Ανανέωση!
Η φωτογραφία ανέβηκε στον πρωθυπουργικό λογαριασμό στο twitter. Πέραν της οφθαλμοφανούς προπαγάνδας, ενδιαφέρον παρουσιάζει η σύνθεση της πρωθυπουργικής κουστωδίας: η υφυπουργός Μακεδονίας-Θράκης (ναι, υπάρχει το υφυπουργείο) Κόλλια-Τσαρουχά ως τελετάρχισσα (άλλωστε, δεν έχει άλλες αρμοδιότητες). Ο Χαρίτσης ως χειριστής του ΕΣΠΑ, για να δει πόσα «ρουσφετάκια» μπορεί να χωρέσει. Ο Βερναρδάκης ως α/α του πρωθυπουργού, που έχει την ευθύνη για τη διαμόρφωση της ομιλίας του. Ο Φάμελλος ως θεσσαλονικάρχης. Και ο Τσίπρας με χαμόγελο σαν να διαφημίζει οδοντόκρεμα. Πράγματι, έφεραν το… νέο στον τρόπο άσκησης της αστικής εξουσίας οι συριζαίοι.
Αρχισαν τα όργανα
Η γερμανική Handelsblatt δεν είναι Bild. Συνήθως έχει έγκυρες πληροφορίες, καθώς οι σχέσεις της και με την καγκελαρία και με το υπουργείο Οικονομικών της Γερμανίας είναι πολύ στενές. Κάθε άλλο παρά τυχαίο, λοιπόν, πρέπει να θεωρηθεί πρόσφατο δημοσίευμά της, που αναφέρει ότι «στην ΕΕ και στον κύκλο των υπουργών Οικονομικών της ευρωζώνης υπάρχει η σκέψη να συνδράμουν τη χώρα μετά το τέλος του τρέχοντος προγράμματος με μια πιστωτική γραμμή. Ενα τέτοιο δίχτυ ασφαλείας θα μπορούσε να ενισχύσει την εμπιστοσύνη των επενδυτών και να μειώσει τις αποδόσεις των ελληνικών ομολόγων».
Αμέσως μετά η γερμανική οικονομική εφημερίδα περνάει στο ψαχνό: «Μια πιστωτική γραμμή θα σήμαινε όμως ότι η Ελλάδα θα συνέχιζε να βρίσκεται υπό την αυστηρή επιτήρηση των δανειστών: οι κανονισμοί του ESM προβλέπουν έλεγχο κάθε τρεις μήνες. Επομένως, ο Τσίπρας, που ήθελε να διώξει την τρόικα ήδη το 2015, δεν πρόκειται να την ξεφορτωθεί τόσο γρήγορα».
Συνδυάστε τα παραπάνω με τις δηλώσεις Σόιμπλε περί μετατροπής του ESM σε «ευρωπαϊκό ΔΝΤ» και θα βρείτε την πηγή των πληροφοριών της Handelsblatt.
Θέαμα και ουσία (1)
Απαντώντας στην κυβερνητική προπαγάνδα για την επίσκεψη Μακρόν, που θα κάνει τάχα απόβαση με επενδυτές, θυμίζουμε ότι η μόνη ουσιαστική επίσκεψη γάλλου υπουργού στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια ήταν αυτή του υφυπουργού Αρλέμ Ντεζίρ, τον Ιούλη του 2015. Ο γάλλος υπουργός πραγματοποίησε επίσκεψη-αστραπή στην Αθήνα στις 23 Ιούλη του 2015, συναντήθηκε με τους Σταθάκη και Παππά (ήταν ακόμα το πολιτικό alter ego του Τσίπρα) και -όπως μετέδωσε το ΑΠΕ- «εξέφρασε την ανησυχία του για τις επιπτώσεις της αύξησης του ΦΠΑ σε ορισμένες κατηγορίες αγροτικών προϊόντων».
