Superwoman
Το σόου είχε τα γνωστά χαρακτηριστικά: η σουπεργούμαν αντιμετωπίζει μόνη της τον εχθρό! Χωρίς λαϊκή συμμετοχή, μόνη εναντίον όλων. Εκμεταλλευόμενη τη θεσμική της ιδιότητα (τέως πρόεδρος της Βουλής), που της δίνει εξέχουσα θέση σε όλες τις κρατικές τελετές. Μόνο που για να κάνεις έστω και τέτοια «one woman show», θα πρέπει να έχεις «πρότερον έντιμον πολιτικόν βίον». Και η Κωνσταντοπούλου δεν έχει φυσικά. Βγήκαν τα ντοκουμέντα και απέδειξαν ότι ως πρόεδρος της Βουλής παρευρέθηκε τουλάχιστον δύο φορές σε ανάλογες εκδηλώσεις χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα με τη συμμετοχή εκπροσώπου της γερμανικής πρεσβείας. Σε μία περίπτωση ο εκπρόσωπος της γερμανικής πρεσβείας μίλησε και από το μικρόφωνο. Και στις εκδηλώσεις στο Δίστομο τον Ιούνη του 2015, η Κωνσταντοπούλου ήταν παρούσα, μαζί με τον γερμανό πρέσβη, και άκουσε τον Παυλόπουλο να εξαίρει τη γερμανική παρουσία. Το 2016, όντας εκτός ΣΥΡΙΖΑ και εκτός Βουλής, πάλι δεν είχε πρόβλημα με τον γερμανό πρέσβη στο Δίστομο. Μόνο τον Βούτση αποδοκίμασε. Οσο για τον Γλέζο, το μόνο που έχουμε να πούμε είναι ότι… θαυμάζουμε τα αντανακλαστικά του. Αρπαξε στον αέρα την ευκαιρία προβολής που του δόθηκε κι ήταν αυτός που πήρε από το χέρι τον γερμανό πρέσβη και τον οδήγησε να καταθέσει στεφάνι στο μνημείο, παραμερίζοντας την Κωνσταντοπούλου. Τα υπόλοιπα τα «έλυσαν» με αλληλοκατηγορίες μέσω Διαδικτύου, θυμίζοντας τα… συμπαθή τετράποδα που -καταπώς λέει η παροιμία- μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα.
Γιατί μούγκα;
Σε επίκαιρη ερώτηση βουλευτή απαντούσε ο αμερικανόφερτος υπουργός Οικονομίας Δ. Παπαδημητρίου και ο δεξιός αντιπρόεδρος της Βουλής Ν. Κακλαμάνης, που προέδρευε εκείνη την ώρα, του ζήτησε -αν θέλει- να απαντήσει και σε ένα πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της εφημερίδας «Παρών» που έλεγε ότι «η Τράπεζα Αττικής επώλησε δάνεια 1.300.000.000 σε ξένα funds έναντι 110.000.000, δηλαδή, στο 8% της αξίας». «Δεν γνωρίζω αν το δημοσίευμα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα» είπε ο πονηρός Κακλαμάνης. Και συμπλήρωσε: «Mου έχει κάνει εντύπωση ότι δεν έχει υπάρξει αντίδραση από την Κυβέρνηση. Αν το έχετε υπ’ όψιν σας και αν θέλετε, να ενημερώσετε το Κοινοβούλιο. Δεν υποχρεούστε, γιατί εγώ δεν νομιμοποιούμαι να κάνω ερώτηση. Ορίστε, έχετε τον λόγο».
Ο Παπαδημητρίου πήρε το λόγο, αλλά δεν είπε τίποτα για το ερώτημα που του υπέβαλε ο Κακλαμάνης. Το αντιπαρήλθε σαν να μην υπήρξε! Η τόσο χαρακτηριστική μούγκα του αρμόδιου για τα «κόκκινα δάνεια» υπουργού, που πριν έλθει στην Ελλάδα και γίνει υπουργός διηύθυνε ένα αμερικανικό ινστιτούτο με στενές σχέσεις με τη Wall Street, υπήρξε εκκωφαντική. Και επιβεβαιωτική του οργίου που πρέπει ήδη να ξεκίνησαν τα κοράκια του διεθνούς χρηματιστικού κεφάλαιου.
