♦ Δευτέρα 3 Σεπτέμβρη 2012, 2030 Νίκαια – ομιλητές Αλέξης Τσίπρας. Νίνα Κασιμάτη, Μενέλαος Γκίβαλος – προλογίζει ο Γιάννης Χατζηαντωνίου – Με τη Δημοκρατική Παράταξη της Αριστεράς στον αγώνα για Εθνική Ανεξαρτησία, Λαϊκή Κυριαρχία, Κοινωνική Απελευθέρωση ΣΗΜΕΡΑ – νέος Αγωνιστής – ΣΥΡΙΖΑ Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο (αφίσα)
Το πρώτο που εντυπωσιάζει στην αφίσα είναι το μέγεθος των γραμμάτων με τα οποία αποτυπώνεται το όνομα του Τσίπρα: μεγαλύτερα και πιο παχιά από των άλλων ομιλητών. Μη τυχόν και δεν προσέξει κανείς τη φίρμα. Οπως γίνεται στα σκυλάδικα. Μετά είναι η σημειολογία: η ημερομηνία και τα συνθήματα παραπέμπουν στο «παλιό, καλό ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου». Το μήνυμα σαφές: το ΠΑΣΟΚ του σήμερα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Ανδρέας του σήμερα ο Τσίπρας. Μετά ήρθε η θύελλα. Η Φώφη έριξε τα ιοβόλα βέλη της: «Πρέπει να σας πω ότι χθες το πρωί όταν με ενημέρωσαν γι’ αυτή την αφίσα η πρώτη μου αντίδραση ήταν ότι πρόκειται για κακόγουστο αστείο. Δεν πίστευα πως είναι αληθινό. Εάν αυτό είναι σε γνώση πράγματι του ΣΥΡΙΖΑ και του κ. Τσίπρα εγώ θεωρώ ότι είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό ατόπημα και θέλω να πω ότι η αριστερά πορευόταν και πρέπει να πορεύεται με κάποιες βασικές αρχές. Μία απ’ αυτές είναι ο σεβασμός στις υπόλοιπες πολιτικές δυνάμεις. Η 3η Σεπτέμβρη ανήκει στο ΠΑΣΟΚ και αυτό δεν είναι κάτι που είναι διαπραγματεύσιμο και συζητήσιμο (…) Δεν μπορεί πια ο ΣΥΡΙΖΑ να παίζει καθημερινά πάρτα όλα». Τα δημοσιεύματα ήταν παντού αρνητικά. Ο ένας εκ των ομιλητών, ο Γκίβαλος, την έκανε με καταγγελίες ότι εξαπατήθηκε και το όνομά του κατέβηκε άρον-άρον από την αφίσα (τύπωσαν άλλες). Το Γραφείο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ αναγκάστηκε να εκδώσει ανακοίνωση για να πει ότι η εκδήλωση οργανώνεται από τον «Νέο Αγωνιστή». Και το μέλος του «Νέου Αγωνιστή» Γιάννης Χατζηαντωνίου αναγκάστηκε να γράψει άρθρο στην «Αυγή της Κυριακής» για να πει ότι η εκδήλωση της 3ης Σεπτέμβρη «είναι βέβαια εκδήλωση του “Νέου Αγωνιστή” και όχι του ΣΥΡΙΖΑ ως συνόλου». Τους πρόδωσε, όμως, η αφίσα, στην οποία συνυπογράφουν ο «Νέος Αγωνιστής» και ο ΣΥΡΙΖΑ. Τους πρόδωσε το όνομα του Τσίπρα με τα μεγάλα γράμματα. Πλήρωσαν την αλαζονεία τους και την πρεμούρα τους να εμφανιστούν σαν ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ.
♦ Οχι στη συνδιαλλαγή και τη συναίνεση στον Καμίνη – Η Αγορά στα χέρια των αγωνιζόμενων κατοίκων και όχι της δημοτικής αστυνομίας – Συνέλευση Αντίστασης και Αλληλεγγύης Κυψέλης/Πατησίων (πανό στο πάρκο Κύπρου και Πατησίων)
Προσυπογράφουμε! Τίποτ’ άλλο…
♦ 13ο camping Αγωνιστικών Κινήσεων ΑΕΙ-ΤΕΙ & Μαθητικής Αντίστασης – 21-30 Ιουλίου Camping Αστερίας Καστροσυκιά Πρεβέζης κόστος διαμονής: 5,5 ευρώ/μέρα – Μπροστά στις νέες προκλήσεις για την Αριστερά, το λαό και τη νεολαία – Οι Αγωνιστικές Κινήσεις και η Μαθητική Αντίσταση σας καλούν να προετοιμαστούμε για μαχητικούς αγώνες και διεκδικήσεις. Να οργανώσουμε συλλογικά τις διακοπές μας! (αφίσα)
Οταν εκλείπει το μέτρο, τότε οι πολιτικές εκκλήσεις καταντούν γραφικότητα.