♦ Οταν ένα κόμμα δημιουργεί μια κλειστή ηλεκτρονική πλατφόρμα, τι πιο λογικό από το να τρέξουν να εγγραφούν σ' αυτήν τα μέλη του; Αν, όπως λένε οι i-συριζαίοι, την πρώτη μέρα μετά το άνοιγμα της πλατφόρμας i-syriza γράφτηκαν σ' αυτήν 7.600 μέλη (και όχι νέα μέλη, γιατί δεν υπήρχαν παλιά), δεν το λες και κοσμοσυρροή. Μέλη του ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να ήταν στη συντριπτική τους πλειοψηφία (για να μην πούμε στην ολότητά τους), που είχαν την περιέργεια να δουν τι είναι αυτό το πράγμα. Ασε που πρώτα θα έσπευσαν να εγγραφούν τα μέλη των φραξιών (από προεδρικούς μέχρι 53+), προκειμένου να παρακολουθούν τι γίνεται και να παρεμβαίνουν.
♦ Διαβάσαμε στο capital.gr ότι η ΔΙΑΤΜΗΣΗ ΑΤΕ σχεδόν τριπλασίασε τον κύκλο εργασιών της το 2018, φτάνοντας τα 4,6 εκατ. ευρώ. Στις 331 χιλιάδες ευρώ έφτασαν τα καθαρά κέρδη που δήλωσε. Γιατί το σχολιάζουμε; Μα γιατί πρόκειται για την εταιρία του Αλέκου Φλαμπουράρη, υπουργού Φρέντο και Λοιπών Καφέδων στις κυβερνήσεις Τσίπρα. Ναι, αλλά η εταιρία δεν ανήκει πλέον στον κυρ-Αλέκο. Μπορεί να είχε αρχικά ξεχάσει να μεταβιβάσει τις μετοχές του, έκανε και διάφορες «ομορ- φιές» μ' ένα συριζαίο μπάτσο, όμως τις μεταβίβασε τελικά και πλέον είναι ένας απλός συνταξιούχος πολιτικός μηχανικός, τέως εργολάβος. Κι εμείς όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να τον… πιστέψουμε.
♦ Για να πολεμήσεις τον Τραμπ δε χρειάζεται να καταφύγεις στο ψέμα. Κι όταν διαβάζεις κάτι στα περιβόητα social media πρέπει να το καρατσεκάρεις, για να προστατευθείς από τον κιτρινισμό. Παρακολουθώντας το βίντεο της συνάντησης του Τραμπ με τον ιταλό πρόεδρο Ματαρέλα, διαπιστώνεις ότι δεν τον είπε «Μοτσαρέλα», όπως γράφτηκε. Ούτε μίλησε για δεσμούς ΗΠΑ-Ιταλίας από την εποχή της αρχαίας Ρώμης. Με τα φτωχά αγγλικά του μίλησε για μοίρασμα της πολιτιστικής και πολιτικής κληρονομιάς της αρχαίας Ρώμης (όπως θα μιλούσε και για την αρχαία Ελλάδα, αν η συνάντηση ήταν με έλληνα πολιτικό). Οσο για τη διερμηνέα που τάχα φρικάρισε με όσα έλεγε ο Τραμπ, αν παρακολουθήσει κανείς το βίντεο θα διαπιστώσει ότι αυτό είναι το ύφος της από την αρχή μέχρι το τέλος, καθώς παρακολουθεί τον Τραμπ και προσπαθεί να μη χάσει λέξη. Οι αντίπαλοι του Τραμπ, όμως, καταφεύγουν στο ψέμα, ποντάροντας στην έτσι κι αλλιώς κλοουνίστικη συμπεριφορά του. Το αν θα καταφέρουν να τον κερδίσουν το 2020 είναι άλλης τάξης ζήτημα.
♦ Ηρθε η ώρα και για την κινηματογραφική αγιογραφία του Μητσοτάκη (πατρός). Στην πρεμιέρα μαζεύτηκε όλος ο καλός ο κόσμος (μητσοτακαίικο, βαρδινογιανναίικο κτλ.). Οσο και να την «πουσάρουν» όμως, εισιτήρια δε θα κόψει. Εδώ δεν έκοψε ο Γαβράς.