Τι είχε συμβεί; Κατά την αύξηση του ΦΠΑ, με τους δύο προκαταρκτικούς νόμους πριν το τρίτο Μνημόνιο, οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ έβαλαν το βόειο κρέας στο 23%, ενώ όλα τα υπόλοιπα είδη κρέατος στο 13%. Το 10% των γαλλικών εξαγωγών βόειου κρέατος έρχεται στην Ελλάδα, η γαλλική κτηνοτροφία περνούσε κρίση και οι κτηνοτρόφοι προχωρούσαν σε αποκλεισμούς δρόμων. Ο Ντεζίρ μετέφερε το τελεσίγραφο του Ολάντ, χωρίς να κάνει ντόρο: κατεβάστε το βόειο κρέας στο 13%. Και -ω του θαύματος!- με το νομοσχέδιο για το τρίτο Μνημόνιο αυτό έγινε. Το θυμίζουμε για να μάθουμε να ξεχωρίζουμε την ουσία από το θέαμα.
ΥΓ. Αφού ικανοποίησαν τη γαλλική απαίτηση, παραμονές των εκλογών του Σεπτέμβρη ο Τσίπρας κόμπαζε ότι μείωσαν τον ΦΠΑ «για να ταΐζει ο κόσμος τα παιδιά του με μοσχαρίσιο κρέας»!
Θέαμα και ουσία (2)
Με την ευκαιρία, να θυμηθούμε τι έγραφε το προπαγανδιστικό non paper του Μαξίμου, όταν επισκέφτηκε την Αθήνα ο Ομπάμα (με μοναδικό σκοπό να εκφωνήσει από ελληνικού εδάφους την αποχαιρετιστήρια ομιλία του, με αναφορές στην ιστορικότητα της δημοκρατίας): «Στην ατζέντα Ομπάμα θα βρεθούν και οι αμερικάνικες επενδύσεις στην Ελλάδα (ο πρόεδρος Ομπάμα αναμένεται να συνοδεύεται από πλήθος επιχειρηματιών)».
Φυσικά, αμερικάνικες επενδύσεις δεν προέκυψαν (δε θα είχαν, άλλωστε, ανάγκη τον Ομπάμα οι αμερικάνοι καπιταλιστές, αν είχαν προθέσεις για επενδύσεις στην Ελλάδα). Από την άλλη (και πιο ουσιαστική) πλευρά, όλη αυτή η φιλολογία για τις επενδύσεις που κουβαλούν στις βαλίτσες τους οι ηγέτες των ιμπεριαλιστικών χωρών, όταν επισκέπτονται την Ελλάδα, αποτελεί τυπική εκδήλωση της επαρχιώτικης ξενοδουλείας του ελληνικού καπιταλισμού και των πολιτικών διαχειριστών του συστήματός του. Κι έχει το θράσος ο Πιτσιόρλας να αναφέρεται στον Μπάτση και το βιβλίο του «Η βαριά βιομηχανία στην Ελλάδα», που θεμελίωνε επιστημονικά την ανάγκη αποτίναξης της ιμπεριαλιστικής εξάρτησης.
Γελοιότητα κι ανατριχίλα
Πήγαν ο διάσημος ηθοποιός Σάμιουελ Τζάκσον και ο διάσημος τέως επαγγελματίας μπασκετμπολίστας Μάτζικ Τζόνσον για παραθερισμό στη Βόρεια Ιταλία, έκαναν τα ψώνια τους και κάθησαν να ξεκουραστούν σ’ ένα παγκάκι, έχοντας απλωμένες μπροστά τους μερικές σακούλες από πανάκριβες μάρκες (Louis Vutton, Gucci και Prada). Κάποιος τους είδε, δεν τους γνώρισε, τους φωτογράφισε και έβαλε τη φωτογραφία στο Ιντερνετ με σχόλιο για τους «λαθρομετανάστες» που «παίρνουν 35 ευρώ από κάθε Ιταλό» και τα ξοδεύουν σε είδη πολυτελείας! Και έγινε της μουρλής με μια μοντέλα κροατικής καταγωγής να δίνει τα ρέστα της γράφοντας ότι «είναι πολύ δύσκολο να αντέξει κανείς να βλέπει την κατάχρηση των 35 ευρώ μας». Μέχρι που κάποιος αναγνώρισε ποιοι ήταν οι… λαθρομετανάστες και οι γελοίοι ρατσιστές κρύφτηκαν στις τρύπες τους.