Ο βασιλιάς της σκόνης
Πώς το έλεγε ο Τσακαλώτος πριν από λίγο καιρό; «Τίποτα δεν έχει συμφωνηθεί, αν δε συμφωνηθούν όλα»! Χωρίς να έχει συμφωνηθεί τίποτα για τον βασικό πυλώνα που υποτίθεται ότι ενδιέφερε την κυβέρνηση, τη νέα αναδιάρθρωση του χρέους, η κυβέρνηση τα ψήφισε όλα, ξεψήφισε κάποια που δεν άρεσαν στην τρόικα και τα ξαναψήφισε.
Πώς το έλεγε ο Τσίπρας; «Θα δώσουμε τα προαπαιτούμενα για να πάρουμε το χρέος». Και πού κατάντησε; Να εκλιπαρεί για μια διατύπωση που θα του επιτρέψει… να φορέσει γραβάτα. Για μερικές λεξούλες που επί της ουσίας δε θα έχουν καμιά διαφορά από τις λεξούλες που για πρώτη φορά γράφτηκαν σ' ένα ανακοινωθέν του Eurogroup τον Νοέμβρη του 2012.
Αυτοί θα έπρεπε να ανακηρυχτούν σε βασιλιάδες της σκόνης, καθώς γλιστρούν με τέτοια ταχύτητα και προσπαθούν να κρύψουν το γλίστρημά τους σηκώνοντας σκόνη. Τέτοια τσουλήθρα ούτε να την ονειρευτεί ο Ναδάλ…
Περί ταπείνωσης (1)
Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Κωνσταντίνος Παυλίδης φιλοσοφεί περί ταπείνωσης, λίγο πριν ψηφίσει «ναι σε όλα», στις τροπολογίες που συμπληρώνουν το τέταρτο Μνημόνιο. Και αποκαλύπτει τον κυνισμό των επιβητόρων της εξουσίας: «Δεν ξέρω αν μία τροπολογία για παράταση ενός χρόνου του παγώματος της αύξησης μιας σύνταξης μαζί με ένα νομοσχέδιο για την αλιεία είναι ταπεινωτικό»! Τόσο απλά.
Κατά τον κ. Παυλίδη, ταπεινωτικά είναι όσα έχουν προηγηθεί κατά τα μνημονιακά χρόνια. Κι αφού έχουν προηγηθεί όλα αυτά τα ταπεινωτικά, μια ακόμα ταπείνωση… δεν πρέπει να θεωρείται ταπείνωση, αλλά καμάρι! Λογικό από τη μεριά του. Καταγγέλλοντας τις ταπεινώσεις των Μνημονίων, ο λογιστής Παυλίδης κατάφερε να εκλεγεί βουλευτής, εξασφαλίζοντας προνόμια που ουδέποτε είχε φανταστεί. Και προκειμένου να μην τα χάσει, θεωρεί ότι το να ψηφίζει συνεχώς νέα αντιλαϊκά μέτρα δεν είναι ταπείνωση. Το έχει ξεπεράσει το «σύνδρομο» της ντροπής, όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοί του.
Περί ταπείνωσης (2)
Ο Παπαχριστόπουλος των ΑΝΕΛ προτίμησε έναν… μη επιθετικό δρόμο για να δικαιολογήσει το ξε-ψήφισμα και ξανα-ψήφισμα. Αφού κλαψούρισε ότι «πράγματι δεν είναι ό,τι ευχάριστο να σου επιβάλλει ο δυνατός όρους» και ζήτησε από «τα κόμματα που κυβέρνησαν σαράντα χρόνια να θυμηθούν ποιος έφερε τη χώρα εδώ και την έκανε αδύναμο κρίκο», επιστράτευσε το μέγιστο των επιχειρημάτων: «Σας ερωτώ: Στις 15 του μήνα είναι το Eurogroup και στις 22 η Σύνοδος Κορυφής. Εντιμα διερωτηθείτε μέσα σας: Εχουμε άλλη επιλογή; Πράγματι θέλετε να μην τα ψηφίσουμε; Είδατε τι έπαθαν ο Φάρατζ στην Αγγλία και οι Ευρωσκεπτικιστές; Εξαφανίστηκαν! Τσαμπουκάδες…». Κι ενώ στο αμφιθέατρο της Βουλής επικρατούσε χάος από τα γέλια, ο Παπαχριστόπουλος συνέχισε απτόητος: «Ακούστε λίγο. Επαναστατικός οίστρος εκ τους ασφαλούς δεν δικαιολογείται και δεν απολογούμεθα σε αυτούς που λεηλάτησαν τη χώρα σαράντα χρόνια»!
