερμαϊκού, που είχε το θράσος να επισκεφτεί ●●● Κεχαγιάδες στο σβέρκο μας οι δωσίλογοι, οι πλιατσικολόγοι, τα αρπακτικά ●●● Εμείς δημιουργούμε, παράγουμε, χτίζουμε κι αυτοί αρπάζουν ●●● Κι όταν διαμαρτυρηθούμε, μας λένε ή να βγάλουμε το σκασμό ή να φύγουμε από τη χώρα ●●● Αλλά τι άλλο να περιμένεις από την κόρη του Μητσοτάκη; ●●● Ρατσιστικές βρισιές κατά του Τζιμπρίλ Σισέ από τους οπαδούς της Λάτσιο ●●● Οταν πήγαινε στη φασιστοομάδα, δεν ήξερε ότι κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό; ●●● Ηξερε, αλλά… ήταν πολλά τα λεφτά και έκανε πως δεν καταλάβαινε ●●● Ούτε το λόγο να μιλήσει δεν του έδωσαν του υποψήφιου αρχηγού Μιχάλη στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ κι ας σήκωνε απεγνωσμένα το χέρι του ●●● «Φταίω εγώ μετά να βγω να τα πω στα κανάλια;» ακούστηκε να λέει ●●● Η αλήθεια, όμως, είναι ότι συμμαζεύτηκε πολύ ●●● «Ο Παπανδρέου υψώνει… αντιμνημονιακή σημαία» ●●● Τίτλος στα «Νέα – Σαββατοκύριακο» ●●● Πόσα θέλετε να μας τρελάνετε, ρε; ●●● Ενώ έπνεε μανιασμένα η αντεργατική-αντιλαϊκή θύελλα, ο Φώτης Κουβέλης δήλωνε ότι επιστροφή στη δραχμή θα σήμαινε ότι γυρίζουμε πολλές δεκαετίες πίσω ●●● Μια ζωή Κουβέλης, μια ζωή δεκανίκι του συστήματος ●