♦ «Κατουρήστε πάνω μου» λέει το αγαλματίδιο του Τραμπ, τοποθετημένο πάνω σ' ένα κομμάτι πλαστικού γκαζόν. Δε νομίζουμε ότι κάποιος αποπειράθηκε να κατουρήσει πάνω του. Ούτε καν οι εμπνευστές του… ινσταλέισον. Είναι από τις ιδέες που προορίζονται για διαδικτυακή κατανάλωση και μόνο. Εκαναν την κατασκευή, τη φωτογράφισαν, ανάρτησαν τη φωτογραφία και μετά άρχισαν να εισπράττουν «λάικς» στα social media. Είναι μια ακόμα επιβεβαίωση του εικονικού κόσμου που έχει φτιαχτεί γύρω από το Διαδίκτυο. Μιας ψευδαίσθησης συλλογικότητας, στο πλαίσιο της οποίας ο καθένας και η καθεμιά συμμετέχει από την πολυθρόνα του γραφείου του/της, με… όπλο το πληκτρολόγιο.
♦ Η επικαιρότητα ασχολήθηκε με την ανταλλαγή… ευγενών μηνυμάτων Καμμένου-ΕφΣυν σχετικά με το αν υπήρξε ή δεν υπήρξε τηλεφώνημα του Τσίπρα στον Καμμένο, όσο ο τελευταίος βρισκόταν ακόμα στις ΗΠΑ. Εμείς, όμως, βλέπουμε την κωλοτούμπα της συριζοφυλλάδας. Δείτε τα πρωτοσέλιδα: την Πέμπτη 11 Οκτώβρη «Ο Π. Καμμένος βλάπτει σοβαρά τη χώρα». Την Παρασκευή 12 Οκτώβρη «Η κυβέρνηση αντέχει… τον Πάνο». Συμπέρασμα: αφού η κυβέρνηση αντέχει τον Πάνο, ο Πάνος δε βλάπτει τη χώρα! Το Σάββατο είχαμε… συντροφικά παράπονα: «Ο Καμμένος τραβάει το σχοινί – Συκοφαντική επίθεση σε βάρος της ΕφΣυν». Γελοίοι…
♦ Η «Εποχή» μπορεί να μη χρειάστηκε να κάνει κωλοτούμπα όπως η ΕφΣυν, αλλά κατάφερε να μας πείσει ότι διαβάζει… βουλωμένο γράμμα. Η «ασταθής ισορροπία» δεν ήταν, τελικά, στις σχέσεις με τους ΑΝΕΛ, αλλά στη σχέση με τον Κοτζιά. Τόσο ασταθής που το σχοινί έσπασε! Η αγωνία της «Εποχής» πάντως προέρχεται από την «απειλή που αποτελεί αυτή η ασταθής ισορροπία για την ολοκλήρωση του κυβερνητικού έργου με τη συμπλήρωση της κυβερνητικής θητείας»!