♦ Υπηρέτες των τοκογλύφων
Είπε ο Παπανδρέου στις Βρυξέλλες, μετά τη σύνοδο κορυφής: «Η στόχευση είναι να μπορέσουμε να μειώσουμε το έλλειμμά μας κατά 28 δισ., να έχουμε σταδιακά μια μείωση της τάξης των 28 δισ. τα επόμενα τέσσερα χρόνια και αυτό, βεβαίως, να μας φτάσει κοντά στο 1% έλλειμμα, δηλαδή έχοντας πια σοβαρά πλεονάσματα στον προϋπολογισμό μας, πρωτογενή πλεονάσματα, που σημαίνει απλά να μπορούμε να έχουμε περισσότερα έσοδα από ό,τι ξοδεύουμε και από ό,τι καταναλώνουμε ως κράτος. Και αυτή θα είναι μια πολύ σημαντική βάση, προκειμένου να μπορέσει η χώρα μας να σταθεί ξανά στα δικά της πόδια».
Προσέξτε λίγο τι σημαίνει αυτό που είπε. Ο προϋπολογισμός θα έχει μεν πρωτογενή πλεονάσματα (δηλαδή τα έσοδά του θα είναι μεγαλύτερα από τις δαπάνες), όμως θα υπάρχει και πάλι έλλειμμα (1% του ΑΕΠ). Στις πρωτογενείς δαπάνες δεν περιλαμβάνονται τα χρεολύσια, περιλαμβάνονται όμως οι τόκοι. Αρα, αν δεν υπήρχαν οι τόκοι, το πρωτογενές πλεόνασμα θα ήταν μεγαλύτερο (τουλάχιστον κατά 20 δισ., σύμφωνα με τους σημερινούς υπολογισμούς) και αν δεν υπήρχαν τα χρεολύσια, δεν θα υπήρχε έλλειμμα, τελικά, αλλά σημαντικό πλεόνασμα. Επομένως, ξεσκίζουν τον ελληνικό λαό για να πληρώνουν τους τοκογλύφους και καμαρώνουν κιόλας, ότι είναι… κιμπάρηδες.
ΥΓ: Για την ιστορία αναφέρουμε ότι το πεντάμηνο του 2011 το έλλειμμα είναι περίπου 10,3 δισ. ευρώ. Τα τοκοχρεολύσια που πληρώθηκαν είναι περίπου 36 δισ., δηλαδή υπερτριπλάσια από το έλλειμμα!
♦ Στυγνός νεοφιλελεύθερος
Αν υπάρχει ένας υπουργός που μιλά μια στυγνή νεοφιλελεύθερη γλώσσα, πιο στυγνή απ’ αυτή του Παπακωνσταντίνου, αυτός είναι ο Φ. Σαχινίδης. Πριν ακόμη την υπογραφή του Μνημόνιου, όταν ψήφιζαν τα πρώτα «πακέτα» αντιλαϊκών-αντεργατικών μέτρων, οι Πασόκοι έλεγαν ότι αυτή «δεν είναι πολιτική ΠΑΣΟΚ», αλλά έκτακτα μέτρα που με πόνο καρδιάς είναι υποχρεωμένοι να πάρουν, «για να μη χρεοκοπήσει η χώρα». Εριχναν, μάλιστα, το ανάθεμα στην κυβέρνηση Καραμανλή, υποστηρίζοντας ότι επί των ημερών της εκτινάχτηκε το χρέος και το έλλειμμα. Ποιος δεν θυμάται τον περσινό καυγά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ για το ποιο από τα δύο κόμματα χρέωσε περισσότερο τη χώρα;
Την ίδια επιχειρηματολογία παρουσιάζει τώρα και ο Βενιζέλος, ο οποίος κοντεύει να γίνει Λοβέρδος με τόσο κλάμα που χύνει καθημερινά στα ΜΜΕ, για να πείσει ότι πονάει που παίρνει αυτά τα μέτρα, αλλά δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Ο Σαχινίδης, όμως, έχει άλλη άποψη και δεν δίστασε να την παρουσιάσει για μια ακόμη φορά στη Βουλή, μιλώντας στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων, κατά τη β’ ανάγνωση του Μεσοπρόθεσμου. Κατ’ αυτόν, «από το 1974 και μετά η χώρα μας συσσωρεύει συνεχώς ελλείμματα», διότι ασκούσε… πλουσιοπάροχη κοινωνική πολιτική. Γι’ αυτό ευθύνονται και τα δυο κόμματα εξουσίας που κυβέρνησαν, αλλά και τα κόμματα που ήταν μόνιμα στην αντιπολίτευση, διότι «από τη δική τους θέση ευθύνης οδήγησαν πολλές φορές και διαμόρφωσαν καταστάσεις που είχαν σαν αποτέλεσμα κάποιοι να θεωρούν ως κεκτημένα δικαιώματα μια σειρά από πράγματα, τα οποία δεν μπορούσε καν να τα χρηματοδοτήσει το ελληνικό κράτος». Οπως χαρακτηριστικά είπε, «είχαμε καταλήξει να γινόμαστε παροχείς δικαιωμάτων, διασφαλίζοντας στους πολίτες δικαιώματα, τα οποία όμως ήταν μελλοντικές υποσχέσεις, χωρίς αυτός που τις παρείχε να έχει διασφαλίσει ότι μπορεί να τις χρηματοδοτήσει». Κατά τον Σαχινίδη, ο οποίος επιβραβεύτηκε με την αναβάθμισή του σε αναπληρωτή υπουργό, δεν εφαρμόζεται πολιτική που παρεκκλίνει από το «σοσιαλιστικό πρόγραμμα» του ΠΑΣΟΚ, αλλά πολιτική που έπρεπε να εφαρμόζεται από το 1974! Και να σκεφτείτε ότι το νεοσύστατο ΠΑΣΟΚ γιγαντώθηκε και κατέλαβε την εξουσία μέσα σε μιε εφταετία, καταγγέλλοντας την πολιτική της τότε κυβέρνησης Καραμανλή. Ποιος θα το φανταζόταν ότι μερικές δεκαετίες αργότερα ένας υπουργός του θα χαρακτήριζε την πολιτική Καραμανλή της περιόδου 1974-81 σαν… σοσιαλιστική.
♦ Δυο γάιδαροι…
Ποιος πέτυχε τις καλύτερες προϋποθέσεις για την επιτάχυνση του ΕΣΠΑ, για τις οποίες μίλησαν την περασμένη εβδομάδα ο Γιούνκερ και ο Μπαρόζο; Αν πιστέψουμε τον Βενιζέλο, αυτό είναι κατάκτηση των τελευταίων ημερών, μετά τον ανασχηματισμό. Οπως είπε μιλώντας στη Βουλή, αυτό που είχαν δηλώσει αρχικά οι Γιούνκερ-Μπαρόζο «περιλαμβάνεται και στα συμπεράσματα του χθεσινού Ευρωπαϊκού Συμβουλίου μετά την προσπάθεια που κάναμε ο Πρωθυπουργός και εγώ με τους εταίρους μας όλες αυτές τις ημέρες».
Ο Χρυσοχοΐδης, όμως, που ακόμα δεν μπορεί να χωνέψει ότι ο Παπανδρέου δεν τον έκανε «τσάρο» της οικονομίας, τα πήρε στο κρανίο και εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει ότι αυτό είναι αποκλειστικά δική του επιτυχία, για την οποία δίνει μάχες μήνες τώρα. Από το Φλεβάρη, όπως αναφέρει.
Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα. Σιγά μην έψησαν αυτοί τους ευρωενωσίτες. Οπως γράφτηκε αναλυτικά στο προηγούμενο φύλλο της «Κ», όταν αυτοί είδαν ότι η «κινεζοποίηση» προχωρά πολύ καλά και έχει σχεδόν ολοκληρωθεί στον ιδιωτικό καπιταλιστικό τομέα, αποφάσισαν να ευνοήσουν κάποιες μικρές αναπτυξιακές ανάσες, για να τεστάρουν την κατάσταση.
