♦ Μεξικανοί αγρότες μπούκαραν στο δημαρχείο της Σάντα Ρίτα, κάπου στο νότιο Μεξικό, άρπαξαν το δήμαρχο, τον έδεσαν πίσω από ένα αγροτικό και άρχισαν να τον σέρνουν στον κεντρικό δρόμο. Στη συνέχεια, πλακώθηκαν με τους μπάτσους που έσπευσαν να γλιτώσουν το δήμαρχο από την οργή των αγροτών, τους οποίους εξαπατούσε. Είναι μια καλή ιδέα…
♦ «Οι επιλογές που έχουν κάνει ο κ. Μητσοτάκης και ο κ. Σταϊκούρας και τις έχουν ήδη εξαγγείλει και θα τις συμπεριλάβουν στον προϋπολογισμό έχουν ταξικό πρόσημο, είναι για λίγους», δήλωσε ο συριζαίος Θοδωρής Δρίτσας. Αλλη μια εκδήλωση πολιτικής αγυρτείας. Γιατί ο Δρίτσας ξέρει πολύ καλά ότι ο Μητσοτάκης δεν επιφέρει καμιά θεαματική αλλαγή στον προϋπολογισμό του 2020. Συνεχίζει ακριβώς την ίδια πολιτική που ακολουθούσαν οι συριζαίοι, η οποία ορίζεται από το μετα-Μνημόνιο.
![](/wp-content/uploads/2020/08/3160/content_i_v_ch_m_n_w_k_v_th_n_k_s_e_i.png)
♦ Μεταφράζουμε τα νέα… εκλαϊκευτικά τιτιβίσματα του Τραμπ: «Αφού νικήσαμε 100% το Χαλιφάτο του ISIS, εγώ έβγαλα τα στρατεύματά μας από τη Συρία. Αφήστε τη Συρία και τον Ασαντ να προστατεύσουν τους Κούρδους και να πολεμήσουν την Τουρκία για τη γη τους. Είπα στους στρατηγούς μου, γιατί θα έπρεπε να πολεμήσουμε για τη Συρία και τον Ασαντ προστατεύοντας τη γη του εχθρού μας; Δεν έχω πρόβλημα με οποιονδήποτε θέλει να βοηθήσει τη Συρία να προστατεύσει τους Κούρδους, είτε είναι η Ρωσία, η Κίνα ή ο Ναπολέων Βοναπάρτης. Ελπίζω όλοι να τα κάνουν καλά, εμείς είμαστε 7.000 μίλια μακριά!». Νηπιακή πολιτική προσέγγιση, ασφαλώς. Σε τέτοιο εκλογικό σώμα απευθύνεται ο Τραμπ, όμως. Και ξέρει να του μιλάει στη γλώσσα που καταλαβαίνει. Οι φασίστες του Μεσοπολέμου δημιούργησαν Σχολή.
♦ Δραγασάκης: «Επίσης σημαντικό λάθος αποδείχτηκε ότι αναθέσαμε την υλοποίηση του σχεδίου μας, στην αρχική πιο κρίσιμη φάση, σε έναν άνθρωπο που όπως αποδείχτηκε είτε δεν το πίστευε είτε δεν το καταλάβαινε. Σε έναν άνθρωπο ο οποίος υποβίβαζε διαρκώς την πολιτική σε τεχνικές και κακοσχεδιασμένες τακτικές και αντί να χτίζει συμμαχίες και γέφυρες, όπως απαιτούσε η πολιτική μας άνοιγε μέτωπα με όλους, συχνά αχρείαστα ή σε δευτερεύοντα θέματα, ακόμη και στις πιο κρίσιμες και ευαίσθητες στιγμές χωρίς κανένα σχέδιο ούτε Α, ούτε Β, ούτε Χ». Η μπηχτή είναι περισσότερο για τον Τσίπρα και τους Τσιπραίους και όχι για τον Μπαρουφάκη.