♦ Αρνούνται το διάλογο και τις Συλλογικές Συμβάσεις – Επιβάλλουν σκληρή λιτότητα και ανεργία – Φτάνει πια! (ΓΣΕΕ – ΑΔΕΔΥ)
Το βασικό είναι ότι… αρνούνται το διάλογο. Και τα άλλα προβλήματα είναι, αλλά το πρόβλημα των προβλημάτων είναι ο διάλογος. Διότι βασική αρχή της δημοκρατίας είναι να διαλεγόμαστε. Η δε αρχή της αρχής είναι να συνδιαλεγόμαστε. Αυτό που οι κακεντρεχείς το λένε… με το αζημίωτο. Δηλαδή ποιος ζημιώθηκε που οι προηγούμενες ΕΓΣΣΕ ήταν αποτελέσματα διαλόγου; Οι βιομήχανοι; Προς θεού! Αυτοί συνέχεια αυξάνουν τα κέρδη τους. Οι εργάτες; Ε… να, ξέρετε πως εμείς, η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ, έχουμε κι άλλες προτάσεις που δεν έγιναν δυνατόν να τύχουν ευνοϊκής συνδιαλλαγής, λόγω ανωτέρας βίας. Σόρι, λόγω δυσμενούς συσχετισμού δυνάμεων. Τέλος πάντων! Τι το παιδεύετε; Δεν βλέπετε με πόση εμπιστοσύνη, με πόση αφίσα, με πόση θέρμη προπαγανδίζουν τις προσπάθειές μας για διάλογο οι επαναστατικές οργανώσεις της επαναστατικής αριστεράς: ΣΕΚ, ΔΕΑ, Ξεκίνημα, Εκφραση κλπ. Κλπ.; Μαλάκες είναι αυτοί; Οι μαλάκες είμαστε εμείς που συνδιαλεγόμαστε μαζί τους.
♦ Ολοι στην 24ωρη της ΟΤΟΕ – Βάλτε τέλος στο μεγάλο φαγοπότι των τραπεζών – Μας αφορά ΟΛΟΥΣ (ΟΤΟΕ)
Ποιος εργαζόμενος δεν ξέρει για το μεγάλο φαγοπότι των τραπεζών; Ποιος τα κατάφερε να μην γίνει μέρος του μενού; Βέβαια, αυτό δεν είναι τωρινό. Κρατάει πολλά χρόνια το μεγάλο φαγοπότι. Πανωτόκια, ψιλά γράμματα των συμβολαίων, θανατηφόρα επιτόκια, όλα για το μεγάλο φαγοπότι. Τι έκαναν για όλα αυτά τόσα χρόνια οι συνδικαλιστές γραφειοκράτες των τραπεζών και των περιχώρων; Προτάσεις. Εποικοδομητικές προτάσεις. Στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων. Στο τραπέζι με το μεγάλο φαγοπότι. Κάτι τσιμπολογούσαν κι αυτοί. Για να κοιμίζουν τους εργαζόμενους των τραπεζών. Τώρα που θέλουν να τους βγάλουν από το τραπέζι, μας καλούν να βάλουμε τέλος στο μεγάλο φαγοπότι. Μέχρι να τους ξανακαλέσουν να συνφάγουν κι αυτοί. Να φάνε, να πιούνε και να αναλύσουν τις προτάσεις τους για ένα τραπεζικό σύστημα – μοχλό ανάπτυξης και υγιούς λειτουργίας της καπιταλιστικής οικονομίας. Τι στο διάολο, θα πάνε χαμένα τόσα συνέδρια, τόσες ημερίδες, τόσα συμπόσια;
♦ Παλαιστίνη: Η νίκη της Χαμάς ένα Βατερλώ για τον Μπους (Εργατική Αλληλεγγύη)
Ενα Βατερλώ η νίκη της Χαμάς.
Δυο Βατερλώ η νίκη του Τσάβες.
Τρία Βατερλώ η Ιρακινή Αντίσταση.
Τέσσερα Βατερλώ ο Πολυζωγόπουλος είναι στις επάλξεις.
Πέντε Βατερλώ η απεργία της ΠΝΟ.
Εξι Βατερλώ το συλλαλητήριο του Σαββάτου.
Εφτά Βατερλώ το συλλαλητήριο του Μάρτη.
Οχτώ Βατερλώ το γλέντι της Εργατικής Αλληλεγγύης
Εννέα Βατερλώ το κάμπινγκ στη Χίο – Διότι οι Χιώτες πάνε δυο-δυο. Το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του.
Δέκα Βατερλώ το δέκα το καλό.
Ή ο δεκάλογος του καλού ΣΕΚίτη – οργανώσου στο ΣΕΚ.