Ψευταράδες
Την Τετάρτη 7 Ιούνη, ο Τσακαλώτος διένειμε non paper («άτυπη ενημέρωση» στη συριζαϊκή γλώσσα), με το οποίο κατήγγειλε ως «ανυπόστατα και εξίσου ευφάνταστα και τα δημοσιεύματα που φέρουν τον υπουργό να λέει, κατά την ίδια κεκλεισμένων των θυρών ενημέρωση (σ.σ. του προεδρείου της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ) ότι θα κατατεθεί πολυνομοσχέδιο για το κλείσιμο και των τελευταίων προαπαιτουμένων». Το επόμενο βράδυ, το πολυνομοσχέδιο με τα τελευταία προαπαιτούμενα είχε κατατεθεί στη Βουλή και μια μέρα μετά (την Παρασκευή) είχε ψηφιστεί από τον κοινοβουλευτικό λόχο των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ υπό τη χλεύη των κομμάτων της αντιπολίτευσης.
Α, ναι, δεν ήταν πολυνομοσχέδιο. Ηταν πέντε άσχετες μεταξύ τους τροπολογίες, που τις τσοντάρισαν (παρανόμως) σ' ένα παντελώς άσχετο νομοσχέδιο (κύρωση μιας σύμβασης για την αλιεία). Οπότε, ο Τσακαλώτος μπορεί να ισχυριστεί ότι αυτός διέψευσε ότι θα κατατεθεί πολυνομοσχέδιο, όχι ότι θα κατατεθεί… πολυ-πακέτο τροπολογιών σε άσχετο νομοσχέδιο! Αλητεία;
Παραδάκι
Αμα είσαι «παραδόπιστος», κοιτάζεις μόνο το χρώμα του χρήματος, όχι τη μυρωδιά του. Κάπως έτσι ο «Αρκτούρος», η ΜΚΟ του Μπουτάρη (και άλλων), αποδέχτηκε χορηγία από τους νεοναζί της Χρυσής Αυγής και την επέστρεψε μόνο όταν ξέσπασε θόρυβος που χαλούσε την εικόνα της ΜΚΟ. Και κάπως έτσι οι διοργανωτές του «Athens Pride» αποδέχτηκαν χορηγία από τους πλιατσικολόγους χρυσοθήρες της Eldorado Gold. Υπήρξαν και πάλι αντιδράσεις. Επειδή κινδύνευε να χαλάσει η μόστρα της μπίζνας (γιατί μπίζνα είναι όλο αυτό το πράγμα), οι διοργανωτές ανακοίνωσαν ότι «μετά από προσεκτικό έλεγχο και με αφορμή παρατηρήσεις μελών της κοινότητάς μας σε σχέση με τη χορηγία της ELDORADO GOLD στο φετινό Athens Pride – Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Αθήνας αποφασίστηκε από κοινού από την επιτροπή Διοργάνωσης και την πολιτική ομάδα του Athens Pride η απόσυρση της χορηγίας και η επιστροφή των χρημάτων».
Ο «προσεκτικός έλεγχος» τι ακριβώς υπονοεί; Οτι τους είχε ξεφύγει και… εκ παραδρομής δέχτηκαν χορηγία από τους χρυσοθήρες; Γιατί δεν το έγραψαν ευθέως, αν ίσχυε κάτι τέτοιο; Η ανακοίνωση γράφτηκε με τέτοιον τρόπο ώστε να μη δυσαρεστήσει τους χρυσοθήρες. «Εμείς θέλαμε, αλλά υπήρξαν αντιδράσεις και αναγκαστικά κάνουμε πίσω για το καλό όλων μας» είναι το μήνυμα των διοργανωτών, οι οποίοι αυτοπαρουσιάζονται και ως … πολιτική ομάδα (ποιοι συμμετέχουν άραγε σ' αυτήν;).
