♦ «Οχι άλλα όπλα στη Σαουδική Αραβία» γράφει το πλακάτ στα χέρια της διαδηλώτριας της Code Pink, πασιφιστικής οργάνωσης με έδρα τις ΗΠΑ, η οποία έχει παραρτήματα και σε άλλες χώρες. Ο λόγος αυτής της παρέμβασης ενάντια στην αμερικάνικη πολιτική είναι η συστηματική γενοκτονία στην Υεμένη. Στην Ελλάδα, πάλι, το πολιτικό σύστημα δεν έχει τέτοιες ευαισθησίες. Η «πρώτη φορά Αριστερά», με μπροστάρη τον ακροδεξιό κυβερνητικό εταίρο Καμμένο, είχε αποφασίσει να πουλήσει βλήματα στο σαουδαραβικό καθεστώς. Η μπίζνα χάλασε γιατί πλακώθηκαν μεταξύ τους οι μεσάζοντες και οι μιζαδόροι. Και η αντιπολίτευση το μόνο για το οποίο κατηγορεί τον Καμμένο είναι οι δοσοληψίες με τον γνωστό «μεσάζοντα της Αραβίας», όχι για την πώληση όπλων σε ένα μαύρο θεοκρατικό καθεστώς που διεξάγει πόλεμο γενοκτονίας κατά του υεμενίτικου λαού.
♦ Μπορεί να ασκεί ανελέητη και τις περισσότερες φορές «κίτρινη» αντιπολίτευση στην κυβέρνηση, μπορεί να υποστηρίζει «με χίλια» τον Κούλη, μπορεί ο ιδιοκτήτης της να έχει και προσωπική αντιπαλότητα με την κυβέρνηση (την οποία αποκαλεί χούντα), όταν όμως είναι στη μέση οι Αμερικάνοι, το ΝΑΤΟ, η ΕΕ, οι Γερμανοί, μετράει η δική τους θέληση και όχι τα συμφέροντα του κάθε Κούλη και τα προσωπικά του κάθε Μαρινάκη. Τα «Νέα» κυκλοφόρησαν την περασμένη Τετάρτη με γραμμή «έντιμου συμβιβασμού» («δεχτήκαμε – δέχτηκαν»). Και σ' ένα editorial που πρέπει να εξέπληξε πολλούς σημείωνε ότι η κυβέρνηση «ανέλαβε την ιστορική ευθύνη να ολοκληρωθεί η συμφωνία με έναν τρόπο που δεν θα αποδειχθεί κενό γράμμα για τη δική μας χώρα». Αντί να επιτεθεί στη συμφωνία Τσίπρα-Ζάεφ, το κύριο άρθρο των «Νέων» στήριζε την κυβέρνηση Τσίπρα, σημειώνοντας ότι «στον ένα και πλέον χρόνο που θα μεσολαβήσει έως την επικύρωση της συμφωνίας, θα πρέπει να επιδειχθεί η μέγιστη προσοχή στην τήρηση των συμφωνηθέντων όρων». Οσο για τον Κούλη και τους άλλους «διαφωνούντες», η ακροτελεύτεια παράγραφος του editorial ήταν σκέτη κρυάδα: «Συμβιβασμοί χωρίς παραχωρήσεις δεν υπάρχουν. Κάθε συμβιβασμός, όσο επώδυνος και να είναι, μπορεί να γίνει ανεκτός. Αρκεί να είναι έντιμος».
♦ Πάντα οι φασίστες ήταν (και) γελοίοι. Ηθελαν να βάλουν Μεγαλέξαντρο στη μόστρα, βολεύτηκαν με τον… Δαβίδ του Μικελάντζελο. Πήραν μια φωτογραφία από το γνωστό άγαλμα της Αναγέννησης, του 'βαλαν και μια κόκκινη μελανιά στη μύτη (δυστυχώς δε φαίνεται εδώ) και το μοστράρισαν σαν… πληγωμένο Μεγαλέξαντρο.
Τελευταία Νέα :
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη
- Λυσσάνε που ο ελληνικός λαός είναι σταθερά με τους Παλαιστίνιους