♦ Κυβέρνηση ψευτών
Πέμπτη, 5 Νοέμβρη 2009. Στο γνωστό «σόου του πρωθυπουργού» (υπουργικό συμβούλιο σε απευθείας τηλεοπτική μετάδοση), ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου παρουσιάζει το προσχέδιο του προϋπολογισμού. Εχει φτιάξει μια παρουσίαση σε μορφή powerpoint (όπως κάνουν στα συνέδρια και τις ημερίδες) και αναπτύσσει την κυβερνητική προπαγάνδα. Μία από τις κάρτες που παρουσιάζει αναφέρει: «Αύξηση των ΕΦΚ σε τσιγάρα και ποτά (250 εκ.), για την πρόσληψη 3.000 νοσηλευτών στα νοσοκομεία (70 εκ.) και την αύξηση της επιστροφής ΦΠΑ στους αγρότες (150 εκ.)».
Παρασκευή, 20 Νοέμβρη 2009. Στη Βουλή κατατίθεται ο κρατικός προϋπολογισμός και το κονδύλι από τους ειδικούς φόρους κατανάλωσης καπνού-αλκοολούχων ποτών είναι αυξημένο κατά 276 εκατ. ευρώ. Η μικρή διαφορά σε σχέση με το προσχέδιο (276 αντί 250 εκατ. ευρώ) δεν επιτρέπει κριτική.
Δευτέρα, 4 Γενάρη 2010. Ο Γ. Παπακωνσταντίνου καλεί τους οικονομικούς συντάκτες σε… off the record συνέντευξη και μεταξύ των άλλων ανακοινώνει ότι οι ειδικοί φόροι κατανάλωσης θα αυξηθούν ακόμη περισσότερο, ώστε να αποδώσουν επιπλέον 400-500 εκατ. ευρώ σε σχέση με τα ποσά που αναγράφονται στον προϋπολογισμό. Δηλαδή, συνολικά το ποσό θα διαμορφωθεί στα 680-780 εκατ. ευρώ.
Πέμπτη, 8 Γενάρη 2007. Ο υπουργός Οικονομικών καταθέτει νυχτιάτικα στη Βουλή τροπολογία, που ορίζει τις αυξήσεις στους ειδικούς φόρους κατανάλωσης καπνού-αλκοολούχων. Σύμφωνα με δελτίο Τύπου που εκδόθηκε, η αύξηση σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο θα φτάσει τα 1.000 εκατ. (1 δισ.) ευρώ.
Ξεκίνησαν από αύξηση 250 εκατ., που θα διετίθετο υποτίθεται για την πρόσληψη νοσηλευτών και την επιστροφή ΦΠΑ στους αγρότες και μέσα σε δυο μήνες η αύξηση τετραπλασιάστηκε! Η τελευταία αύξηση (καθόλου αμελητέα) έγινε τρεις μόλις μέρες μετά την ανακοίνωση του υπουργού, προφανώς κατ’ απαίτηση των ελεγκτών της Κομισιόν και της ΕΚΤ. Ετσι εξηγείται και η ξεφτίλα του υπουργού να ανακοινώνει μέτρα και να ζητά οι ανακοινώσεις να μην αποδοθούν στον ίδιο αλλά σε «ανώτερο παράγοντα του υπουργείου».
♦ Γαργάρα
Σύσσωμος ο αστικός Τύπος παρουσίασε με ειδησεογραφική ουδετερότητα την είδηση για τη νέα αύξηση στους ειδικούς φόρους κατανάλωσης τσιγάρων και ποτών. Τα παπαγαλάκια έκαναν μια ακόμα μεγαλοπρεπή γαργάρα. Ούτε ένα δεν βρέθηκε να θυμίσει όχι τις παλινωδίες σε σχέση με το παρελθόν, αλλά πως μόλις πριν τρεις μέρες ο Παπακωνσταντίνου τους έλεγε άλλα και τους έβαζε να τα γράψουν χωρίς να τα αποδώσουν στον ίδιο αλλά σε «παράγοντα του υπουργείου Οικονομικών». Οι μόνοι που δεν σεβαστήκαμε αυτό το απαράδεκτο off the record είμαστε εμείς και καλά κάναμε. Γιατί έχουμε να κάνουμε με πολιτικούς απατεώνες που προσπαθούν να μας χρησιμοποιήσουν. Αλλοι το δέχονται και δεν έχουν πρόβλημα να γίνουν ρόμπες. Εμείς όχι.
