♦ Η αλληλεγγύη το όπλο των λαών, κάψτε το μπουρδέλο των Σιωνιστών (σύνθημα έξω από την πρεσβεία του Ισραήλ)
Δεν ήταν γραμμένο σε τοίχο το σύνθημα. Σε καρδιές ήταν γραμμένο και έβγαινε με οργή από εκατοντάδες στόματα στις πρώτες γραμμές των διαδηλωτών που παρατάχθηκαν απέναντι από την πρεσβεία του Ισραήλ, το απόγευμα της περασμένης Δευτέρας, λίγες ώρες μετά την άνανδρη δολοφονική επίθεση ενάντια στο Στόλο της Ελευθερίας. Πιο πίσω στην ογκώδη διαδήλωση είδαμε κάποιους να ξινίζουν τα μούτρα. Κάποιους που έχουν μπλέξει τον καθωσπρεπισμό με την ταξική πάλη (και οι οποίοι –ας σημειωθεί παρεμπιπτόντως– δεν έχουν διαβάσει άλλη ιστορία εκτός απ’ αυτή των σχολικών εγχειριδίων). Δεν πειράζει, όμως, το ότι ήταν εκεί, έστω και με ανακλαστικά… Ραν Ταν Πλαν, ήταν θετικό. Αυτοί που φώναζαν το σύνθημα, πάντως, θα το είχαν κάνει πράξη, αν δεν ήταν παραταγμένες απέναντί τους πεντέξι διμοιρίες ΜΑΤ όλων των χρωμάτων (και μιας οσμής: γουρουνίλας). Οπότε, η σύγκρουση ήταν αναπόφευκτη. Κι όταν έγινε, τα γουρούνια έπνιξαν τον κόσμο στα χημικά και άνοιξαν μπόλικα κεφάλια (μολονότι είδαμε και καναδυό από δαύτους χτυπημένους). Δεν γίνεται αλλιώς. Οταν στη μέση της Μεσογείου σκοτώνουν συντρόφους σου και αρπάζουν άλλους μαζί με τα πλοία της λευτεριάς, εσύ δε μπορείς να κάνεις λιτανείες. Πρέπει –στο μέτρο των δυνάμεών σου– να σταθείς στο ύψος των περιστάσεων.
♦ Κανένας ισραηλινός πολίτης που υποστηρίζει την πολιορκία της Γάζας δεν επιτρέπεται να μπει σ’ αυτό το κατάστημα – Λευτεριά στην Παλαιστίνη (χειρόγραφη πινακίδα στην είσοδο καταστήματος στον Αγιο Νικόλαο Λασιθίου)
Καταρχάς, ο τύπος είναι καλλιτέχνης. Στη δική μας φωτογραφία δεν φαίνεται, όμως το χειρόγραφο απαγορευτικό είναι γραμμένο με όλα τα χρώματα της παλαιστινιακής σημαίας: κόκκινο, μαύρο, πράσινο. Κατά δεύτερο λόγο, ο τύπος είναι τρελός. Ρε αγόρι μου γλυκό, κρίση έχουμε, σε τουριστική πόλη έχεις το μαγαζί σου, είναι δυνατόν να διώχνεις τους πελάτες; Γιατί δεν θα σου φύγουν μόνο οι Ισραηλινοί, θα σου φύγουν και άλλοι, που δεν πολυγουστάρουν αυτές τις βαλκανικές κουζουλάδες. Οι άνθρωποι ήρθαν να κάνουν διακοπές, όχι να τους ξυπνάς ενοχές και να τους χαλάς τη χώνεψη της greek salad που μόλις έφαγαν. Αλλά και τον Ισραηλινό γιατί τον διώχνεις; Δηλαδή πρέπει πρώτα να σου κάνει δήλωση ότι δεν υποστηρίζει τη σιωνιστική πολιτική για να τον αφήσεις να ρίξει έστω μια ματιά στην πραμάτεια σου; Σύνελθε Βασίλη, έχουμε κρίση. Τον τουρίστα πρέπει να τον προσκυνάς και να τον φιλάς, ξέρεις που… Με τα μυαλά που κουβαλάς δεν πρόκειται να προκόψεις. Ακου το γείτονά σου…