♦ Ξεφλούδισμα
– Το Μεσοπρόθεσμο δεν είχε συμφωνηθεί με την τρόικα, είχαν μείνει ανοιχτά 5,6 δισ. ευρώ.
– Η χώρα μας δεν έχει φορολογικό σύστημα, αλλά υπάρχει μια «χύμα» φορολογική κατάσταση, η οποία δεν μπορεί να συνεχιστεί.
– Δεν κάνω τη δήλωση πως δεν πρόκειται ποτέ να εισηγηθώ άλλα μέτρα όσο είμαι Υπουργός Οικονομικών και διαχειρίζομαι μια εθνική κρίση.
– Βεβαίως, βεβαίως πράγματι δεν έγινε ούτε μία αποκρατικοποίηση σε ενάμιση χρόνο.
– Η χώρα μας είχε χάσει την αξιοπιστία της έναντι των εταίρων.
Ο Βενιζέλος ξεφλουδίζει καθημερινά σαν κρεμμύδι τον Παπακωνσταντίνου, με τις πλάτες σύμπαντος του μιντιακού συστήματος, που έχει εγκαταλείψει τον πρώην εκλεκτό του. Ούτε παπαγαλάκι να γράψει κάτι υπέρ του δεν βρίσκει ο εκπεσών «τσάρος». Βλέπετε, τα παπαγαλάκια ακούνε πρώτα τη φωνή των αφεντικών τους κι ύστερα πάνε με εκείνον που κρατάει πια το τσουβάλι με το κεχρί.
♦ Το κόλπο του Πασόκου
Διαχρονικά, οι Πασόκοι έχουν αποδείξει πως ξέρουν το παιχνίδι της προπαγάνδας. Αν δεν κάνεις θόρυβο γύρω απ’ τ’ όνομά σου, κανένας δεν θα σου δώσει σημασία. Ο βουλευτής Καρδίτσας Ν. Σαλαγιάννης κρίνει πως ήρθε ο καιρός να πάρει κι αυτός ένα υφυπουργείο. Αν και βγήκε έγκαιρα στα κεραμίδια, ο Παπανδρέου δεν του έκανε τη χάρη, επιλέγοντας μόνο τον Κουκουλόπουλο και τον Σπηλιόπουλο. Ο Σαλαγιάννης δεν απελπίστηκε. Αφού βρέθηκε ψηλά στη δημοσιότητα, αποφάσισε να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο, το «κριτικό», βάζοντας υποψηφιότητα για τον επόμενο ανασχηματισμό. Βγαίνει, λοιπόν, στο Βήμα FM και δηλώνει: «Ο κ. Βενιζέλος δεν έκανε αλλαγές. Διεκπεραίωσε μια υπόθεση που σε μεγάλο βαθμό ήταν διαμορφωμένη. Αυτή τη στιγμή, το πρόβλημα που υπάρχει στο πολιτικό σύστημα είναι ότι οι γέφυρες επικοινωνίας με τον κόσμο κόβονται κάθε μέρα και πιο πολύ. Δεν πιστεύει κανένας κανέναν. Μιλάμε και δεν μας ακούει κανένας. Και κανένας Βενιζέλος δεν πρόκειται να αλλάξει τα πράγματα και να απαλλάξει το μεσαίο στρώμα της κοινωνίας αν δεν πιάσει πρώτα τη φοροδιαφυγή και τη σπατάλη. Δεν το κάναμε 20 μήνες, αλλά δεν προετοιμάσαμε και έναν μηχανισμό. Και αυτό δεν είναι ανικανότητα ή αναποτελεσματικότητα. Είναι πολιτική ανηθικότητα. Μας βασανίζει όλους ότι θα χρειαστούν και άλλα μέτρα, αν δεν υπάρξει ένα μνημόνιο ανάπτυξης».
