♦ ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΕΤΑΙ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Κυβέρνηση ΝΔ – Διοίκηση ΟΤΕ
Κατεδάφιση: Γενικού Κανονισμού Προσωπικού, Συλλογικών Συμβάσεων, Ασφαλιστικών και Εργασιακών Δικαιωμάτων, Μισθών και Επιδομάτων, Διαφάνειας και Αξιοκρατίας
♦ Τολμάμε-Αλλάζουμε-Προχωράμε (ΠΑΣΚΕ ΠΕΤ-ΟΤΕ)
Το διάβασα και πήρα τα πάνω μου. Ας μην είμαι ΠΑΣΟΚογενής. Θα τον σηκώσουμε τον ήλιο, ναι!!! Φτωχολογιά για σένα κάθε μου τραγούδι!!! Τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας που καταργεί τη μονιμότητα ποιος την ψήφισε; Που να θυμόμαστε τώρα!!! Αλλωστε, ο γίγαντας ηγέτης του συνδικαλιστικού κινήματος της χώρας, σύντροφος Χρήστος Πολυζωγόπουλος (χλατς, χλατς, χλατς… παλαμάκια είναι, όχι μπάτσες), φρόντισε λίγο καθυστερημένα να διαφοροποιηθεί. Ολα τα υπόλοιπα τα τελευταία δέκα τουλάχιστον χρόνια έγιναν άψογα. Ειδικά στα θέματα διαφάνειας και αξιοκρατίας. Τίποτα δεν άφηνε χωρίς να το φωτίσει η ΠΕΤ-ΟΤΕ. Ειδικά στις σχέσεις του ΟΤΕ με το μέγα προμηθευτή του κ. Κόκκαλη (χλατς, χλατς, χλατς… παλαμάκια και όχι μπάτσες, καθότι ο γράφων είναι γαύρος) η ΠΕΤ-ΟΤΕ φρόντιζε όλα να είναι καθαρά. Σαν το νερό του Καματερού ένα πράμα. Στις δε τοποθετήσεις στελεχών, εκεί να δεις διαφάνεια και αξιοκρατία. Τι νομίζετε, θα αφήναμε τους ανίκανους να έχουν τα πόστα; Που αντιδρούσαν για τον Κόκκαλη, γιατί ήταν μίζεροι και αναχρονιστικοί; Που δεν ήταν σύντροφοι; Αλλωστε, η ΠΑΣΚΕ είναι αριστερή δύναμη. Ρωτήστε και το Φόρουμ. Το ελληνικό, το ευρωπαϊκό, το κινέζικο. Οποιο θέλετε.
♦ Ελα και συ μαζί μας. Για να απομονώσουμε το παρελθόν και να χτίσουμε το μέλλον (ΔΑΚΕ ΠΕΤ-ΟΤΕ)
Ελα και συ… έλα και συ. Κάτι… προς το χριστιανικό πάει το συνθηματάκι. Θα τους ευλόγησε κι η Μπέμπα Μπλανς. Συνδικαλισμός του κ… Για το μέλλον θα χτίσει πάντως η ΔΑΚΕ. Μια μεζονέτα. Ενα εξοχικό. Ενα ακόμη εξοχικό. Στο βουνό αυτή τη φορά. Μια παράγκα. Φτου, ρε γαμώτο, είμαι και γαύρος. Θα χτίσει, αυτό είναι σίγουρο. Με καλά υλικά. Δοκιμασμένα στο χρόνο. Μην το λέτε. Υπάρχουν και έντιμοι εργολάβοι. Σεμνοί και ταπεινοί. Που συνεργάζονται άψογα με την κυβέρνηση της ΝΔ, μετά από τη περήφανη νίκη της ενάντια στους πέντε νταβατζήδες που καταδυνάστευαν τη χώρα. Ο κ. Μπόμπολας π.χ. Για τον κ. Κόκκαλη η ΔΑΚΕ ΠΕΤ-ΟΤΕ δεν έχει αυτή τη στιγμή συγκεκριμένη θέση. Καθότι το άγιο λαδάκι το δοκιμάζουν όλοι όσοι αρέσκονται στη μεσογειακή διατροφή. Θα δείξει. Ανάλογα με την… τιμιότητα. Ψηφίστε εσείς πρώτα.
♦ Τώρα ψηφίζουμε Αγωνιστική Συνεργασία-Παρέμβαση. Δύναμη: Αντίστασης-Εναλλακτικών Προτάσεων-Αναγέννησης των Συνδικάτων (ΑΣΚ-Παρέμβαση)
Εδώ περάσαμε στην T.V. Σε σίριαλ. Οι αδιάφθοροι. Για μια υγιή ΠΕΤ-ΟΤΕ. Μέρος του υγιούς καπιταλισμού, που κάποτε θα γίνει, όταν υιοθετηθούν οι ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ προτάσεις από το σύνολο των κοινωνικών τάξεων. Μέχρι τότε, μπουκάρουμε σε όλους τους θεσμούς. Με τις εναλλακτικές μας προτάσεις. Για την υγιή τους λειτουργία. Τον π… τον ΔΑΚίτη, τι μεζονέτα ήταν αυτή που αγόρασε!!!