♦ Σίγουρα δεν άρεσε στην «Εποχή», άτυπο όργανο της φράξιας των 53+ του ΣΥΡΙΖΑ, το περιεχόμενο του ανασχηματισμού. Γι' αυτό και με το σχόλιο και τον τίτλο της πρώτης σελίδας της εκτίμησε πως το κύριο χαρακτηριστικό του ανασχηματισμού ήταν οι αλλαγές προσώπων στα υπουργεία Παιδείας, Ενέργειας και Περιβάλλοντος, Δικαιοσύνης και Αθλητισμού, οι πολιτικοί προϊστάμενοι των οποίων «δέχθηκαν, ιδίως την τελευταία περίοδο, επιθέσεις που δεν είναι δυνατόν να θεωρηθούν άσχετες με τη μετακίνησή τους εκτός υπουργικού συμβουλίου ή σε μάλλον πολιτικά ουδέτερα υπουργεία». Εντύπωση μας κάνει, όμως, πως ενώ κάνει λόγο για πρόσωπα όπως ο Φίλης και ο Σκουρλέτης, η «Εποχή» δεν αναφέρεται στον Θ. Δρίτσα, ηγετικό στέλεχος των 53+. Αβυσσος η ψυχή των συριζαίων.
♦ Χωρίς εσένα δε γυρνά ρελές, εργάτη μπορείς χωρίς τις εκλογές – Α (σύνθημα γραμμένο σε τραπεζάκι στη Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ)
Διπλή προσαρμογή του γνωστού συνθήματος «χωρίς εσένα γρανάζι δε γυρνά, εργάτη μπορείς χωρίς αφεντικά». Το γρανάζι έγινε ρελές, για να ταιριάζει στο αντικείμενο σπουδών της Σχολής, και το αντικαπιταλιστικό (χωρίς αφεντικά) στένεψε και έγινε αντιεκλογικό (χωρίς τις εκλογές), για να υπηρετήσει τη γνωστή κατεύθυνση του αναρχισμού. Του γνήσιου αναρχισμού, γιατί στις εκλογές του Γενάρη του 2015 και στο δημοψήφισμα του Ιούλη της ίδιας χρονιάς, πλείστοι όσοι αναρχικοί έσπευσαν να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ, παρακινούμενοι από αυθορμητίστικες πλάνες και μικροαστικές εκτιμήσεις. Εμείς, βέβαια, δεν είμαστε από άποψη αρχών κατά της συμμετοχής στις εκλογές (είναι γνωστή η θέση του μαρξιστικού ρεύματος και του κομμουνιστικού κινήματος), όμως υπό τις σημερινές συνθήκες θα συμφωνήσουμε με το σύνθημα. Ελπίζουμε μόνο να μη βαφτίζονται εργάτες οι υποψήφιοι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί. Η σημαντικότητα των μηχανικών στην παραγωγική διαδικασία είναι μεγάλη, στην εργατική τάξη όμως δεν ανήκουν. Ακόμα και όταν είναι μισθωτοί.
♦ Εξω οι ιμπεριαλιστές από τα Βαλκάνια – Α/συνέχεια (σύνθημα με κόκκινο χρώμα σε τοίχο στην Ανάκασα)
Κάτι παιχνίδια που παίζει καμιά φορά η Ιστορία, έστω κι αν πρόκειται για ασήμαντες υποσημειώσεις της. Το χρώμα του συνθήματος έχει ξεθωριάσει από την πολυκαιρία, όμως μπορεί κανένας να «διαβάσει» καθαρά τις οπορτουνιστικές περιπλανήσεις της πιο δεξιάς πτέρυγας του εγχώριου μαοϊσμού. Η Α/συνέχεια υπήρξε ο πρόδρομος της ΚΟΕ, η οποία προσχώρησε στον ΣΥΡΙΖΑ, εξέλεξε βουλευτές με τα ψηφοδέλτιά του και αποχώρησε όταν αποχώρησαν και οι υπόλοιποι που διαφώνησαν με την υπογραφή του τρίτου Μνημόνιου. Και πριν την υπογραφή του Μνημόνιου, πάντως, εδώ ήταν οι ιμπεριαλιστές.
♦ Και χιούμορ διαθέτει ο ιδιοκτήτης του προποτζίδικου στην Επανωμή, που κρέμασε αυτή την πινακίδα στα τζάμια του και την ψυχολογία της πελατείας του γνωρίζει. Μπορεί να μην έχουν οι περισσότεροι Audi και iphone 7, θα ήθελαν ν' αποκτήσουν, όμως. Και -όπως γίνεται δεκαετίες τώρα- εναποθέτουν τις ελπίδες τους στα τυχερά παιχνίδια.