♦ Χοροθέατρο Seintilla – 7 γυναίκες χορεύουν για τη δύναμη του όλοι μαζί – Παράσταση οικονομικής ενίσχυσης για τους φυλακισμένους της υπόθεσης για τον Επαναστατικό Αγώνα – …γιατί αν μάθεις να σηκώνεις αδιάφορα τους ώμους, δεν θα υπάρχουν ώμοι για να σε σηκώσουν… – 9 Ιούνη ώρα 9.00 στο αυτοδιαχειριζόμενο θέατρο Εμπρός, Ρήγα Παλαμήδου 2, Ψυρρή – Λευτεριά στους φυλακισμένους αγωνιστές – Αλληλέγγυοι-ες (αφίσα)
Διπλά σημαντικό το κάλεσμα. Πολιτικά και πολιτιστικά. Για το πολιτικό σκέλος δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Είναι γνωστό ότι στεκόμασταν και στεκόμαστε αλληλέγγυοι στους συγκεκριμένους αγωνιστές και σε όσους/ες άλλους/ες βρέθηκαν, βρίσκονται και θα βρεθούν στην ίδια θέση. Και είχαμε το θλιβερό προνόμιο να είμαστε η μοναδική εφημερίδα που κάλυψε τη δίκη για τον Επαναστατικό Αγώνα (και όχι μόνον αυτή). Για το πολιτιστικό σκέλος, όμως, θα θέλαμε να πούμε δυο λόγια. Δεν γνωρίζουμε τη συγκεκριμένη χοροθεατρική ομάδα, ούτε το έργο που θα παρουσιάσει. Το ότι θέτει την τέχνη της στην υπηρεσία ενός πολιτικού σκοπού, αναλαμβάνοντας το σχετικό ρίσκο, είναι για μας το μείζον. Είναι καιρός να πολλαπλασιαστούν αυτές οι ομάδες, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν κοινές δράσεις, ν’ αρχίσουν να δημιουργούν ένα ρεύμα που θα κινείται παράλληλα και σε σύγκρουση με την κυρίαρχη τέχνη (στις χυδαίες και τις καλλιτεχνικά εκλεπτυσμένες εκδοχές της). Και βέβαια, η απαραίτητη κατανόηση και συμπάθεια για τους διακηρυγμένους πολιτικούς στόχους αυτών των ομάδων δεν πρέπει να στομώνει την καλλιτεχνική κριτική προς το έργο τους. Γιατί η εκτός των αστικών τειχών τέχνη πρέπει να τείνει να κατακτήσει τις υψηλότερες καλλιτεχνικές σφαίρες, για να μπορέσει να επιτελέσει το διακηρυγμένο καθήκον της. Αλλιώς θα καταντήσει φτηνιάρικη προπαγάνδα.
♦ Σε Ελλάδα και Τουρκία φωτιά στα υπουργεία και ξύλο στους φασίστες – Αλληλεγγύη στους τούρκους συντρόφους – Ζήτω η αναρχία (τρικάκι, δυο όψεων)
Ορισμένοι δε λένε να ξεκολλήσουν με τίποτα από την ιδεολογική αγγύλωση. Οχι, δεν συμπεριφέρεται ολόκληρος ο αναρχικός χώρος έτσι. Δεν δείχνει την ίδια περιφρόνηση για οτιδήποτε το μη αναρχικό. Κάποιοι, όμως, συμπεριφέρονται (καμιά φορά χωρίς καν να το συνειδητοποιούν) ως η χειρότερη εκδοχή της αστικής πολιτικής, την οποία κατά τα άλλα καταγγέλλουν. Σώνει και καλά να βάλουν το δικό τους ιδεολογικοπολιτικό πρόσημο ακόμη και σε εκδηλώσεις που δεν κολλάει με τίποτα. Ο ξεσηκωμός στις τουρκικές πόλεις είναι τέτοια περίπτωση, αλλά άντε να πείσεις τα κολλημένα μυαλά να δουν την πραγματικότητα. Χωρίς καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια καταφέρνουν να γελοιοποιηθούν.
♦ Follow up σε σχόλιο της προηγούμενης βδομάδας: «Η ΓΣΕΕ στηρίζει την επιτυχία της εναλλακτικής συνόδου ALTER SUMMIT η οποία θα διεξαχθεί στη χώρα μας την Παρασκευή 7 και το Σάββατο 8 Ιουνίου 2013. Πάνω από 300 κινήματα, οργανώσεις και μεγάλα ευρωπαϊκά συνδικάτα έρχονται στην Αθήνα για να ενώσουν τη φωνή τους ενάντια στη λιτότητα, τη φτώχεια, το φασισμό και την καταπίεση»! Φουλ… επαναστατική θα είναι η φιέστα των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ. Με την ευγενική χορηγεία των εργατοπατέρων (με το αζημίωτο…).