Φούρναρης
Σαράντα χρόνια «φούρναρης» ο Σκανδαλίδης ξέρει τον τρόπο να στήνει την ίντριγκα. «Ιστορικά νέος φορέας δημιουργείται», λέει, «είτε από χαρισματική ηγεσία (…) είτε μέσα από τη μετεξέλιξη των υπαρχουσών δυνάμεων του χώρου που ενοποιούνται στη βάση μιας συγκροτημένης πρότασης ως απόρροια συλλογικής επεξεργασίας». Επειδή ουδείς μπορεί να ισχυριστεί ότι αποτελεί… μετεμψύχωση του Ανδρέα Παπανδρέου, «προφανώς οι συνθήκες επιβάλλουν να ακολουθήσουμε το δεύτερο δρόμο», λέει ο Σκανδαλίδης. Και πετάει αμέσως τη μπάλα στην εξέδρα: «Ο τελικός στόχος είναι ένας νέος και ενιαίος φορέας. Το αν και μέχρι πότε θα παραμείνει πολυκομματικός ή θα γίνει πολυτασικός είναι θέμα προς συζήτηση, με την αίρεση ότι για τη μετεξέλιξη του κάθε κόμματος θα αποφασίσει η βάση του». Σε απλά ελληνικά, αν το ΠΑΣΟΚ κερδίσει την ηγεσία, μπορεί να πάει σε ενιαίο φορέα. Αν όχι, θα παραμείνει ΠΑΣΟΚ και θα απαιτήσει ο νέος φορέας να είναι μια πολυκομματική συμμαχία. Σιγά, που θα παραδοθεί η «πράσινη νομενκλατούρα» (η μόνη που διαθέτει μηχανισμό, άλλωστε), στον κάθε τυχάρπαστο Καμίνη ή Θεοδωράκη.
Προειδοποιήσεις
Φρέσκος-φρέσκος επέστρεψε από τις διακοπές του ο Πρετεντεράκος και έπιασε δουλειά στο Συγκρότημα Μαρινάκη, με βασική αποστολή να απομονώσει εκείνες τις φωνές στο ΠΑΣΟΚ (Λαλιώτη και σία) που θέλουν αντιδεξιό μέτωπο: «Τα καλαμπούρια περί αντιδεξιού ή “αντινεοφιλελεύθερου“ μετώπου είναι για τα καφενεία – μόνο ο Κουρουμπλής κι ο Βερναρδάκης βρήκαν σωστή την ιδέα και δεν τους λες καλή παρέα!» – «Δεν είναι τυχαίο πως ούτε ένας εκ των υποψηφίων για την ηγεσία της Κεντροαριστεράς δεν άφησε να διαφανεί τέτοιο ενδεχόμενο. Ολοι τους αντιλαμβάνονται ότι η Κεντροαριστερά είναι υποχρεωμένη εκ των πραγμάτων να κινηθεί σε καθαρή “αντι-ΣΥΡΙΖΑ“ λογική. Με όποια ηγεσία. Με όποιο σχήμα. Με όποιο κόμμα. Με όποιο όνομα. Με όποιον αρχηγό».
Φτύσιμο
Σύνοδο κορυφής για το μεταναστευτικό συγκάλεσε ο Μακρόν στο Παρίσι. Ηταν εκεί η Μέρκελ, ο Τζεντιλόνι και ο Ραχόι, μαζί με τους ηγέτες του Τσαντ, του Νίγηρα και της Λιβύης. Ποιος έλειπε; Ο Τσίπρας, φυσικά, κι ας είναι η Ελλάδα μια από τις χώρες πρώτης υποδοχής μεταναστών. Ηταν εκεί μόνο το κουαρτέτο που λειτουργεί σα διευθυντήριο της ΕΕ: οι επικεφαλής του ηγεμονικού γερμανογαλλικού άξονα, της Ιταλίας, ως τρίτης σε δύναμη ιμπεριαλιστικής χώρας, και ο Ραχόι, λόγω του πληθυσμιακού (και όχι οικονομικού) μεγέθους της Ισπανίας και για λόγους πολιτικών ισορροπιών (δύο σοσιαλδημοκράτες, δύο δεξιοί). Μπορεί ο Μακρόν να συγκάλεσε τη σύσκεψη λίγες μέρες πριν επισκεφτεί την Αθήνα, όμως οι ισορροπίες και η ιεραρχία στην ΕΕ είναι δεδομένες και δε θα μπορούσαν να διασαλευτούν για λόγους συγκυριακής σκοπιμότητας. Φυσικά, η συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ κατάπιε το φτύσιμο και απεφάνθη ότι… ψιχαλίζει. Δεν τόλμησε ούτε μια τυπική διαμαρτυρία για τον παραγκωνισμό της να ψελλίσει.