Αμέσως αρχίζει το τζέρτζελο: υποψήφιος για καταψήφιση και ο Σαλαγιάννης. Το αφήνει να σέρνεται μια-δυο μέρες και μόλις πλησιάζει η κρίσιμη μέρα ξεκαθαρίζει το τοπίο: «Ποτέ δεν υπονόησα πως θα καταψηφίσω το Μεσοπρόθεσμο ή κάτι από αυτά που είναι τόσο πολύ κρίσιμα, θα προτιμούσα αν έφτανα εκεί να παραιτηθώ». Η συνταγή είναι καλή, αλλά μην είσαστε σίγουροι ότι ο Σαλαγιάννης θα προλάβει να υφυπουργοποιηθεί.
♦ Μπουρδολογία
Να πίνουν κάτι αποκλείεται. Προς τι τότε τέτοιες υπερβολές; Για την ΑΝΤΑΡΣΥΑ λέμε, που εξέδωσε ανακοίνωση για να καταγγείλει τις απειλές της κυβέρνησης ενάντια στον «Στολίσκο της Ελευθερίας ΙΙ». Καταρχάς, ως αποστολή του Στολίσκου ανακαλύπτεται η… «απελευθέρωση της Γάζας»! Και καταλήγει με τη μεγαλοφυή μπαρούφα, ότι «η άνοιξη δεν είναι πια μόνο Αραβική, είναι Μεσογειακή και το καλοκαίρι που έρχεται θα γιορταστεί στην Ελεύθερη Παλαιστίνη»!
ΣΕΚ «μυρίζει» η ανακοίνωση, αλλά η υπογραφή γράφει ΑΝΤΑΡΣΥΑ, οπότε τη χρεώνονται όλες οι συνιστώσες.
n Της συμφοράς
Κομματάρχης της συμφοράς η κόρη του Μητσοτάκη, που ακόμη και τα τελευταία γκάλοπ, με την καταβαράθρωση ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, δεν τη «βάζουν» στη Βουλή. Εφτιαξε και Κεντρική Επιτροπή και Πολιτικό Συμβούλιο και ζήτησε εξουσιοδότηση από την ΚΕ ν’ αποφασίσει το ΠΣ για την υπερψήφιση ή μη του Μεσοπρόθεσμου ακόμη και λίγες ώρες πριν τη διαδικασία ψήφισης». Αμα δε βγαίνουν τα «κουκιά» του Παπανδρέου, θα ρίξει και αυτή τα δικά της. Κι αυτό το θεωρεί «νέον αέρα» στην πολιτική!
♦ Περί αξιοπιστίας
Ο Βενιζέλος έλεγε και ξαναέλεγε ότι το τέλος επιτηδεύματος θα είναι 300 ευρώ μεσοσταθμικά. Οταν ο Χατζηνικολάου πήγε να παρατηρήσει ότι δεν είναι έτσι, ξεπέρασε στα γρήγορα την παρατήρηση. Τελικά βάζουν χαράτσι 500 ευρώ σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και 400 στην υπόλοιπη Ελλάδα. Μεσοσταθμικά, το χαράτσι είναι πάνω από 450 ευρώ, δεδομένου ότι οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Μέσα σε δυο μέρες, δηλαδή, είχαμε μια αύξηση πάνω από 50% σε σχέση με εκείνο που εξήγγειλε ο Βενιζέλος.
Φυσικά και ήξερε από την αρχή ποιο θα ήταν το ύψος αυτού του χαρατσιού, αφού ο εφαρμοστικός νόμος του Μεσοπρόθεσμου ήταν έτοιμος. Για προπαγανδιστικούς λόγους, όμως, ο Βενιζέλος μιλούσε για «300 μεσοσταθμικά», για να κερδίσει τις εντυπώσεις της στιγμής. Εκανε δηλαδή ό,τι και ο Παπακωνσταντίνου, που κατά τα άλλα τον κατηγορεί για… αναξιοπιστία.