♦ Ισχυρός ΣΥΡΙΖΑ – Αυτοδύναμος λαός – Κάνουμε το βήμα – 1ο συνέδριο ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ – 10-14 Ιουλίου ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ (κλειστό Φαλήρου) – ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ (αφίσα)
Οταν η ψεύτικη μετριοφροσύνη επιδεικνύεται με τόσο άγαρμπο τρόπο, καταντά γελοιότητα. Το επίθετο «αυτοδύναμος» δεν κολλάει στο λαό με τίποτα. Αυτοδύναμος λαός δε σημαίνει τίποτα. Ενώ, αντίθετα, «αυτοδύναμος ΣΥΡΙΖΑ» (και όχι μόνο ισχυρός) σημαίνει πολλά. Για την ακρίβεια, σημαίνει τα πάντα γι' αυτό το σοσιαλδημοκρατικό μόρφωμα που η κρίση το ξεπέταξε «βιαίως» και το κατέστησε κόμμα εξουσίας. Βέβαια, αυτοδυναμία δεν μπορεί να πάρει. Προπαγανδίζοντας, όμως, αυτό το στόχο (υπό το ανεστραμμένο σχήμα του «αυτοδύναμου» λαού), μπορεί να καλλιεργήσει στο έπακρο τα γνωστά ψευτοδιλήμματα (ΣΥΡΙΖΑ ή καταστροφή, Μνημόνιο ή ΣΥΡΙΖΑ κτλ.). Γι' αυτό και επελέγη το αδόκιμο λεκτικό σχήμα «αυτοδύναμος λαός». Για να υπάρχει οπωσδήποτε η έννοια της αυτοδυναμίας στην προπαγάνδα. Κι επειδή αν έλεγαν «αυτοδύναμος ΣΥΡΙΖΑ» θα προκαλούσαν γέλια, επέλεξαν το «αυτοδύναμος λαός».
♦ Φέτος τα κλουβιά θα φορεθούν στενά – Α (σύνθημα με κίτρινο σπρέι στη βιτρίνα μαγαζιού με ρούχα)
Ευστοχότατο!
♦ Στην έρημο του καπιταλισμού κάθε όαση είναι οφθαλμαπάτη (σύνθημα με μαύρο σπρέι)
Χτυπάει στην καρδιά αυτό το σύνθημα. Και χτυπάει στα ενδότερα του αντικαπιταλιστικού κινήματος. Γιατί εκεί ενδημούν οι θεωρίες και οι πρακτικές που χτίζουν οάσεις μέσα στην καπιταλιστική έρημο. Που μετατρέπουν σε προτάγματα ένα είδος εναλλακτικού «λάιφ στάιλ». Που προσφέρουν διεξόδους σε παρέες, την ώρα που η μεγάλη κοινωνική πλειοψηφία στενάζει από τη βαρβαρότητα. Που αρνούνται την πολιτική οργάνωση με στόχο την επαναστατική ανατροπή.
♦ Ελληνας ούτε γεννιέσαι, ούτε γίνεσαι… καταντάς (σύνθημα με μαύρο σπρέι στη Συγγρού)
Αντιεθνικιστικό, αντιρατσιστικό, αντιναζιστικό –υποτίθεται– το σύνθημα, όμως σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα. Για να χτυπήσεις τους εθνικισταράδες, τους ρατσιστές, τους νεοναζί, χρειάζεται άραγε να χτυπήσεις τα ίδια τα εθνικά αισθήματα; Δηλαδή, να θεωρήσεις κατάντια το γεγονός ότι κάποιος είναι ή αυτοπροσδιορίζεται ως Ελληνας; Τόση τυφλότητα πια; Θα πηδήσουμε πάνω από την πραγματικότητα, πάνω από τις ιστορικά διαμορφωμένες εθνικές ταυτότητες (που δεν αφορούν, βέβαια, μόνο τους Ελληνες), πάνω από την ίδια την Ιστορία τελικά; Το μόνο που καταφέρνουν αυτά τα υπερφίαλα, αλαζονικά, ελιτίστικα, αντιεπιστημονικά συνθήματα είναι να φουσκώνουν τα πανιά του εθνικισμού και του ρατσισμού. Να δημιουργούν σ’ αυτά τα ρεύματα ζωτικό χώρο διείσδυσης μέσα στους απλούς ανθρώπους του λαού, που έχουν εθνική ταυτότητα, χωρίς αυτή να τους μετατρέπει σε εθνικιστές και ρατσιστές. Οι μεγαλύτερες επαναστατικές εκδηλώσεις του ελληνικού λαού κατά τον 20ό αιώνα είχαν στην κορυφή των προταγμάτων τους την εθνική ανεξαρτησία, χωρίς αυτό να αναιρεί το διεθνισμό τους.