♦ Σχολιάστηκαν ως ευφάνταστα τα συνθήματα στα πανό των νοσηλευτών. Ο αστικός Τύπος ψάχνει πάντοτε τις «ιδιαιτερότητες» για να τις μετατρέψει σε ειδήσεις, εστιάζοντας αποκλειστικά σ' αυτές. Οπως ψάχνει και τα πρόσωπα. Δεν έφταιγε σε τίποτα το ομορφόπαιδο από την Κρήτη που πήγαν να το κάνουν τηλεπερσόνα (ευτυχώς που άντεξε ο άνθρωπος και δεν τον τρέλαναν). Και είναι σίγουρο ότι δεν επεδίωξαν την προβολή οι νοσηλευτές με τα συνθήματά τους. Απλά, έγραψαν στα πανό και στα μπαλόνια κάτι που είναι γνωστό από παλιά. Μέχρι πότε μπορεί ο νοσηλευτής να εργάζεται πραγματικά ως νοσηλευτής; Μέχρι πότε μπορεί ο δάσκαλος να στέκεται στην τάξη; Οταν, όμως, έμπαιναν αυτά τα ερωτήματα, αυτός ο ίδιος αστικός Τύπος, που σήμερα εξαίρει την… πρωτοτυπία των πανό των νοσηλευτών, μιλούσε για «συντεχνίες» που θέλουν να βγαίνουν νέοι στη σύνταξη και για «πελατειακό σύστημα» που ικανοποιεί τα «συντεχνιακά αιτήματα».
♦ Η εκδήλωση του ΣΥΡΙΖΑ Πετρούπολης έγινε πριν φουντώσουν οι αντιδράσεις για το Ασφαλιστικό. Είμαστε βέβαιοι, όμως, ότι ο ομιλητής που επέλεξαν να καλέσουν, ο περιβόητος πλέον Α. Νεφελούδης, αν δεν τους είπε για τα «τανκς» των αγροτών που απειλούν την Αθήνα, θα τους είπε σίγουρα για τη «μαύρη αντίδραση» που συσπειρώνεται για να ρίξει από την εξουσία την πρώτη αριστερή κυβέρνηση της χώρας. Λυπούμαστε μόνο που δεν το πήραμε χαμπάρι έγκαιρα για να στείλουμε έναν άνθρωπό μας να δει, από περιέργεια, πόσοι είχαν το θράσος να μαζευτούν σ' αυτή τη σύναξη.
♦ «Εθνική Πολιτοφυλακή – Φρουρός της ζωής, της τιμής, της ελευθερίας, της περιουσίας του λαού».
Τη φωτογραφία μας την έστειλαν χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες, πέραν του ότι πρόκειται για σύνθημα της Εθνικής Πολιτοφυλακής του ΕΛΑΣ Θήβας, γραμμένο παραμονές της απελευθέρωσης από τη ναζιφασιστική κατοχή. Δεν ξέρουμε πότε και πού ακριβώς τραβήχτηκε. Αποτελεί υπόμνηση μιας εποχής που ο ελληνικός λαός διεκδικούσε με το όπλο στο χέρι τη λευτεριά του.