Oύτε τα προσχήματα
Θυμάστε τον ντόρο που είχε ξεσπάσει πριν από ένα χρόνο, όταν αποκαλύφθηκε ότι ο ΟΑΣΑ έκανε σύμβαση σε μια μουσικό με αντίκείμενο να φτιάξει play list για τη μουσική που θ' ακούγεται στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς; Δεν ήταν μεγάλο το ποσό (ούτε τα πέντε χιλιάρικα για ένα τρίμηνο δεν έφτανε), όμως χάρη στο ντόρο που έκανε η αντιπολίτευση, η σύμβαση λύθηκε αζημίως και η εν λόγω κυρία δεν ανέλαβε το έργο (το οποίο θα μπορούσε να ανατεθεί, για παράδειγμα, στο Μουσικό Τμήμα ενός πανεπιστήμιου). Τώρα, η Βέρθα Ευθυμιάδου, μέλος κάποιας οργάνωσης του ΣΥΡΙΖΑ, διορίστηκε ως μετακλητή υπάλληλος στο Γραφείο του Σπίρτζη! Ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν οι συριζαίοι. Χώρια που αποδεικνύονται (και) αφάνταστα… ψιλικατζήδες.
Παλιό… καλό ΠΑΣΟΚ
Εκπροσωπώντας το παλιό… καλό ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ, ο Π. Κουρουμπλής απευθύνεται με τον… παραδοσιακό τρόπο στο εκλογικό του ακροατήριο: «Ο Τσίπρας έκανε το καλοκαίρι του ’15 έναν ιστορικό συμβιβασμό. Είχε δυο επιλογές ή να δραπετεύσει από τις ευθύνες ή να πάρει επάνω του όλο αυτό το κόστος. Ο,τι ακούστηκε τότε, πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας. Πρέπει να επικοινωνήσουμε στο πνεύμα μιας ενότητας. Ολοι μας αυτή τη στιγμή και η αξιωματική αντιπολίτευση, λέμε ότι εκείνο που επιβάλλεται να κάνει η χώρα είναι η αναπτυξιακή προσπάθεια». «Τώρα λοιπόν που το ΠΑΣΟΚ μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία εκλογής ηγέτη, δεν θα αποφύγει να απαντήσει στο μέγα ερώτημα αν θα συνεργαστούν με τον κ. Μητσοτάκη. Αν τώρα ρωτούσε κάποιος τον Ανδρέα με ποιον πρέπει να συνεργαστεί το ΠΑΣΟΚ με τον Τσίπρα η με τον Μητσοτάκη, άραγε τι απάντηση θα έπαιρνε; Εγώ το θέτω αυτό το ερώτημα σαν πολίτης και έχω αυτό το δικαίωμα. Είναι ζωντανή η σχέση μου με τον κόσμο όλου αυτού του χώρου. Οι δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι που με ψήφισαν δεν ήρθαν από τον ουρανό, από αυτό το χώρο προέρχονται. Οσοι θα είναι υποψήφιοι οφείλουν να ξεκαθαρίσουν τι θα κάνουν με τη Δεξιά». «Οι υποψήφιοι για την ηγεσία στη ΔΗ.ΣΥ οφείλουν να απαντήσουν στο τι θα κάνουν, διότι κανένας δεν μπορεί να πάρει την ηγεσία αυτού του κόμματος και να πάει αυτόν τον κόσμο στη ΔΕΞΙΑ. Για εμάς ήταν μια αναγκαία συνθήκη η συνεργασία με τους ΑΝΕΛ».