![](/wp-content/uploads/2020/08/550/content_sinthimata.jpg)
♦ Από τις περιπτώσεις που μια εικόνα ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις…
![](/wp-content/uploads/2020/08/551/content_je_suis_gaza.jpeg)
♦ Η συμμετοχή του σιωναζιστή σφαγέα Μπενιαμίν Νετανιάχου στην κορυφή της πορείας που οργάνωσε η γαλλική κυβέρνηση στο Παρίσι ήταν το καλύτερο μέτρο σύγκρισης. Γι’ αυτό και τα ελληνικά ΜΜΕ φρόντισαν να την κρύψουν. Φωτογραφικά κυρίως. Η φωτογραφία παραπάνω, σταμπαρισμένη με τα λόγια «είμαστε Γάζα», είναι από την ιστοσελίδα του ισραηλινής καταγωγής μουσικού και συνθέτη της jazz Γκίλαντ Ατζμον.
![](/wp-content/uploads/2020/08/552/content_skouries.jpg)
♦ Ο αρχιμάνατζερ των χρυσοθήρων κάλεσε τους κατοίκους της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής να «χτίσουν την ενότητα» κι αυτοί πήραν το δρόμο προς τις Σκουριές και στον κόμβο του Χοντρού Δέντρου έχτισαν συμβολικά έναν τοίχο. «Eldorado go home – Οχι ρε ρουφιάνοι» έγραψαν με κίτρινη μπογιά στη μια πλευρά του. «Χτίζουμε την ενότητα – Χρόνια πολλά κε Στρατουδάκη» έγραφε το πανό που κρατούσαν. Ηταν ασφαλώς η πιο ταιριαστή απάντηση όχι μόνο στο διευθύνοντα σύμβουλο της «Ελληνικός Χρυσός» ΑΕ, αλλά και σε όσους θεωρούν πως μετά από τόσα χρόνια αγώνων και μετά από τόσα χημικά, τόσο ξύλο και τόσες διώξεις, έχει επέλθει η «φυσιολογική κόπωση» και επομένως μπορούν να προωθήσουν «συνθετικές προτάσεις» και να πνίξουν το κίνημα που έχει αναπτυχθεί στην περιοχή στα βαλτόνερα του «ρεαλισμού» χάριν της «ανάπτυξης». Αυτό το στόχο υπηρετεί πρώτος απ’ όλους ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Αριστοτέλη, με τη βοήθεια και των τοπικών στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ που βαδίζουν μαζί του το δρόμο του Πόντιου Πιλάτου (σχετικό ρεπορτάζ έχει δημοσιεύσει η «Κ» πριν από μερικές εβδομάδες). Τα ζόρικα θα τα βρει μπροστά της η κυβέρνηση που όπως όλα δείχνουν θα σχηματίσει ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο κόσμος που βρίσκεται τόσα χρόνια στον αγώνα δε θα αρκεστεί στα λόγια και την πρόστυχη μελλοντολογία. Θα απαιτήσει άμεση αποκατάσταση της νομιμότητας, αν μη τι άλλο. Και η νομιμότητα, ως γνωστόν, δεν είναι με τους χρυσοθήρες.