♦ To σβήνουν αλλά αυτό επανεμφανίζεται: «Μακρόν παραιτήσου» εξακολουθούν να «φωνάζουν» οι τοίχοι του Παρισιού και άλλων γαλλικών πόλεων. Η «μεγάλη ελπίδα της Γαλλίας και της Ευρώπης» ξεθώριασε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Ο τραπεζίτης με το λαμπερό χαμόγελο, ο «ούτε αριστερός ούτε δεξιός» πολιτικός αποδείχτηκε αυτό που πάντοτε ήταν. Ενα τσιράκι της γαλλικής μονοπωλιακής αστικής τάξης, μια μετριότητα της αστικής πολιτικής που εκμεταλλεύτηκε τη συγκυρία και με τη βοήθεια των ΜΜΕ παρουσιάστηκε για λίγο ως «μέγας μεταρρυθμιστής».
♦ Αν δεν υπήρχε ο Νετανιάχου να μας το ανακοινώσει από το Twitter, δε θα παίρναμε είδηση ότι στο τελευταίο ταξίδι του Τσίπρα στο Ισραήλ (το πέμπτο, αν δεν κάνουμε λάθος στο μέτρημα), ο Τσίπρας συνοδευόταν από τη σύντροφό του Περιστέρα «Μπέττυ» Μπαζιάνα (έτσι το έγραψαν οι γραμματείς του ακροδεξιού σιωνιστή, όπως βλέπετε). Και ο Αναστασιάδης συνοδευόταν από τη σύζυγό του. Ολοι μαζί έφαγαν στην πρωθυπουργική κατοικία, φωτογραφίστηκαν και ο «Μπίμπι» ανέβασε τις φωτογραφίες στο Twitter. Γιατί ήταν μετά συζύγων αυτή τη φορά η «εκδρομή»; Ο Νετανιάχου έχει εκλογές τον Μάρτη και θέλει να ενισχύσει το τσαλακωμένο από την ανάμιξή του σε οικονομικά σκάνδαλα πολιτικό του προφίλ. Ζήτησε βοήθεια και ο Τσίπρας δεν την αρνήθηκε στον «φίλο Μπένζαμιν». Ούτε η Μπαζιάνα, που μπορεί να… κλαίει κάθε 5 του Ιούνη, όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα να ποζάρει χαμογελαστή δίπλα στον σφαγέα του παλαιστινιακού λαού, τον άνθρωπο που σκοτώνει αδίστακτα παλαιστινιάκια στην ηλικία των παιδιών της (και βρέφη ακόμα).
♦ Ενα μπουκέτο κόκκινα γαρύφαλα κι ένα φύλλο της «Κόντρας» στον τοίχο όπου εκτελέστηκαν οι Κομμουνάροι, στο νεκροταφείο Περ Λασέζ του Παρισιού. Φόρος τιμής στους ηρωικούς νεκρούς της πρώτης προλεταριακής επανάστασης στην Ιστορία. Συμβουλή: όσοι επισκεφθείτε το Παρίσι μην παραλείψετε αυτό το καθήκον.