♦ Περισσότερη εντύπωση από το περιεχόμενο των συνθημάτων, που δεν είναι δα και κάτι το… μεγαλοφυές, μας κάνει ο καλλιγραφικός χαρακτήρας. Τον συναντάμε σε πολλά σημεία στα Εξάρχεια, δείγμα του ότι ο συνθηματογράφος το παλεύει, δεν αρκείται στο άρπα-κόλλα με το οποίο οι περισσότεροι γράφουμε συνθήματα. Είναι και η περιοχή, βέβαια, που επιτρέπει μια άνεση, καθώς δεν αντιμετωπίζεις τον άμεσο κίνδυνο από διερχόμενους πραιτοριανούς.
♦ SOS – Oχι στο μεγαθήριο της ΔΕΗ – Ναι στο σχολείο και πράσινο – Με τους αγώνες μας πετύχαμε αντί για το μεγαθήριο της ΔΕΗ το οικόπεδο επί της οδού Λάμψα να χαρακτηριστεί χώρος για σχολεία και πράσινο – Κινδυνεύουμε να το χάσουμε αν ο Δήμος και ο ΟΣΚ δεν εκταμιεύσουν το κονδύλι για την απαλλοτρίωση μέχρι τις 31/1/2015 – Ολοι στο δημαρχείο Πέμπτη 13/11 – Απαιτούμε να ενταχθεί στον προϋπολογισμό του δήμου η απαλλοτρίωση του οικοπέδου της ΔΕΗ – Συντονιστικό Φορέων Αμπελοκήπων (αφίσα)
Το παλεύουν οι κάτοικοι. Οπως παλεύουν και για άλλα περιβαλλοντικά προβλήματα στην περιοχή τους. Οπως πάλεψαν παλιότερα ενάντια στις μπίζνες του Βωβού. Απέναντί τους δε βρίσκουν μόνο καπιταλιστές-αρπακτικά, αλλά και τους θεσμούς της αστικής εξουσίας. Ο Καμίνης έχει λεφτά μόνο για φιέστες και όχι για ν’ απαλλοτριώσει το οικόπεδο-ανάσα για την περιοχή. Και η Δούρου κάνει πλάτες στον Αλαφούζο για να «σπάσει» τη διπλή ανάπλαση και να μεγαλώσει το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, που θα έπρεπε να έχει γκρεμιστεί. Καιρός είναι να ενώσουν τις δυνάμεις τους οι πρωτοβουλίες από διάφορες γειτονιές ενάντια σε καπιταλιστές και εξουσία. Δεν απέχουν πολύ οι Αμπελόκηποι από τη Νέα Φιλαδέλφεια.
♦ Πολυτεχνείο 1973-2014 – Κυριακή 16 Νοεμβρίου στις 7μμ αμφιθέατρο «Αθήνα 9,84» Τεχνόπολις – Εκδήλωση με τίτλο: Πέρα από την ανάθεση, στο δρόμο για τη χειραφέτηση – Ernesto Bordier, πρώτος γραμματέας της Πρεσβείας της Βενεζουέλας στην Ελλάδα – Αθηνά Αθανασίου, αντιπρόεδρος του Ινστιτούτου «Νίκος Πουλαντζάς» – Αντρέας Καρίντζης, μέλος ΚΕ ΣΥΡΙΖΑ – Τη συνάντηση συντονίζει ο γραμματέας της σπουδάζουσας Αθήνας Ιάσονας Καλαθάς – νεολαία ΣΥΡΙΖΑ – Χούντα δε γνωρίσαμε ούτε δημοκρατία – Ούτε μια μέρα χαμένη (αφίσα)
Η πρώτη σκέψη, όταν είδαμε την αφίσα κολλημένη έξω από το Πολυτεχνείο, ήταν πως οι υπεύθυνοι της νεολαίας του ΣΥΡΙΖΑ έχουν χιούμορ. Διότι είναι πολιτικά γκροτέσκο το φαινόμενο να μιλάει οποιαδήποτε συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ ενάντια στην ανάθεση, όταν η πολιτική αυτού του κόμματος αποτελεί τον ορισμό της ανάθεσης και μάλιστα στην πιο χυδαία εκδοχή της: ανάθεση διά της ψήφου, μέσω της κάλπης. Δεν πρόκειται για χιούμορ, όμως. Δυστυχώς, μπορούν ακόμη και παραμυθιάζουν ένα κομμάτι της νεολαίας (και όχι μόνο) με τέτοιες παπαριές. Ενα κομμάτι καταπιεσμένο από τη λογική της ήττας, δηλητηριασμένο με το φαρμάκι της διαχειριστικής λογικής, απρόθυμο για ανάληψη αυτοτελούς πολιτικής και κοινωνικής δράσης. Μέσα απ’ αυτό το κομμάτι εκκολάπτονται τα νέα λαμόγια, οι νέοι επιβήτορες της εξουσίας. Οπως ακριβώς έγινε με το ΠΑΣΟΚ τη δεκαετία 1975-85, αλλά με πολύ χειρότερους κινηματικούς όρους σήμερα.
♦ ΓΣΕΕ – Πέμπτη 27 Νοέμβρη – Ολοι μαζί να βάλουμε τέλος στον εργασιακό μεσαίωνα & τον κοινωνικό μαρασμό – Αντιστεκόμαστε Αντιδρούμε & Απεργούμε – Απεργιακή συγκέντρωση ώρα 11:00 Πλατεία Κλαυθμώνος (αφίσα)
Η συνδικαλιστική γραφειοκρατία συνεχίζει το βιολί της. Γιατί να μην το κάνει; Οταν η υποτιθέμενη αριστερή αντιπολίτευσή της «εκστασιάζεται» με τις εθιμοτυπικές 24ωρες απεργίες και αναλίσκεται σε αγωνιστικά καλέσματα, σα να μην τρέχει τίποτα, γιατί να μην το εκμεταλλευτούν οι εργατοπατέρες που κρατούν τα ηνία του επίσημου συνδικαλιστικού συστήματος;