Αποτελεί υποχρέωση όλων των δυνάμεων που υπερασπίζονται τη δημοκρατία και την κοινωνική δικαιοσύνη, να διαμορφώσουν έναν ισχυρό προοδευτικό πόλο και να υποδείξουν έναν εναλλακτικό δρόμο. Αυτό σκεφτόμαστε εμείς στην Αριστερά, αυτό σκέφτεται η αριστερή πτέρυγα της Σοσιαλδημοκρατίας, αυτό σκέφτονται οι Πράσινοι. Για να το καταφέρουμε, πρέπει να καθίσουμε σε ένα τραπέζι, να υπερβούμε τις παραδοσιακές προκαταλήψεις, τους βολικούς σεχταρισμούς, τις ιδιοτέλειες. Και να διαμορφώσουμε ένα ρεαλιστικό και ταυτόχρονα επαναστατικό σχέδιο για μια δημοκρατική κοινωνική Ευρώπη. Οι ευρωεκλογές είναι μια ευκαιρία να επιταχύνουμε αλλά πρέπει να εργαστούμε σοβαρά. Οι καιροί δεν μας περιμένουν.
Αλέξης Τσίπρας