♦ Η υπομονή μας τελείωσε – Σε καιρούς κρίσιμους όσο οι σημερινοί, οι ευρωεκλογές του Μαΐου αποκτούν χαρακτήρα ιστορικής εμβέλειας, τόσο για την Ελλάδα όσο και για την Ευρώπη. Η 25η Μαΐου αποτελεί ημερομηνία σταθμό, που σε μεγάλο βαθμό θα καθορίσει το μέλλον και τη ζωή μας: είναι η στιγμή να ανοίξουμε τον δρόμο για μια νέα Ελλάδα, σε μια άλλη Ευρώπη – Ψηφίζουμε 25 Μαΐου Φεύγουν – European LEFT – ΣΥΡΙΖΑ- Η Ελλάδα δείχνει τον δρόμο πρώτη φορά αριστερά (αφίσα)
Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά. Παραδείγματος χάριν, για την… ιστορική εμβέλεια των ευρωεκλογών σε πανευρωπαϊκό επίπεδο! Θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε ποιοι ακριβώς θα φύγουν και ποιοι θα έρθουν; Θα φύγουν, ας πούμε, οι καπιταλιστές, για λογαριασμό των οποίων κυβερνούν οι πολιτικές δυνάμεις; Θα μπορούσαμε να ζητήσουμε (ξανά) διευκρινίσεις για το ποιον ΣΥΡΙΖΑ να πιστέψουμε. Αυτόν του Οστιν ή αυτόν των ελληνικών προεκλογικών μπαλκονιών; Για να μην σας κουράζουμε (άλλωστε, όλ’ αυτά τα αναλύουν οι αρμόδιες στήλες της εφημερίδας μας), θα περιοριστούμε σε ένα μόνο ερώτημα: αν η αποχή στις ευρωεκλογές φτάσει (ή και ξεπεράσει) το 50%, αυτό θα σημαίνει ότι οι μισοί ψηφοφόροι δεν αντιλήφθηκαν την ιστορικότητα της διαδικασίας;
♦ Σταματήστε τις απελάσεις του Δουβλίνο ΙΙΙ – Σταματήστε το εμπόριο ανθρώπων (πανό σε εκδήλωση διαμαρτυρίας γερμανών αντιρατσιστών μπροστά από την πύλη του Βραδεμβούργου στο Βερολίνο)
Σύντροφος που ταξίδεψε πρόσφατα στο Βερολίνο, έγινε μάρτυρας της διαμαρτυρίας στο κέντρο της πόλης, που κατά τα άλλα καμαρώνει για την επανένωσή της και την εξάλειψη «κάθε μορφής διαίρεσης» ανάμεσα στους κατοίκους της. Αυτοί, όμως είναι Γερμανοί, δεν είναι Ασιάτες ή Αφρικανοί. Οι αντιρατσιστές διαδηλωτές, που γνωρίζουν καλά ότι έχει ψηφιστεί το Δουβλίνο ΙΙΙ (εν αντιθέσει με την Ελλάδα, που από κυβέρνηση μέχρι ΣΥΡΙΖΑ καμώνονται ότι δεν το γνωρίζουν), μοίραζαν και προκηρύξεις με το εξής κείμενο:
«Σταματήστε τις απελάσεις του Δουβλίνο! – Τους τελευταίους μήνες ένας αυξανόμενος αριθμός αιτούντων άσυλο στη Γερμανία πλήττεται από τις διαδικασίες του Δουβλίνο ΙΙΙ, χιλιάδες αιτούντες άσυλο ζουν σε καθεστώς καθημερινής απειλής απέλασης, οι περισσότεροι από τους οποίους στην Ουγγαρία, Ιταλία και Πολωνία, όπου ήδη είχαν γίνει στόχοι απάνθρωπης και ταπεινωτικής μεταχείρισης. – Καλούμε σε αλληλεγγύη προς τους μετανάστες που αντιμετωπίζουν αυτή την απειλή στη ζωή και την αξιοπρέπειά τους, διαμαρτυρόμενοι ενάντια στο Δουβλίνο ΙΙ και ΙΙΙ στο Βερολίνο και άλλες γερμανικές πόλεις. Ηρθε η ώρα να σταματήσει αυτή η καταδίωξη και να γίνει ο νόμος του Δουβλίνο παράνομος. – Από τη Δευτέρα 14 Απρίλη 2014 2 μμ καθημερινή καθιστική διαμαρτυρία στο Βερολίνο, στο Παρίζερ Πλατς, μπροστά στο κτίριο της Αντιπροσωπίας της ΕΕ». Στην πίσω σελίδα υπήρχαν αποσπάσματα από διηγήσεις προσφύγων. Αντιγράφουμε μία: «Γιατί αλλάζουμε χώρα, τη μία μετά την άλλη; Αν είχα βρει καλές συνθήκες διαβίωσης στην Ελλάδα, θα έμενα εκεί. Ημουνα όμως στόχος ενός ανθρωποκυνηγητού από τους έλληνες εθνικοσοσιαλιστές της Χρυσής Αυγής. Μου έσπασαν τα δόντια και με άφησαν σχεδόν ετοιμοθάνατο. Επρεπε να τραπώ ξανά σε φυγή και στο δρόμο για το Debrecen (Ουγγαρία) με συνέλαβαν. Εκεί τέθηκα υπό κράτηση και τώρα μου λένε ότι πρέπει να πάω πίσω στη φυλακή. Δε μπορώ να καταλάβω, τι έκανα λάθος;».