![](/wp-content/uploads/2020/08/1583/content_xrysaygites_lesvos.jpeg)
♦ Σε κάποιες γωνιές της χώρας, οι χρυσαυγίτες δεν έχουν «χωνέψει» τη γραμμή του μορφώματος, γι' αυτό και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τα ναζιστικά σύμβολα, σαν τον παλιό καλό καιρό. Μια υπενθύμιση για τη φύση τους.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1584/content_motoporeia_1.jpg)
♦ Η φωτογραφία δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας (τραβήχτηκε νύχτα, με κινητό). Το σύνθημα είναι που της δίνει αξία: «Κάτω τα ξερά σας από τη Στρούγκα». Γράφτηκε στον μαρμάρινο περίβολο του πολυτελούς κτιρίου που στεγάζει τα γραφεία του ΟΠΑΠ. Συμφερόντων Μελισσανίδη επιχείρηση, όπως συμφερόντων Μελισσανίδη είναι και ο «στρατός» που ασχημονεί, βανδαλίζει και απειλεί στη Νέα Φιλαδέλφεια, έχοντας στο στόχαστρό του πρωτίστως τη «Στρούγκα», τον ελεύθερο κοινωνικό χώρο που πρώτος σήκωσε τη σημαία της αντίστασης στο καταστροφικό σχέδιο του μεγαλοκαπιταλιστή, που θέλει ν' απλώσει μια «αυτοκρατορία» τσιμέντου από το Αλσος της Νέας Φιλαδέλφειας μέχρι τη γειτονική περιοχή του Προμπονά-Ριζούπολης, κερδοσκοπώντας με τη γη και τις κάθε είδους εμπορικές χρήσεις. Είναι σίγουρο πως το σύνθημα καθαρίστηκε. Ομως το μήνυμα στάλθηκε κι αυτό είναι που μετράει. Ενα μήνυμα αλληλεγγύης και αγώνα.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1585/content_proodeytikh_ekrhxh_toympas.jpg)
♦ Η ομάδα είναι ερασιτεχνική και ονομάζεται ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΡΗΞΗ ΤΟΥΜΠΑΣ. Ηταν από τους πρώτους που σήκωσε πανό αλληλεγγύης στη «Στρούγκα». Το κράτησαν οι παίχτες πριν από τη σέντρα και μετά το κρέμασαν οι οπαδοί στα κάγκελα. Την ενημέρωση αντλήσαμε από τη σελίδα τους στο facebook: «Επιστροφή στις νίκες για την Εκρηξάρα με το ποδόσφαιρο να κάνει την αρχή και να κερδίζει με 3-4 τον 1ο της βαθμολογίας Αγ. Γεώργιο Ν. Κρήνης παρότι βρεθήκαμε νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0. Στην συνέχεια το βόλεϊ έκανε την πρώτη του νίκη στον όμιλο κατάταξης κερδίζοντας εκτός έδρας με 1-3 την ΑΕ Αγ. Νικολάου Μηχανιώνας. Και στα 2 γήπεδα σηκώθηκαν 2 πανό : 1) Αλληλεγγύης στην κατάληψη της Στρούγκας στην Ν. Φιλαδέλφεια και 2) ενάντια στο σεξισμό και την ομοφοβία στα πλαίσια μια κοινής δράσης όλων των αυτοοργανωμένων ομάδων της χώρας». Εύγε…