♦ Ούτε «δεξιός τομέας» ούτε Τιμοσένκο ούτε «σβόμποντα» – Ενάντια στους ιμπεριαληστές – Εργατική-αντιφασιστική ενότητα-δράση (πανό)
Η είδηση είναι από την ιστοσελίδα https://proletconnect.blogspot.gr: «Την διεθνιστική αλληλεγγύη εξέφρασαν ομάδες και σύντροφοι του ταξικού κινήματος με διάφορες παρεμβάσεις. Στις 9/3/2014 πετάχτηκαν τρικάκια και κρεμάστηκε πανό στο άγαλμα του ουκρανού εθνικού ποιητή Τάρας Σεβτσένκο στο πάρκο Γουδί, σε προγραμματισμένη εκδήλωση του ουκρανικού προξενείου». Το «στολισμένο» άγαλμα στη φωτογραφία μαρτυρά του λόγου το αληθές.
♦ Το Ελληνικό ΔΕΝ πωλείται – Μητροπολιτικό Πάρκο για το λαό – Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης – Επιτροπή Αγώνα (πανό)
♦ Η τύχη του Ελληνικού στα χέρια μας – ΟΧΙ στο πλιάτσικο – ΝΑΙ στην αξιοποίηση – Δήμος Ελληνικού Αργυρού-πολης (πανό)
Οι φωτογραφίες με τα δύο πανό (από τον «Ριζοσπάστη» τις αλιεύσαμε) τραβήχτηκαν με διαφορά δύο χρόνων. Το πρώτο πανό «σηκώθηκε» στον Αγνωστο Στρατιώτη στην παρέλαση του 2012. Το δεύτερο «σηκώθηκε» στη φετινή μαθητική παρέλαση στο Ελληνικό. Η διαφορά στη θέση είναι παραπάνω από προφανής. Πριν δυο χρόνια, ο συριζοελεγχόμενος Δήμος (δήμαρχος Κορτζίδης) δήλωνε αμετακίνητος: στο Ελληνικό θα γίνει μόνο μητροπολιτικό πάρκο. Δυο χρόνια μετά, ο ίδιος συριζοδήμαρχος κάνει… βουτιά στο ρεαλισμό: το μητροπολιτικό πάρκο παραδίδεται στο μουσείο της πολιτικής αγυρτείας και στη θέση του μπαίνει η… υγιής επιχειρηματικότητα. Αυτή για την οποία κόπτεται ο ΣΥΡΙΖΑ, μοιραζόμενος την αγωνία του με τον μέχρι πρότινος πρόεδρο του ΣΕΒ Δ. Δασκαλόπουλο. Τώρα το σύνθημα είναι «όχι στο πλιάτσικο – ναι στην αξιοποίηση». Το πλιάτσικο το καταλαβαίνουμε: όχι στο ξεπούλημα αντί πινακίου φακής, όπως γίνεται με την παραχώρηση στους Λάτσηδες. Η αξιοποίηση, όμως, σε τι ακριβώς συνίσταται; Οχι, βέβαια, στη μετατροπή σε μητροπολιτικό πάρκο, που δεν φέρνει κέρδος, αλλά στην «ήπια οικιστική ανάπτυξη», που φέρνει κέρδος. Οταν σε δυο χρόνια πέρασαν από το «μητροπολιτικό πάρκο» στην «αξιοποίηση», μπορούμε να εικάσουμε με απόλυτη βεβαιότητα, ότι την επόμενη διετία, αν επανεκλεγούν, θα έχουν γίνει κώλος και βρακί με τους Λάτσηδες. Διότι οι Λάτσηδες θα είναι «η νέα πραγματικότητα» στο Ελληνικό, εφοδιασμένοι με βουλευτικά φιρμάνια και δικαστικές αποφάσεις, οπότε ο πολιτικός ρεαλισμός θα επιβάλει τη συνεργασία του Δήμου με τους επενδυτές. Αλλωστε, αυτοί οι επενδυτές ξέρουν να είναι γενναιόδωροι προς εκείνους με τους οποίους συνεργάζονται. Κοτζάμ «Ιδρυμα Λάτση» έχουν γι’ αυτές τις δουλειές.