●«Καλή χρονιά»: το πιο σύντομο ανέκδοτο των ημερών ●●● Εκτός αν εννοούμε καλή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ χρονιά, οπότε η ευχή αποκτά νόημα ●●● Και προοπτική, γαμώ τη μιζέρια μας ●●● Οχτώ πράκτορες της CIA νεκροί με τη μία στο Αφγανιστάν ●●● Να κι ένα καλό νέο που μας έφερε το 2010 ●●● Aπό τότε που ανακαλύφθηκε το συγνώμη γαϊδούρεψε ο κόσμος, λένε στο χωριό μου ●●● Το θυμήθηκα ακούγοντας την «αυτοκριτική» Παπανδρέου για τα τέλη ●●● Αφού πρώτα τα τσέπωσαν, ζήτησαν μετά συγνώμη και καθάρισαν ●●● Το τέλος του χρόνου πέρασε, αλλά η δημόσια συζήτηση στην Ελλάδα ασχολείται μόνο με τέλη ●●● Τέλη στ’ αυτοκίνητα, τέλη σε ποτά και τσιγάρα, τέλη στα καύσιμα ●●● Μόνο για τέλη στα κέρδη του κεφάλαιου δεν γίνεται κουβέντα ●●● Μήπως ο Μητσοτάκης έγινε επίτιμος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και δεν το πήραμε χαμπάρι; ●●● Τι να κάνει, όμως, ο άνθρωπος με τα παιδιά που έκανε ●●● Η μία έχασε το «ματσάκι» και τώρα έχει πέσει σε κατάθλιψη, ενώ ο άλλος δεν εννοεί να ξεκολλήσει από τη Γ’εθνική της αστικής πολιτικής ●●● Είδε κι αποείδε, αποφάσισε να στηρίξει μόνος του την παράδοση της φαμίλιας ●●● Προς το παρόν δεν έχει πει τίποτα για το Σαμαρά ●●● Θα εξαπολύσει τη ρουκέτα, αφού πρώτα ετοιμάσει το κλίμα ●●● Μητσοτάκης είν’ αυτός ●●● Ετσι που το πάνε οι φασισταράδες, κινδυνεύουμε να γίνουμε υπερασπιστές πότε της Δραγώνα και πότε της ρύθμισης για τους μετανάστες που προωθεί η κυβέρνηση ●●● Προσοχή, λοιπόν, γιατί πίσω από το τυράκι κρύβεται η φάκα ●●● Να υπερασπιστούμε, μήπως, τη μεταναστευτική πολιτική της κυβέρνησης; ●●● Πίσω από τη ρύθμιση για τις κολοβές πολιτογραφήσεις κρύβεται η «μηδενική ανοχή στη λαθρομετανάστευση» ●●● Πολιτική που βέβαια δεν αλλάζει ●●● Οσο για την κ. Δραγώνα, ας μας πει πρώτα από ποιο ελληνικό πανεπιστήμιο απεφοίτησε ●●● Γιατί απ’ όσο ξέρουμε, από το αμερικάνικο κολλέγιο πήρε πτυχίο και κατάφερε να το αναγνωρίσει ●●● Να κοπανάμε τα φασισταριά, λοιπόν, όχι όμως και να μας βάλει στο τσεπάκι του ο Γιωργάκης ●●● Οχι στον κάλπικο «πραγματισμό» διάφορων που τους τρέχουν τα σάλια και σπεύδουν να τσιμπήσουν το δόλωμα ●●● Λέτε να ξεβρομίσουν λιγάκι τα αστικά μίντια, μετά τις «μεγάλες απώλειες» με τις οποίες έκλεισε το 2009; ●●● Μπα, υπάρχουν πολλοί έτοιμοι να πάρουν τη σκυτάλη ●●● Τα πρόσωπα απλώς υπηρετούν το σύστημα και χρωματίζουν την «ενημέρωση» με το προσωπικό τους στιλ ●●● Και γιατί σώνει και καλά να πρέπει να διαλέξουμε «στρατόπεδο» στη σύγκρουση που εκτυλίσσεται στο Ιράν; ●●● Χωρίς να ξέρουμε σε κάποιο στοιχειώδες βάθος τι εκπροσωπεί το κάθε στρατόπεδο ●●● Δεν μας υποψιάζει το γεγονός ότι οι ιμπεριαλιστές της Δύσης ξαναθυμήθηκαν τη δημοκρατία; ●●● Δεν βλέπουμε ότι οι ηγέτες της αντιπολίτευσης προέρχονται από τους κόλπους του καθεστώτος και βαρύνονται με το ξεκλήρισμα κάθε αριστερής φωνής ●●● Αρκεί, άραγε η κίνηση μαζών κάτω από ξένες σημαίες, σ’ έναν πόλεμο για την εξουσία; ●●● Δεν υπάρχουν λαϊκά συμφέροντα μη αντιπροσωπευόμενα στις δυναστικές συγκρούσεις;