♦ Ομοσπονδία Σωματείων Πολιτικής Αεροπορίας – Πάρτυ εκατομμυρίων ευρώ με πρωταγωνιστή την Ολυμπιακή… Τους απαντάμε προκαταβολικά. Κύριοι, η διαπλοκή, η ανοργανωσιά, η ρεμούλα, η μίζα, η ρουσφετολογία είναι έννοιες που ταιριάζουν στην πολιτική την οποία ακολουθείτε για την Ολυμπιακή. Εμείς όμως γνωρίζουμε και όταν το κρίνουμε θα αποκαλύψουμε ονόματα, σχέδια και συμφέροντα. Μέχρι τότε όμως να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ένα ερώτημα: μπορείτε να αντέξετε σαν Κυβέρνηση, έστω και μια μέρα, 33 αεροδρόμια κλειστά σε όλη την Ελλάδα;
Η συνδικαλιστική γραφειοκρατία της Ολυμπιακής γνωρίζει. Για τη διαπλοκή, για την ανοργανωσιά, για την τσαπατσουλιά, για τη ρεμούλα, για τη μίζα, για τη ρουσφετολογία. Γνωρίζει (αλήθεια, πόσο καιρό γνωρίζει;), αλλά προς το παρόν δεν τα λέει! Αυτή είναι η σύγχρονη αντίληψη για το συνδικαλισμό. Η σύγχρονη αντίληψη για τη διαφάνεια. Πάνω απ’ όλα, η σύγχρονη αντίληψη για τη συμμετοχή, για την ενεργοποίηση των εργαζόμενων. Η σύγχρονη αντίληψη για τους ενεργούς πολίτες. Που πριν απ’ όλα -αν μη τι άλλο- πρέπει να είναι ενημερωμένοι. Οχι μόνο για τις υποθέσεις που τους αφορούν «άμεσα», αλλά για τα πάντα. Για κάθε πρόβλημα. Γιατί το κάθε πρόβλημα, όταν δεν αντιμετωπίζεται, παγιώνεται και τα προβλήματα συνεχώς πολλαπλασιάζονται. Εδώ, βέβαια, δεν μιλάμε για προβληματάκια. Μιλάμε για διαπλοκή, μιλάμε για μίζα, μιλάμε για ρεμούλα, μιλάμε για ρουσφέτια, μιλάμε για της… Παναγιάς τα μάτια. Για κάθε ένα από αυτά (φανταστείτε το κάθε πρόβλημα πόσες… μίζες έχει) έπρεπε να γίνει πανικός. Για να περιφρουρηθεί, αν μη τι άλλο, το… εθνικό συμφέρον. Που γι’ αυτό κόβει φλέβες η συνδικαλιστική γραφειοκρατία. Στο σκοτάδι λοιπόν οι εργαζόμενοι. Στο σκοτάδι ο λαός που πληρώνει τα σπασμένα. Τα στοιχεία για την πολιτική της κυβέρνησης και των «κουμπάρων» στην Ολυμπιακή τα κρατάει επτασφράγιστο μυστικό η συνδικαλιστική γραφειοκρατία, για να κάνει το δικό της παιχνίδι. Στις πλάτες των εργαζόμενων, που θα τους ενημερώσει όταν αυτή θέλει να τους χρησιμοποιήσει. Θα τους ενημερώσει για ό,τι κρίνει αυτή σκόπιμο ότι πρέπει να μάθουν.
Ερώτηση 1: Με μια τέτοια τακτική μπορεί ο οποιοσδήποτε αγώνας, όποτε κι αν γίνει, όχι σε 33 αλλά σε 1003 αεροδρόμια, να έχει την παραμικρή επιτυχία; Η απάντηση είναι αυτονόητη.
Ερώτηση 2: Πώς, με ποιο τρόπο, με ποια τακτική, πρέπει να αντιμετωπίζουμε το καρκίνωμα που λέγεται συνδικαλιστική γραφειοκρατία; Αν θέλαμε να κάνουμε πλάκα, θα λέγαμε απευθυνθείτε στο ΣΕΚ, την Εργατική Αλληλεγγύη και τους υπόλοιπους, που την κάνουν σοβαρό συνομιλητή στα πλαίσια της ριζοσπαστικής αριστεράς. Η απάντηση είναι βέβαια δύσκολη. Αλλά όσο δύσκολή και να είναι, άλλο τόσο είναι κρίσιμη και απαραίτητη.
Σημείωση: Συμβουλή προς τους αγωνιστές της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας της ΟΣΠΑ: Παιδιά, προσοχή μη σκίσετε κανένα καλσόν.
♦ Χαμογελάμε στο αύριο (ΟΝΝΕΔ)
Εχετε ένα δίκιο που χαμογελάτε. Με αντιπάλους σαν τους παραπάνω, πώς να μη σκάτε χαμόγελο; Και τι χαμόγελο. Εγκάρδιο χαμόγελο, φιλικό χαμόγελο, ζεστό χαμόγελο, χαρούμενο χαμόγελο. Σαν του Μητσοτάκη και της κόρης του.