♦ Το γκραφίτι είναι πραγματικά έργο τέχνης. Με αναφορά στην οσκαρική ταινία «La La Land», ο παθιασμένος χορός των Τραμπ και Μέι σχολιάζεται ως «Lie Lie Land» (η χώρα των ψεμάτων, θα μεταφράζαμε στα ελληνικά). Αναρωτιόμαστε, όμως, αν θα είχε αποκτήσει τόση δημοσιότητα, αν η δημοσιότητά του δε θα περιοριζόταν στο ειδικό κοινό που γνωρίζει την καλλιτέχνιδα που υπογράφει ως bambi, αν δεν αναφερόταν σε ένα θέμα που διχάζει εδώ και πολύ καιρό τη Βρετανία: το Brexit και την πορεία υλοποίησής του.
♦ Το ρεπορτάζ από την κινητοποίηση έξω από το εργασιακό «Νταχάου» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, με αίτημα την επαναπρόσληψη των απολυμένων συνδικαλιστών, την οποία μάλιστα προβλέπει δικαστική απόφαση, θα το διαβάσετε σε άλλες στήλες της εφημερίδας. Εδώ θέλουμε να σχολιάσουμε ένα πράγμα μόνο. Τη στάση των συναδέλφων των απολυμένων, που συμμετέχουν στην παράσταση «Νίκη», που έκανε πρεμιέρα τη μέρα της κινητοποίησης. Κι όταν λέμε συνάδελφοι, δεν αναφερόμαστε στον Φασουλή, που έτσι κι αλλιώς τρέφει ένα βαθύ μίσος για οτιδήποτε το προοδευτικό (αρκεί να διαβάσει κανείς τα ανά Σάββατο εμέσματά του στα «Νέα» για να καταλάβει το ποιόν του). Ούτε αναφερόμαστε στο τεχνικό και άλλο βοηθητικό προσωπικό που ζει με την απειλή της απόλυσης. Αναφερόμαστε στους ηθοποιούς της παράστασης, ορισμένοι από τους οποίους (υποτίθεται ότι) ανήκουν στον προοδευτικό χώρο. Μούγκα στη στρούγκα. Πόσο προφητικά διαβάζονται κάποια λόγια που έγραψε ο Μπρεχτ πριν από εφτά δεκαετίες: «Αν ο ηθοποιός δεν θέλει να είναι παπαγάλος ή μαϊμού, πρέπει να κάνει κτήμα του τη γνώση της εποχής του πάνω στην κοινωνική ζωή, παίρνοντας μέρος στους ταξικούς αγώνες. Μπορεί αυτό να φανεί σε μερικούς σαν κατάπτωση, μιας και τοποθετούν την τέχνη, αφού προηγουμένως έχει τακτοποιηθεί η πληρωμή, στις πιο υψηλές σφαίρες».
♦ Εργάτες! Μην αφήνετε Τσίπρα-Κουτσούμπα να κλείνουν τα εργοστάσια – ΟΑΚΚΕ (σύνθημα στη γέφυρα του Ροσινιόλ)
Η απορία μας, μετά το αβίαστο γέλιο, ήταν αν το σύνθημα γράφτηκε πριν ή μετά την αναρρίχηση του ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία. Μάλλον πριν πρέπει να έχει γραφεί. Τότε που γινόταν και καμιά απεργία, οπότε το «θολωμένο μυαλό» των οακκέδων εύρισκε «δικαίωση» στη θεωρία ότι οι «πράκτορες της Ρωσίας» κλείνουν τα εργοστάσια. Με τον ΣΥΡΙΖΑ υποτακτικό της Δύσης, η πολιτική της οποίας έκλεισε και κλείνει εργοστάσια, το «θόλωμα» πρέπει να έγινε «παράκρουση».