Η θεωρία της «Μακεδονίας του Αιγαίου» ήταν το θεώρημα του Μουσολίνι, το οποίο εν συνεχεία υιοθέτησε ο Τίτο και από τον Τίτο και μετά έγινε το κύριο θέμα εκείνων που πολέμησαν στη διάρκεια του Εμφυλίου Πολέμου στα βουνά της Μακεδονίας. Θυμίζω τις θέσεις του Μάρκου Βαφειάδη, τις αποφάσεις του ΚΚΕ τότε και θα πω πως δυστυχώς ορισμένοι από την Αριστερά νομίζουν ότι ήλθε η ώρα να πάρουν πίσω το αίμα τους από την εποχή εκείνη.
Πάνος Καμμένος