♦Ταξική συσπείρωση-Αντεπίθεση. Το δίκιο θα κριθεί στους δρόμους (ΠΑΜΕ)
Από το συλλαλητήριο της 22/1. Στην προκήρυξη που καλούσε στο συλλαλητήριο δινόταν ιδιαίτερη έμφαση στην ένταση της πάλης. Τονιζόταν χαρακτηριστικά: «Ολοι στο δρόμο του αγώνα δυναμικά, μαζικά να εμποδίσουμε τα αντιασφαλιστικά μέτρα». Λέγεται ότι την κεντρική επιτροπή του κόμματος την απασχόλησε ιδιαίτερα το «δυναμικά». Η κρισιμότητα της μάχης, καθώς και τα στημένα γκάλοπ που δείχνουν τους προδότες του ΣΥΝ να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής, βάρεσε καμπανάκι σε όλο το κόμμα. Να φανταστείτε ότι μετά τη δημοσίευση της έρευνας της εταιρείας «Public issue» για την «Καθημερινή» και τον «Σκάι» όλος ο μηχανισμός είχε ολονυχτία. Μετά από αυτό η κεντρική επιτροπή αποφάσισε να απευθυνθεί στις οργανώσεις και να ζητήσει συγκεκριμένες προτάσεις για το πώς πρέπει να εκφραστεί το «δυναμικά». Μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι εκφράστηκε ένας πολύ πλούσιος και γόνιμος προβληματισμός. Σταχυολογούμε ορισμένες χαρακτηριστικές προτάσεις των οργανώσεων: Κατάληψη της Βουλής την ημέρα που η κυβέρνηση θα αποπειραθεί να περάσει το νομοσχέδιο. Κατάληψη υπουργείου Εργασίας για να μη κατεβάσει κανένα σχέδιο νόμου. Καταλήψεις μεγάλων εργοστασίων που η εργασία είναι βαριά και ανθυγιεινή. Καταλήψεις μεγάλων εργοταξίων – όπως το νέο μουσείο της Ακρόπολης – από το πανίσχυρο Συνδικάτο Οικοδόμων. Ξυλοφόρτωμα όλων των αριστεριστών που θα ξανατολμήσουν να μοιράσουν προκήρυξη στη Ζώνη Περάματος. Η Κεντρική Επιτροπή, μετά από θυελλώδη συνεδρίαση, απέρριψε όλες τις προτάσεις, εκτός από μία, ως αριστερίστικες, τυχοδιωκτικές και διασπαστικές. Ποια νομίζετε ήταν η μοναδική πρόταση που υιοθετήθηκε; Χάσατε. Η κατάληψη της Βουλής. Αυτό δεν είναι ρεπορτάζ, θα πείτε, αλλά επιστημονική φαντασία. Επιστημονική φαντασία χαρακτηρίζετε όλες τις προτάσεις, πλην αυτής του Περάματος. Φυσικά. Αφού επιστημονική φαντασία είναι η Κεντρική Επιτροπή να συζητήσει και πολύ περισσότερο να απευθυνθεί στη βάση για το «δυναμικά». Και επίσης επιστημονική φαντασία η βάση του ΚΚΕ να σκεφτεί για μορφές πάλης. Για καμιά ψήφο μάλιστα.
♦ Μακεδονισμός: Ο μικρο-ιμπεριαλισμός των Σκοπίων και το βέτο της Ελλάδας – Ομιλητές Κώστας Ζουράρις, Γιώργος Καραμπελιάς, Φαίδων Μαλιγκούδης, Νικόλαος Μέρτζος, Νεοκλής Σαρρής (Περιοδικό Αρδην-Εφημερίδα Ρήξη)
Τι είναι αλήθεια μικρο-ιμπεριαλισμός σε σχέση με τον ιμπεριαλισμό; Ας προβληματιστούμε: Οταν μια χώρα είναι ιμπεριαλιστική, η εξαγωγή κεφαλαίου έχει εξαιρετική σημασία σε σχέση με την εξαγωγή εμπορευμάτων. Οταν μια χώρα είναι μικρο-ιμπεριαλιστική, τι ακριβώς εξάγει; Οταν μια χώρα είναι ιμπεριαλιστική, διεκδικεί και ξαναδιεκδικεί την εδαφική διανομή ολόκληρου του πλανήτη. Οταν μια χώρα είναι μικρο-ιμπεριαλιστική, τι ακριβώς διεκδικεί; Λάθος θέμα είχε η εκδήλωση. Το θέμα της εκδήλωσης έπρεπε να ήταν το εξής: «Η μεγάλη προσφορά του ελληνικού εθνικισμού: Η μετατροπή της μαλακίας σε επιστήμη».
♦Δε μπορείς να πουλήσεις κάτι που δεν σου ανήκει. Η ιδιωτικοποίηση των λιμανιών δε θα περάσει! (ΣΥΡΙΖΑ)
Δε θα ήθελα να μείνουμε στο σπουδαίο ερώτημα τι ανήκει και τι όχι στους εργαζόμενους στην καπιταλιστική κοινωνία. Θα μου πείτε ότι στο «Μανιφέστο» λέει ότι οι εργάτες δεν έχουν να χάσουν παρά τις αλυσίδες τους. Ολ’ αυτά και τ’ άλλα, για την εργατική του δύναμη που πουλάει ο εργάτης, είναι ψιλά γράμματα για τους Συνασπισμένους και τους νεοσυνασπισμένους. Εδώ το ζήτημα είναι απλό. Μόνο οι δεξιοί πουλάνε αυτά που δεν τους ανήκουν; Μόνο οι ΠΑΣΟΚοι πουλάνε; Οταν οι Συνασπισμένοι κάνουν εκδηλώσεις για τα 90 χρόνια της Οκτωβριανής Επανάστασης, τότε δεν οικειοποιούνται κάτι που τους είναι εντελώς ξένο; Αλλά, είπαμε, τα πάντα είναι εμπορεύσιμα από τους οπαδούς των καπιταλιστικών σχέσεων παραγωγής.