♦ ΑΣΕ – Αγωνιστική Συσπείρωση Εργαζομένων ΟΤΕ – Προσοχή! Κυκλοφορούν ανάμεσά μας – Wanted 173 Bandidos – They sold out all to the DNT-EE – Ληστεύουν τους μι- σθούς, τις συντάξεις, τις δουλειές μας – …Οι υπόλοιποι 127 συνεργάζονται στην ίδια Βουλή των Τσολάκογλου – Αμοιβή: Θα ξανακερδίσουμε τη Ζωή μας! – Κάτω η φαιοπράσινη Χούντα του ΔΝΤ-ΕΕ (αφίσα)
Σε κίτρινο φόντο η αφίσα, περιλαμβάνει τις φωτογραφίες των 173 «bandidos» βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και του ΛΑΟΣ. Από τις πιο επιτυχημένες «εικαστικές» παρεμβάσεις που έχουμε δει.
♦ Fest 2010 της Αμεσης Δημοκρατίας – 8-8-10 Σεπτ ΑΠΘ – κρίση-Εξοδος από την κρίση-Εξοδος από τον καπιταλισμό–Αντιεξουσιαστική Οικονομία-Αμεση δημοκρατία-Τοπικές Αυτοθεσμίσεις – Με την άμεση δημοκρατία για την κοινωνική αντιεξουσία (αφίσα)
Πολλά θα μπορούσαμε να σχολιάσουμε για όλα σχεδόν τα επιμέρους στοιχεία που συνθέτουν τη θεματική αυτού του τριήμερου φεστιβάλ (με πυρήνα του τις δυνάμεις της ΑΚ), που θα έχει και διεθνείς συμμετοχές. Ο χώρος της στήλης, όμως, επιβάλλει τη λιτότητα, γι’ αυτό περιοριζόμαστε σε δυο επισημάνσεις. Πώς μπορεί να εννοηθεί το σύνθημα «έξοδος από τον καπιταλισμό»; Ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα παραγωγής. Τα συστήματα παραγωγής αποτελούνται από τη διαλεκτική ενότητα παραγωγικών σχέσεων – παραγωγικών δυνάμεων. Δεν είναι κτίρια για να μπαίνεις και να βγαίνεις απ’ αυτά κατά το δοκούν, με βάση την ελεύθερη βούλησή σου. Οι οικονομικοί νόμοι (καμιά σχέση με το νομικό σύστημα) έχουν αντικειμενική ισχύ. Τούτο σημαίνει ότι η λειτουργία τους δεν είναι ζήτημα πολιτικής απόφασης. Δεν μπορείς να τους καταργήσεις, αλλά πρέπει να διαμορφώσεις τους όρους που θα τους καταστήσουν άχρηστους, για ν’ αρχίσουν να λειτουργούν νέοι οικονομικοί νόμοι. ‘Η τσακίζεις τις υπάρχουσες παραγωγικές σχέσεις και πάνω στα συντρίμμια τους οικοδομείς νέες (για ν’ αρχίσουν να λειτουργούν νέοι οικονομικοί νόμοι) ή έχεις την ψευδαίσθηση ότι βγαίνεις «έξω» από τις υπάρχουσες παραγωγικές σχέσεις, ενώ είσαι μέχρι τα μπούνια εντός τους και αναπαράγεις τον καπιταλισμό κάθε μέρα, σε όλο και πιο μαζική κλίμακα (όπως συμβαίνει με τη μικρή παραγωγή, για παράδειγμα). Πού φτάνουμε; Μα στην κοινωνική επανάσταση, πού αλλού; Δηλαδή, σ’ αυτό που λείπει εντελώς από όλες τις θεματικές ενότητες του εν λόγω φεστιβάλ. Διότι απλούστατα απουσιάζει από την προβληματική των διοργανωτών του, που τείνουν να μετατρέψουν την ταξική σύγκρουση σε… πολιτιστική υπόθεση.
♦ Tετάρτη 21 Ιουλίου 20.00 – Nights in the Caribbean – Νύχτα Καραϊβικής – Mojitos Caipirinias – Μαγιό, παρεό και σαγιονάρες – Κάτω από τους εξωτικούς κοκκοφοίνικες – Πλάι στο κύμα της μαγευτικής παραλίας – Δίπλα στη σμαραγδένια θάλασσα – Στην ταράτσα του Nosotros (αφίσα)
Χωρίς σχόλια…
♦ Ο Χριστός δίδαξε και πέθανε, οι καθηγητές τι περιμένουν; (με μαρκαδόρο σε τοίχο του ΕΜΠ)
Το χιούμορ τσακίζει κόκαλα. Ειδικά όταν είναι εύστοχο. Βιβλίο ολόκληρο θα έγραφε κάποιος αν συγκέντρωνε όλα τα συνθήματα ενάντια στην πανεπιστημιακή κάστα, από τα πιο απίθανα σημεία των ΑΕΙ και ΤΕΙ.