ΥΓ: Την ίδια γαργάρα έκανε και το ρεπορτάζ του «Ριζοσπάστη». Αφού αποδέχτηκαν την παγίδα του off the record που έστησε ο Παπακωνσταντίνου, συνέχισαν σαν να μην τρέχει τίποτα, μη τυχόν και παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος. Το σημειώνουμε γιατί αυτοί τουλάχιστον, κρίνοντας από τη γενική γραμμή τους, δεν είχαν λόγο να γίνουν αβανταδόροι της κυβέρνησης. ‘Η μήπως περιμένουν καμιά επιχορήγηση για κάποια από τις εταιρίες τους από την κυβέρνηση;
♦ Ρετούς
Συνέντευξη στον «Κόσμο του Επενδυτή» του περασμένου Σαββατοκύριακου παραχώρησε η ειδική σύμβουλος σε ζητήματα μετανάστευσης στο υπουργείο Προ-Πο, Αφροδίτη αλ Σάλεχ, προκειμένου να υπερασπιστεί τη –δήθεν νέα– μεταναστευτική πολιτική της κυβέρνησης. Στην πραγματικότητα, εκείνο που περιέγραψε ως νέο, είναι η προσαρμογή σε κάποιες διαδικασίες που ισχύουν στην ΕΕ, κατηγορώντας την έως τώρα ελληνική πολιτική, ότι δεν προσαρμόστηκε και δεν εκμεταλλεύτηκε αυτές τις διαδικασίες. Εύλογα, λοιπόν, προκλήθηκε η εξής δημοσιογραφική ερώτηση: «Εάν εφαρμοστεί αυτό το μέτρο, αναμένεται να πραγματοποιηθούν και πολλές απελάσεις;». Η απάντηση της κ. Σάλεχ προέκυψε αβίαστα: «Ναι. Αυτοί που είναι για απέλαση και η απέλασή τους είναι εφικτή, θα απελαύνονται. Ωστόσο, η κάθε περίπτωση θα εξετάζεται ατομικά, ανεξαρτήτως της χώρας καταγωγής».
Αυτό που επιδιώκεται, λοιπόν, είναι ένα ρετουσάρισμα της διαδικασίας. Να πάρουν κάποια ευρωπαϊκά κονδύλια και να δημιουργήσουν κάποιες δομές-άλλοθι (π.χ. για τα παιδιά), ώστε να νομιμοποιήσουν κοινωνικά την καταστολή στα σύνορα. Γι’ αυτό και χρησιμοποιείται η κ. Σάλεχ ως σύμβουλος της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου. Η άγρια καταστολή, η στρατηγική της «Ευρώπης φρούριο», θέλει και λίγη… ομορφιά.
♦ Επιτροπές για χρήμα
Μπόλικη δημαγωγία από μεριάς προέδρου της Βουλής και κοινοβουλευτικών κομμάτων. Θα κόψει, λέει, κατά 15% τις έξτρα αμοιβές των βουλευτών για συμμετοχή στις διάφορες κοινοβουλευτικές επιτροπές. Για την ταμπακέρα, όμως, δε λέει κουβέντα. Αναφερόμαστε στις επιτροπές που έχουν καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα, μέσω των οποίων ρέει άφθονο κρατικό χρήμα, όχι μόνο σε βουλευτές. Ιδού ένα παράδειγμα. Στις 31 Δεκέμβρη, δημοσιεύτηκαν στο ΦΕΚ (αρ. φύλλου 542) δυο αποφάσεις του προέδρου της Βουλής με ημερομηνία 23.12.09, με τις οποίες καθορίζει την ανά συνεδρίαση αποζημίωση των μελών της «Επιτροπής Ελέγχου Οικονομικών των Κομμάτων», βουλευτών και δικαστικών.
