♦ Κώστας Καραμανλής. Μαζί πάμε την Ελλάδα μπροστά. 50 πολιτικές που κάνουν τη ζωή μας καλύτερη. (Νέα Δημοκρατία)
2008. Δίσεχτη χρονιά.Οχι ημερολογιακά. Οχι. Δεν έχει εκλογές. Μεγάλες εκλογές εννοούμε. Βουλευτικές, ευρωεκλογές, δημοτικές. Από τις πρόσφατες κοινοβουλευτικές εκλογές είναι η αφίσα. 50 πολιτικές θα κάνουν τη ζωή μας καλύτερη. Δε χρειάζονταν τόσες πολλές. Να μη κακομαθαίνουμε κιόλας. 3 από τις 50 μας είναι υπεραρκετές. Αυτές για την ασφάλιση, για την ανεργία και για το μεροκάματο. Τις άλλες τις χαρίζουμε στους αναξιοπαθούντες αυτής της κοινωνίας. Στους βιομήχανους, στους εμπόρους, στους τραπεζίτες κ.λπ. Στη δοκιμαζόμενη τάξη της ελληνικής κοινωνίας. Στην αστική τάξη. Χοντρό παραμύθι η ιδεολογία και οι πολιτικές του καπιταλισμού. Με χοντρότερο αυτό των εκλογών, όπως το αποδεικνύει και η αφίσα που σχολιάζουμε.
2008. Χωρίς μια μεγάλη, κεντρική, εκλογική αναμέτρηση. Τι θα κάνει η έρημη η Αριστερά: Οικονομία δυνάμεων. Λιγότερες αφίσες, λιγότερο προπαγανδιστικό υλικό, λιγότερες συνεδριάσεις. Και όνειρα. Πολλά όνειρα. Οτι εκατομμύρια ακόμη ψήφοι θα προστεθούν στο σακούλι της μεγάλης νίκης των προηγούμενων εκλογών. Οτι θα έρθει έτσι πολύ κοντά η επανάσταση. Μεγάλο παραμύθι η κοινοβουλευτική Αριστερά. Ακόμα και όταν η χρονιά είναι δίσεχτη. Οταν η χρονιά δεν έχει κεντρικές εκλογές.
2008. Χωρίς ευκαιρία να βγει η εξωκοινοβουλευτική Αριστερά στην κεντρική πολιτική σκηνή. Λιγότερες συναντήσεις. Λιγότερες συσκέψεις. Μια χρονιά χωρίς κεντρικές πολιτικές συσκέψεις. Μήπως να ζητούσε η εξωκοινοβουλευτική Αριστερά να κάνει πρόωρες εκλογές ο Καραμανλής; Ετσι κι αλλιώς το σκεφτόταν. Πριν ξεσπάσει η Ζαχοπουλειάδα. Είναι ρεαλιστικός αυτός ο στόχος; Ας συσκεφτούμε. Καλό και αγωνιστικό το παραμύθι της εξωκοινοβουλευτικο-εκλογολατρεύουσας Αριστεράς.
2008. Πολλά μπορούμε και πρέπει να κάνουμε ενάντια στο γνωστό και ανούσιο πλέον παραμύθι-πανηγύρι-παζάρι.
♦ Καθολική αντίδραση για την εκποίηση των λιμανιών Πειραιά και Θεσσαλονίκης (ΓΣΕΕ)
Προς το παρόν, η καθολική αντίδραση της ΓΣΕΕ εκφράζεται με τη μορφή πάλης ενός δελτίου Τύπου, που το έγραψε κάποιος που δεν ξέρει ότι στην ελληνική κοινωνία υπάρχουν τάξεις και ταξική πάλη. Αργότερα βλέπουμε. Είναι θεσμός η ΓΣΕΕ. Σοβαρός θεσμός. Του αστικού κράτους.
♦ Δε χρωστάμε τίποτα σε κανέναν. Εκδήλωση-συζήτηση. Μύθοι και πραγματικότητα γύρω απ’ τ’ ασφαλιστικό. Οργάνωση των αντιστάσεών μας. (Βαβυλωνία)
Το σύνθημα δεν είναι σωστό. Είναι και αμυντικό και λάθος. Γιατί όχι μόνο οι εργαζόμενοι παράγουν όλο τον πλούτο της κοινωνίας και τον απολαμβάνουν τα κοράκια οι καπιταλιστές, αλλά και έχουν καταλεηλατήσει τα κοράκια τα Ταμεία. Από την άλλη, δένει με την τακτική και στο ασφαλιστικό της Α/Κ. Ενα λάθος σύνθημα σε μια σωστή θέση.
♦ Το πεδίον του Αρεως είναι αυτό…(φωτογραφία) Εγκαταλείπεται, εξαθλιώνεται, πεθαίνει!!! Ο κίνδυνος να πάψει να είναι το Αλσος μας ο μεγάλος πνεύμονας της Αθήνας είναι άμεσος και μεγάλος! Η ανάπλαση που υποσχέθηκε η Υπερνομαρχία είναι ακόμα “σχέδιο επί χάρτου”. Ο Δήμος Αθηναίων αρνείται να κατεδαφίσει τα αυθαίρετα κτίσματα του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ Γ.Σ. Η επιτροπή αγώνα είναι εδώ!!! Σας καλούμε σε δενδροφύτευση διαμαρτυρίας. (Επιτροπή Αγώνα Για Την Προστασία Του Πεδίου Του Αρεως)
Χωρίς σχόλια