![](/wp-content/uploads/2020/08/2673/content_i_v_d_d_v_g_i_-_v_s_v_v_a.jpg)
♦ Οι εθνικισταράδες-αρχαιόπληκτοι που, τις άλλες φορές που ο Περισσός κρεμούσε πανό στην Ακρόπολη, έμπηγαν τις φωνές για τη «βεβήλωση του ιερού χώρου», αυτή τη φορά εσιώπησαν αιδημόνως (όπως θα έγραφαν οι καθαρευουσιάνοι παλαιότερων εποχών). Βλέπετε, αυτή τη φορά το πανό ήταν στο ίδιο μήκος κύματος με τη δική τους εθνικιστική προπαγάνδα. Ακόμα και η αναφορά «στα σχέδια ΗΠΑ-ΝΑΤΟ-ΕΕ» δεν τους ενόχλησε. Ηταν κομμάτι και της δικής τους προπαγάνδας. Το «ναι στη φιλία-αλληλεγγύη και κοινή πάλη των λαών» δεν ήταν δύσκολο να το ανεχτούν. Θα πρέπει να πει και τα «δικά του» ο Περισσός, το καταλαβαίνουν. Εκείνο που μέτρησε πάνω απ' όλα ήταν το «όχι στη συμφωνία Τσίπρα-Ζάεφ» και το «όχι στον αλυτρωτισμό και τον εθνικισμό». Το τελευταίο αφορά και τον ελληνικό εθνικισμό, λένε οι του Περισσού. Μη ζορίζεστε, κανένας δεν το κατάλαβε. Ολοι κατάλαβαν ότι αλυτρωτισμός και εθνικισμός πάνε πακέτο και αφορούν τη Βόρεια Μακεδονία. Οσοι ψιλολόγησαν την πολιτική σας στο «Μακεδονικό», κατάλαβαν τις αισχρές λαθροχειρίες που κάνατε και αγανάκτησαν διπλά, καθώς σας είδαν να ψαρεύετε στα βρόμικα νερά του εθνικισμού, εμφανιζόμενοι ως οι γνησιότεροι εκφραστές του σύγχρονου ελληνικού μεγαλοϊδεατισμού.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2674/content_d_z_-_-_e_-_zea.jpg)
♦ Μ' αυτό το πρωτοσέλιδο κυκλοφόρησε την περασμένη Τρίτη η ναυαρχίδα του ομίλου Μαρινάκη. Τι εισπράττει όποιος τη βλέπει κρεμασμένη στα περίπτερα, αλλά και ο αναγνώστης; Οτι ο Τσίπρας και η παρέα του θα κάνουν τη μια παροχή μετά την άλλη, για να διασωθούν στις εκλογές. Η φυλλάδα, εκπροσωπώντας προφανώς τις «υγιείς πολιτικές δυνάμεις», τη ΝΔ και το ΚΙΝΑΛ, είναι αντίθετη σ' αυτές τις παροχές! Καθόλου άσχημα για τον ΣΥΡΙΖΑ. Κάποιοι ψηφοφόροι μπορεί να τρομάξουν πως άμα βγει ο Κούλης και σχηματίσει κυβέρνηση με στήριξη της Φώφης, θα τους πάρει πίσω κι αυτά τα ψίχουλα που θα τους δώσει ο Τσίπρας. Και θα ψηφίσουν δαγκωτό ΣΥΡΙΖΑ, με την ελπίδα ότι μπορεί να τους πετάξει και κάνα ψίχουλο ακόμα μετά τις εκλογές, όπως υπόσχεται. Στον Κούλη, το επιτελείο του και στα μίντια που τον στηρίζουν αξίζει το βραβείο εκείνων που κάνουν ό,τι μπορούν για να μην κερδίσουν.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2675/content_d_z_-_-_e_-_ch_d_y_th.jpg)
♦ Θα μπορούσε να είναι κρύο ανέκδοτο: ο ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ παρουσίασε βιβλίο με τίτλο «Εκτροφή προβάτων και αιγών: Τι πρέπει να ξέρω;». Οργάνωσε και ημερίδα με τίτλο «ΦΕΤΑ το εθνικό μας προϊόν: Προβλήματα και Προοπτικές». Πρόκειται για τον ίδιο αμαρτωλό κρατικό οργανισμό, τα κατορθώματα του οποίου σε βάρος των φτωχών κτηνοτρόφων και της φέτας και υπέρ των απατεώνων γαλακτοβιομήχανων διαβάζουμε κάθε βδομάδα από τις στήλες της «Κόντρας».