Εχουμε ήδη βάλει την ατζέντα τού αύριο. Σας θυμίζω ότι πριν από δύο χρόνια – και πριν από έναν χρόνο ακόμα – δεν ήταν εύκολο να μιλήσουμε για το αύριο. Αγωνιζόμασταν να επιβιώσουμε στο σήμερα. Παλεύαμε ακόμα με τα προβλήματα που μας είχε κληροδοτήσει το χθες. Τώρα αυτά τα αφήνουμε πίσω και κοιτάμε το αύριο της ανάπτυξης. Η νέα κυβέρνηση, στηριγμένη σε όσα ήδη πετύχαμε, συμβολίζει αυτή τη νέα ημέρα.
Αντώνης Σαμαράς