Η Επιτροπή αυτή αποτελείται από τον πρόεδρο, που είναι ένας από τους αντιπροέδρους της Βουλής, από ένα βουλευτή εκπρόσωπο κάθε κόμματος και από τρεις δικαστικούς (έναν αρεοπαγίτη, ένα σύμβουλο επικρατείας και έναν από το ελεγκτικό συνέδριο) που ορίζονται από τις ολομέλειες των αντίστοιχων δικαστηρίων. Κάθε φορά που γίνονται εκλογές, η επιτροπή αυτή ελέγχει εντός τριών μηνών τα οικονομικά των κομμάτων που παίρνουν κρατική επιχορήγηση και εντός πέντε μηνών τα οικονομικά των υποψήφιων βουλευτών.
Οπως όλοι γνωρίζουμε και όπως όλα τα κόμματα έχουν παραδεχτεί, πρόκειται για μια παρωδία ελέγχου. Κόμματα και βουλευτές συντάσσουν κάποια τυποποιημένα έγγραφα, στα οποία όλα εμφανίζονται απολύτως σύννομα, οι υπηρεσίες της Βουλής ετοιμάζουν τα πάντα και η εν λόγω επιτροπή απλά επικυρώνει τυπικά τα πρακτικά που ετοιμάζουν οι υπηρεσίες.
Με τις αποφάσεις του ο Φ. Πετσάλνικος καθορίζει σε 300 ευρώ ανά συνεδρίαση τις αποζημιώσεις των δικαστικών, στο 1/20 της βουλευτικής αποζημίωσης ανά συνεδρίαση τις αποζημιώσεις των βουλευτών και σε 150 ευρώ ανά συνεδρίαση την αποζημίωση του γραμματέα. Ορίζεται ανώτατο όριο συνεδριάσεων οι τρεις το μήνα. Πιστεύει κανείς ότι οι συνεδριάσεις αυτής της επιτροπής γίνονται εκτός ωραρίου; Οχι βέβαια. Τότε γιατί καθορίζονται έξτρα αμοιβές για τα μέλη της; Η συνολική δαπάνη μπορεί να μην είναι μεγάλη, όμως οι αποφάσεις αυτές του προέδρου της Βουλής είναι δηλωτικές μιας ορισμένης αντίληψης. Οταν πετσοκόβουν τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων, γιατί δεν υποχρεώνουν τους εκπροσώπους των κομμάτων και τους δικαστικούς να διεκπεραιώσουν στο πλαίσιο των γενικών τους καθηκόντων το τυπικό έργο αυτής της επιτροπής, χωρίς έξτρα αμοιβές;
♦ Θλιβερός και κατάπτυστος
Τον έχουν πάρει χαμπάρι όλοι. Ακόμη και οι της «ανανεωτικής πτέρυγας» του ΣΥΝ δεν συντάσσονται όλοι μαζί του. Αυτός όμως επιμένει να παίζει το παιχνίδι «να συνταχθούμε όλοι γύρω από το ΠΑΣΟΚ». Για τον Λεωνίδα Κύρκο ο λόγος, που δοκίμασε να φτιάξει «εθνική συνάντηση», πλην όμως δεν τα κατάφερε. Τον έφτυσαν ο Παπούλιας, ο Σαμαράς, ο Θεοδωράκης, ο Γλέζος, ακόμα και ο Παπαδημούλης. Ηταν μια θλιβερή φιέστα για Πασόκους, όπου ο Κύρκος έβγαλε και πάλι το άχτι του κατά του Νίκου Ζαχαριάδη (μέχρι να πεθάνει θα τον κυνηγάει το λαϊκό μεγαλείο του νεκρού κομμουνιστή ηγέτη), ζήτησε την κατάργηση του ασύλου, έβρισε τους εξεγερμένους του Δεκέμβρη του 2008 και έπλεξε το εγκώμιο του Γιωργάκη, ζητώντας να δεχτούμε όλοι να υποβληθούμε σε θυσίες. Το κακό γι’ αυτόν είναι πως κανένας δεν τον παίρνει στα σοβαρά, ότι είναι καμένο χαρτί, ακόμα και για τα μέλη και τους οπαδούς του ΣΥΝ, ότι του την πέφτουν πια ακόμα και σοσιαλδημοκράτες δημοσιολόγοι (π.χ. για το κόμπλεξ του να μην καλέσει τους Τσίπρα, Αλαβάνο και Κωνσταντόπουλο), γι’ αυτό και θα φύγει από τη ζωή θλιβερός και κατάπτυστος, σύμβολο του πολιτικού οπορτουνισμού και της έλλειψης κάθε ηθικού φραγμού.
