♦ Εμείς το φωνάζουμε από το 2015 στις διαδηλώσεις: «ΣΥΡΙΖΑ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο». Η ομάδα Politicalstencil το έκανε στένσιλ. Αρτιο από κάθε άποψη.
♦ Επιβεβλημένη απάντηση μετά τα γεγονότα στην παρέλαση για την 28η του Οκτώβρη. Η Αντιεθνικιστική-Αντιφασιστική Πρωτοβουλία Ανατ. Αττικής, που καλεί σε αντιφασιστική πορεία στις 24 Νοέμβρη (σήμερα), σημειώνει: «Η διακριτή εμφάνιση και η παρέμβαση εθνικιστών στην παρέλαση του σχολείου του Γέρακα, και σε άλλες γειτονιές, δεν θα μείνει αναπάντητη. Οι μεγαλοϊδεατισμοί και οι αντιλήψεις περί εθνικής υπεροχής οδηγούν την ανθρωπότητα στη βαρβαρότητα. Γεννούν τον φασισμό και τον πόλεμο».
Δυο συνθήματα στα σκαλάκια που οδηγούν στα Προπύλαια του Πανεπιστήμιου της Αθήνας μας προσφέρουν, καταρχάς, ένα συνδυασμό αντιθέτων και, κατά δεύτερο λόγο, μια ενότητα στην πλάνη.
♦ Κάτω η φαλοκρατία – Ζήτω τα γλυφομούνια – αμαζόνες
Δεν είναι ζήτημα σεμνοτυφίας (δε διακρινόμαστε γι' αυτήν ως εφημερίδα, ως γνωστόν), αλλά ζήτημα πολιτισμού, καλαισθησίας, ταξικής αντίληψης. Οι κυρίες με τους μοβ μαρκαδόρους έχουν βαλθεί να μετατρέψουν σε πολιτικό πρόταγμα τις προσωπικές τους απόψεις περί τη συμπεριφορά κατά τη σεξουαλική πράξη. Θεωρούν ότι κάνοντας το ιδιωτικό δημόσιο, κάνουν πολιτική. Αμ δε. Ο εκφυλισμός του παλιού μικροαστικού φεμινισμού γίνεται αποκρουστικός. Δείγμα των καιρών κι αυτή η εξέλιξη. Ζούμε «την εποχή των τεράτων» (για να θυμηθούμε τον Γκράμσι) σε όλα τα επίπεδα.
♦ Ο μόνος ιμπεριαλισμός που βλέπω από εδώ που κάθομαι είναι το ελληνικό κράτος (με τα αφεντικά του)
Εδώ δεν μπορούμε να μιλήσουμε για αισθητική και πολιτική παρακμή. Πολιτικότατο είναι το σύνθημα. Μόνο που έρχεται να επαναλάβει μια παλιά πλάνη, η οποία εσχάτως γνωρίζει νέες δόξες, καθώς για «ελληνικό ιμπεριαλισμό» μιλά ένα ευρύ πολιτικό φάσμα, από τον Περισσό μέχρι τμήματα της αντιεξουσίας. Η στήλη δεν μπορεί, βέβαια, να κάνει τη σχετική συζήτηση, όμως το θέμα έχει αναλυθεί στο παρελθόν από την εφημερίδα μας. Με το να βαφτίσουμε ιμπεριαλισμό τον εξαρτημένο -μέσης ανάπτυξης- ελληνικό καπιταλισμό δεν τον κάνουμε αποκρουστικότερο. Απλά διαστρέφουμε τη στρατηγική.