♦ Εξω οι αφιλόξενοι (σύνθημα με μαύρο σπρέι στον τοίχο του Γραφείου Αλλοδαπών του Δήμου Χαλκίδας)
Τρεις λέξεις που αντιστρέφουν το γνωστό ρατσιστικό σύνθημα, επαναφέροντας μνήμες από την ιστορική παράδοση ενός λαού που ήξερε από ξενητιά, από περιπλάνηση, από φιλοξενία. Δυστυχώς, ο καπιταλισμός εξοντώνει τις πιο ευγενικές παραδόσεις που αναπτύχθηκαν στα μαύρα χρόνια της φεουδαρχίας και της σκλαβιάς.
♦ Αρνηση εργασίας, ληστείες, σαμποτάζ ενάντια στον κόσμο της μισθωτής σκλαβιάς – Α (σύνθημα με σπρέι στα Εξάρχεια)
Στην καρακοσμάρα τους τα παιδιά. Η πλάκα είναι πως οι ίδιοι μάλλον δεν κάνουν τίποτα απ’ αυτά που προβάλλουν ως πολιτικό πρόταγμα. Τους άλλους καλούν να τα κάνουν.
♦ Η πηγή του πλούτου των πλουσίων είναι η φτώχεια – Αν λείψει η φτώχεια δεν θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί – «Μητσάρας» (πλακάτ)
Με το πλακάτ κρεμασμένο στο λαιμό και το δεξί χέρι σφιγμένο σε γροθιά, ο γνωστός Μητσάρας έκανε τη δική του παρέμβαση και στην απεργιακή συγκέντρωση της 1ης Δεκέμβρη. Γραφικός, αλλά πάντοτε πολιτικός. Κοινωνικά απόκληρος, αλλά όχι παραιτημένος. Και πάντως, πιο αγνός από πολλούς δήθεν αριστερούς και ψευτοεπαναστάτες. Τον θυμόμαστε μια φορά στη δίκη της 17Ν να φωνάζει έξω από τον Κορυδαλλό στο λεφούσι που ήταν μαζεμένο γύρω από τις τηλεοπτικές κάμερες: Αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι, ο Κουφοντίνας έχει αρχίδια. Να ‘σαι καλά, Μητσάρα.
♦ Οχι πια emo με εκλογικές αυταπάτες ανάθεσης, ως εδώ – People rise up… (σύνθημα με σπρέι στην Ιερά Οδό)
Σωστός ο συνθηματογράφος. Οι μεγαλύτεροι στην ηλικία, βέβαια, δεν θα καταλάβουν το ακριβές περιεχόμενο του συνθήματος, οι νέοι όμως, γνώστες και της αγγλικής και της νεανικής αργκό, θα πάρουν σίγουρα το μήνυμα. Το τι θα κάνουν, μένει να το δούμε, αλλά αυτό δεν αφορά τον συνθηματογράφο. Εμάς θα μας επιτρέψετε μια προσθήκη. Το να καλούμε απλά σε ξεσηκωμό δεν αρκεί. Ούτε το να στηλιτεύουμε την ανάθεση και τις εκλογικές αυταπάτες που αυτή συντηρεί. Χρειαζόμαστε ένα βήμα παραπέρα. Χρειαζόμαστε τη ζύμωση για την αναγκαιότητα της πολιτικής οργάνωσης και την οργανωμένη δουλειά σ’ αυτή την κατεύθυνση.
♦ εκφυλο καφενείο! – [Το έκφυλο καφενείο ξεκινά σαν μια πρωτοβουλία ατόμων που νιώθουν την ανάγκη να ανοίξουν ζητήματα φύλου και σεξουαλικότητας, δημιουργώντας το χώρο και το χρόνο για συζήτηση και αυτομόρφωση. Αναγνωρίζοντας τις έμφυλες ταυτότητες ως άλλη μία εξουσιαστική μορφή, εξερευνούμε τις εκφάνσεις της στην κοινωνία και την καθημερινότητα. Παρέα λοιπόν με τσάγια/καφέδες/ποπκορν/κτλ βρισκόμαστε στην κατάληψη κτήματος πραποπούλου, κάθε Παρασκευή στις 7μιση!] – Θεματική Δεκεμβρίου: Αμυνες σε Ζητήματα Φύλου (…) (αφίσα)
Τι να πρωτοσχολιάσουμε; Τη θεωρητική και πολιτική αγραμματοσύνη ή το εκτός τόπου και χρόνου; Μάλλον, όμως, αυτά τα δύο πάνε μαζί. Είναι κάποιες ιδεοληψίες που κυριολεκτικά τυφλώνουν και δεν επιτρέπουν την παραμικρή επαφή με τη ζέουσα κοινωνική πραγματικότητα.