♦ Σκούξιμο βατράχου
Τη γνωστή παροιμία «όταν πλακώνονται τα βουβάλια την πληρώνουν τα βατράχια», μας θύμισε το νέο… αγωνιώδες ερώτημα που υπέβαλε προς την κυβέρνηση η ιδιοκτήτρια της «Ελευθεροτυπίας» Μάνια Τεγοπούλου: «Για ποιο λόγο επιχειρηματίες επενδύουν στο χώρο του Τύπου, όταν έχει ήδη καταστεί σαφές – ίσως και από τους ίδιους – ότι δεν έχουν επιχειρηματικό μέλλον οι εφημερίδες; Μήπως θα μπορούσε να απαντήσει η κυβέρνηση ή και ο ίδιος ο πρωθυπουργός, τον οποίο θα έπρεπε να αφορά ο ευτελισμός και η άλωση του Τύπου; Η ερώτηση δεν είναι ρητορική». Η κ. Τεγοπούλου, με τις επιλογές της, κουρέλιασε την εφημερίδα που έστησε ο πατέρας της και τώρα σκούζει καθώς τα βουβάλια έχουν αρχίσει να την τσαλαπατούν.
♦ Καλπασμός κερδών
Δεν το λέμε εμείς, το λέει η πιο έγκυρη διεθνώς εταιρία καταγραφής της πορείας των χρηματιστηρίων, η Standard & Poor’s. Τα κέρδη των εταιριών που συμμετέχουν στο δείκτη S&P 500 (πρόκειται για τις 500 μεγαλύτερες εισηγμένες στο χρηματιστήριο της Wall Street) αυξήθηκαν κατά 60% το τελευταίο τρίμηνο του 2009, σύμφωνα με πρόσφατες εκτιμήσεις. Ετσι, οι απώλειες κερδών για το σύνολο του 2009 αναμένεται να περιοριστούν στο 12%, ενώ για το 2010 αναμένεται αύξηση κερδών κατά 25%.
Σημειώνεται ότι η ανάκαμψη των κερδών οφείλεται πρώτο στο γεγονός ότι οι επιχειρήσεις αυτές «απαλλάχτηκαν» κατά το 2009 από περισσότερο από 2 εκατομμύρια «περιττές» θέσεις εργασίας και δεύτερο στα διαδοχικά «πακέτα» κρατικής ενίσχυσης.
Αυτό εννοούν οι καπιταλιστές όταν λένε ότι «η κρίση είναι ταυτόχρονα και ευκαιρία». Πετάνε εργάτες στο δρόμο, αδιαφορώντας για κάθε κοινωνική συνέπεια, καταβροχθίζουν το κρατικό παραδάκι (οι κυβερνήσεις το εξασφαλίζουν με ακόμη πιο «σφιχτή» δημοσιονομική πολιτική) και διαμορφώνουν όρους μέγιστης κερδοφορίας σ’ ένα χαμηλότερο επίπεδο παραγωγής.