Λεμές
Αυτός ο Λεμέρ, ο υπουργός Οικονομικών της Γαλλίας, είναι μεγάλο μούτρο. Ο τύπος είναι καραδεξιός του κερατά και στην αρχή στήριζε τον Φιγιόν. «Ο Μακρόν είναι σοσιαλιστής» έγραφε, για να εμποδίσει το τότε αουτσάιντερ των προεδρικών εκλογών να διεμβολίσει τους ψηφοφόρους της Δεξιάς. Και προειδοποιούσε: «Εχει ένα πιο οικείο πρόσωπο [ο Μακρόν] αλλά ο σοσιαλισμός δεν αλλάζει». Συνέχισε συστηματικά τις επιθέσεις κατά του Μακρόν μέχρι που έσκασε το Πενέλοπε γκέιτ και ο Φιγιόν άρχισε να ρετάρει. Τότε ο Λεμέρ αποσύρθηκε από το προσκήνιο (κρύφτηκε στην τρούπα του) και ξαναέσκασε μύτη αμέσως μετά τον πρώτο γύρο, δηλώνοντας ότι θα στηρίξει τον Μακρόν απέναντι στη Λεπέν. Σε δυο βδομάδες είχε γίνει (από το τίποτα) υπουργός Οικονομικών της Γαλλίας.
Κάτι τέτοιους τύπους ωραιοποιούν οι Τσιπραίοι και τους παρουσιάζουν σαν μεγάλους φίλους του ελληνικού λαού, αντίπαλους του νεοφιλελευθερισμού και δε συμμαζεύεται.
Συμπτώσεις…
Στο λιμάνι της Παλιόχωρας Χανίων έχει ρυμουλκηθεί ένα ουκρανικό αλιευτικό που έμεινε ακυβέρνητο. Οπως έγραψαν ελληνικές αστικές φυλλάδες, στ' αμπάρια του βρέθηκαν 10 εκατομμύρια πακέτα τσιγάρα και η Εισαγγελία Χανίων διεξάγει προανάκριση. Ο κυβερνήτης του πλοίου, όταν εξέπεμψε SOS, υποστήριξε ότι έκανε το δρομολόγιο Μαυροβούνιο-Λίβανος. Φυσικά, αρκεί και μόνο ο προορισμός για να καταλάβει κανείς ότι πρόκειται για λαθρεμπορικό. Το Μαυροβούνιο είναι η έδρα του λαθρεμπόριου τσιγάρων σε όλη τη Μεσόγειο. Πληροφορίες που επικαλείται το «Πρώτο Θέμα» αναφέρουν ότι το φορτίο συνδέεται με δυο «ελληνοπόντιους ομογενείς» που ασχολούνται με το λαθρεμπόριο τσιγάρων, ο ένας από τους οποίους είχε συλληφθεί πριν από δύο χρόνια στη Γερμανία, μεταφέρθηκε στις φυλακές Χαλκίδας και αποφυλακίστηκε με περιοριστικούς όρους. Η εφημερίδα δημοσίευσε και δήλωση συνεργατών του Ιβάν Σαββίδη, που λένε ότι δεν έχουν ενημέρωση για φορτίο λαθραίων τσιγάρων με σήμανση της ΣΕΚΑΠ. «Σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση», αναφέρει η δήλωση, «η ΣΕΚΑΠ λειτουργεί με συνέπεια και αντανακλαστικά, διευκολύνοντας τις διαδικασίες των Αρχών, όπως είναι η ρητή εντολή του Ιβάν Σαββίδη από την πρώτη μέρα»!
Στο χορό μπήκε και ο Ανδρέας Λοβέρδος, που υπέβαλε Ερώτηση στους υπουργούς Ναυτιλίας, Δικαιοσύνης και Οικονομικών, ζητώντας απαντήσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα, όπως αν πρόκειται για λαθρεμπόριο, αν βρέθηκαν τσιγάρα της ΣΕΚΑΠ, και για ποιους λόγους το πλοίο παραμένει επί εφτά μήνες στην Παλιόχωρα, χωρίς να έχει ακόμα δεσμευτεί ή κατασχεθεί το φορτίο.
Σαν πολλές συμπτώσεις δεν μαζεύτηκαν;