Δεν μπορώ να παρακολουθώ μία συζήτηση, τι θα γίνει με το ψηφοδέλτιο Επικρατείας, τι δεν θα γίνει, τι θα κάνει ο κ. Βενιζέλος, θα του προτείνει η κα Γεννηματά, δεν θα του προτείνει, έχουμε καιρό, πιο κοντά στις εκλογές. Αυτά είναι της πλάκας. Εγώ δεν διεκδικώ μία θέση υποψηφίου βουλευτή, εγώ έχω μία ευθύνη, την οποία τη νιώθω και η οποία, εν πάση περιπτώσει, είναι επάνω μου τοποθετημένη για λόγους ιστορικούς και πρακτικούς. Εχω μία ευθύνη για τον τόπο, τη νιώθω, και μία ευθύνη για την παράταξη και για όσους πιστεύουν στις απόψεις μου.
Ευάγγελος Βενιζέλος