♦ Εκδήλωση ενάντια στον εκφασισμό της κοινωνίας – Προβολή ταινίας και Εκθεση αντιρατσιστικού/αντιφασιστικού βιβλίου – Παρασκευή 7/6 ώρα 21:00 στο Τζαμί – 20:00 DJ Set, ανάγνωση κειμένων – 21:30 Προβολή ταινίας: «Το λιμάνι της Χάβρης» του Ακι Καουρισμάκι (2011) – Θα ακολουθήσει συζήτηση με θέμα τον ρατσισμό, την ξενοφοβία, την αντίσταση στη δράση και την προπαγάνδα των ναζιστών – ΟΥΛΑΛΟΥΜ – DIY MUSIC MOVEMENT – ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΕΣ-ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΡΙΕΣ (αφίσα)
Αυτά τα ωραία συμβαίνουν στη Χαλκίδα και τα μαθαίνουμε επειδή οι σύντροφοι μας στέλνουν το προπαγανδιστικό υλικό τους. «Ο εκφασισμός μιας κοινωνίας τρέφεται από τη δυστυχία, καλλιεργείται από την αμάθεια, χειραγωγείται από τον φόβο και ποτίζεται με το νερό της ιστορικής παραχάραξης και λήθης», είναι οι πρώτες λέξεις του κειμένου που μας στάλθηκε μαζί με την αφίσα, έχοντας ως προμετωπίδα στίχους του Μπρεχτ: «Στεκόμουν σ’ ένα λόφο και είδα το παλιό να ζυγώνει, αλλά ερχόταν σαν καινούριο. Βάδιζε κουτσαίνοντας πάνω σε καινούρια δεκανίκια που κανείς δεν είχε ξαναδεί ποτέ και μύριζε νέες μυρωδιές παρακμής που κανείς δεν είχε μυρίσει ποτέ».
♦ Αποχαφιεδοποίηση του ΑΠΘ τώρα! (ανυπόγραφο σύνθημα στον τοίχο του νεκροταφείου της Ευαγγελίστριας στη Θεσσαλονίκη)
Δεν ξέρουμε τι ακριβώς είχε κατά νου ο συνθηματογράφος, οπότε μόνον εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Φοιτητής που μιλάει γενικά ενάντια στο χαφιεδισμό; Εργαζόμενος που μιλάει για τους χαφιέδες της διοίκησης στη δουλειά; Αβυσσος… το αφηρημένο σύνθημα.
♦ Αγωνιζόμαστε για αξιοπρεπή ζωή και διαβίωση – Διανομή προϊόντων χωρίς μεσάζοντες (ακολουθεί όνομα Δήμου και διεύθυνση) – Φέτα βαρελίσια σε συσκευασία 1 κιλού 6,00 ευρώ – Αλεύρι σκληρό, συσκευασία 5 κιλών 3,30 ευρώ – ……… – Κοινωνική αυτοοργάνωση ενάντια στην κρίση – Παραγγελίες στο blog… (αφίσα)
Κάθε βδομάδα θα πάρουμε στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο της εφημερίδας κάποια τέτοια ανακοίνωση. Σε διάφορες γειτονιές της Αθήνας στήνονται τέτοια παζάρια. «Χωρίς μεσάζοντες», όπως τα λένε. Βέβαια, τέτοια παζάρια στήνουν και αρκετοί Δήμοι. Αν ψάξει κανείς στο Διαδίκτυο, θα βρει και ιστοσελίδες ιδιωτών που στήνουν τέτοια παζάρια. Τις προάλλες, καθώς καθόμασταν σ’ ένα καφενείο στη γειτονιά της «Κόντρας» μας πλησίασε ένας κύριος, άφησε στο τραπέζι ένα τυπωμένο χαρτί και έφυγε. Οταν κοιτάξαμε το χαρτί, διαπιστώσαμε ότι είχε στήσει κι αυτός ένα μαγαζί «χωρίς μεσάζοντες». Εδινε μάλιστα και ένα κινητό για να επικοινωνήσει μαζί του ο υποψήφιος πελάτης. Και αυτουνού οι τιμές ήταν ίδιες με όλες τις άλλες «χωρίς μεσάζοντες» τιμές. Οι οποίες, αν τις προσέξει κανείς, θα διαπιστώσει πως δεν είναι και πολύ κατώτερες από τις τιμές των σούπερ μάρκετ. Μ’ άλλα λόγια, γίνεται μια τεράστια ιδεολογικοπολιτική ζημιά, για ασήμαντο όφελος, το οποίο βέβαια κάθε άλλο παρά «αξιοπρεπή ζωή και διαβίωση» εξασφαλίζει. Με μισό ευρώ διαφορά στο κιλό τη φέτα δεν λύνεις το πρόβλημα του άνεργου, του υποαπασχολούμενου, του φτωχού. Λύνεις ενδεχομένως το πρόβλημα του παραγωγού-εμπόρου. Αλλά λύνουν το πρόβλημά τους και διάφορα ψιλολαμόγια και ο κύριος που έστησε το δικό του «χωρίς μεσάζοντες» μαγαζί.