♦ 1η Μάη Αντιστεκόμαστε στην αντεργατική επιδρομή – Δουλειά στους νέους με πλήρη δικαιώματα (ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ)
Η 1η Μάη. Η μέρα της παγκόσμιας εργατιάς. Σε τί έχει μετατραπεί; Διαβάστε τα συνθήματα. Η ΓΣΕΕ με την ΑΔΕΔΥ αντιστέκονται στην αντεργατική επιδρομή. Η πρώτη υπογράφοντας κατάπτυστη σύμβαση με τον ΣΕΒ. Η δεύτερη κάνοντας γαργάρα το 3% αύξηση. Δε φτάνει όμως που αντιστέκονται. Διεκδικούν για τους νέους. Τι «καντήλι» άραγε αντιστοιχεί στην περίσταση; Το καλύτερο. Γιατί κάτι πάει να παραμυθιάζεις αυτούς που θέλουν να παραμυθιάζονται. Κάτι έρχεται να κοροϊδεύεις όσους δεν έχουν διάθεση να αντιδράσουν. Αλλά να μετατρέπεις την Πρωτομαγιά σε Πρωταπριλιά, πάει πολύ. Πάρα πολύ.
♦ Γυρίστε την πλάτη στους Συμβιβασμένους Συνδικαλιστές – 1η Μάη 2006 – Τώρα με το ΠΑΜΕ
Υπάρχει λύση, ρε παιδιά. Απλή, απλούστατη. Γυρίζεις την πλάτη σου στους πουλημένους (έτσι ήθελαν να το γράψουν, αλλά τήρησαν τα προσχήματα) και πας με τους απροσκύνητους. Τους αταλάντευτους, τους ασυμβίβαστους. Μια απλή κίνηση είναι όλο το ζουμί. Γιατί και ‘κει που θα πας, κατ’ αρχήν θα ψηφίζεις. Και θα ξαναψηφίζεις και θα ξαναματαψηφίζεις. Εντάξει, άλλο βάρος έχει το ταξικό ψηφοδέλτιο, ειδικά όταν είναι δαγκωτό. Μετά θα υπερψηφίζεις. Ο,τι σου λένε, θα υπερψηφίζεις. Θρίαμβος του ΠΑΜΕ στην απεργία των ναυτεργατών; Ναι, ναι εσύ. Μόνο το ΚΚΕ έκανε αντίσταση στην Κοντολίζα και γι’ αυτό δεν αποπειράθηκε καν να προχωρήσει προς την πρεσβεία, όπως καλούσε λίγο πριν από τα μεγάφωνα; Ναι, ναι εσύ. Ναι έλεγες και από ‘κει. Ναι λες και από ‘δω. Η πλάτη έχει σημασία. Να την έχεις γυρισμένη στο μέλλον.
♦ Θέλουν την Ακρόπολη τζαμί (Ρεσάλτο)
Είναι ορισμένοι που προκαλούν ευθυμία στο κοινό που διαβάζει τις αφίσες. Ο πρόεδρος- ένας είναι ο πρόεδρος- είναι ένας από αυτούς. Τώρα τελευταία έχει σκληρό συναγωνισμό από τους εθνικόφρονες. Οι οποίοι -πρέπει να αναγνωρίσουμε- κάνουν προσπάθειες να εκμοντερνιστούν. Εξ ου και το «σύγχρονο» όνομα. Ρεσάλτο. Δεν πρόσεξαν όμως μια λεπτομέρεια. Στη λέξη περιέχεται το… σάλτο. Ρεσάλτο, λοιπόν. Η εκμοντερνισμένη εκδοχή για σαλταρισμένους εθνικόφρονες.