Ολγα Γεροβασίλη: «Σας διαβεβαιώνω από τώρα πως δεν με φοβίζουν οι προκλήσεις, τις αντιμετωπίζω μεθοδικά και ψύχραιμα… δεν με φοβίζουν και οι ευθύνες, τις αναλαμβάνω στο ακέραιο». Δοξάστε με, την Ολγάρα, την Αρτινιά, την καραμπουζουκλού.
Σε ποιους απευθύνεται ο Νίκος Παππάς όταν λέει: «Το κλείσιμο των Μνημονίων μας καλεί να αντιληφθούμε ότι δεν είναι απαραίτητο να διαφωνούμε για το μέλλον με αυτούς που διαφωνούσαμε για το παρελθόν»; Στο ΠΑΣΟΚ και στο ΚΙΝΑΛ είναι η εύκολη απάντηση. Πρωτίστως, στους καναλάρχες, λέμε εμείς. Μ' αυτούς συγκρούστηκε προ διετίας (νομίζοντας ότι θα τους κατατροπώσει), αυτούς υπηρετεί εδώ και και καιρό (απόδειξη το χάρισμα του φόρου τηλεοπτικών διαφημίσεων), απ' αυτούς έχει ανάγκη στήριξης, αφού δεν κατάφερε να πάει στο υπουργείο Εσωτερικών και παρέμεινε υπουργός Καναλαρχών.
Εκπαιδεύοντας τους αυριανούς δολοφόνους. Αυτούς που θα κάνουν σκοποβολή πάνω σε κεφάλια άοπλων Παλαιστίνιων. Αυτούς που θα βομβαρδίζουν σχολεία και νοσοκομεία. Αυτούς που θα θεωρούν τους εαυτούς τους, εκπροσώπους της εκλεκτής φυλής του Θεού και τους Παλαιστίνιους, υπάνθρωπους. Τους σύγχρονους ναζί. (Ο Μπενιαμίν Νετανιάχου γιορτάζει την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς μαζί με μικρούς μαθητές, σ' ένα ανατριχιαστικό εθνικιστικό ντεκόρ).
Μια βδομάδα πριν πάει για τις φιέστες της ΔΕΘ, ο Τσίπρας πήρε το μισό υπουργικό συμβούλιο και πετάχτηκε μέχρι τη Θεσσαλονίκη για να ανεβάσει στο Twitter φωτογραφίες από τη «συνάντηση με εκπροσώπους παραγωγικών φορέων από τη βόρεια Ελλάδα, ενόψει των εγκαινίων της 83ης ΔΕΘ». Τα έχει βρει με τους βιομήχανους της βόρειας Ελλάδας κι αυτοί συμμετέχουν ευχαρίστως στα προπαγανδιστικά του σόου.
«Μην πανηγυρίζει λοιπόν ο κ. Τσίπρας, η χώρα χρειάζεται συνεννόηση, κανείς δεν μπορεί μόνος του, ούτε ο κ. Τσίπρας ούτε ο κ. Μητσοτάκης. Χρειαζόμαστε μεγάλη κυβέρνηση 240 βουλευτών για να διαπραγματευτούμε με τους δανειστές ένα καλύτερο μέλλον για την Ελλάδα». Μια ψιλοκατάθλιψη την έχει πάθει ο πρόεδρος Λεβέντης, επειδή δεν τον πολυπαίζουν πια. Γι' αυτό το ξαναγύρισε στα πατριωτικά-οικουμενικά.
Ούτε «μιλημένος» από το επιτελείο της ΝΔ να ήταν ο Βαξεβάνης που μήνυσε τη Ζαχαράκη στο πλαίσιο του αυτόφωρου. Εδωσε στον Κούλη την ευκαιρία να ξεφύγει από την πίεση με την υπόθεση του ανιψιού-συμβούλου. Γι' αυτό και όταν το κατάλαβαν στο Μαξίμου, έδωσαν εντολή να παίξει η κασέτα «Ο Βαξεβάνης είναι ένας ιδιώτης».