♦Η επίσημη ανακοίνωση ανέφερε ότι ο Μητσοτάκης είχε την περασμένη Παρασκευή «προγραμματισμένη συνάντηση με τον Πρέσβη των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής κ. Geoffrey R. Pyatt». Πάντα σύμφωνα με την ανακοίνωση, «συζήτησαν διμερή θέματα, ενώ ο κ. Μητσοτάκης επανέλαβε τις θέσεις της Νέας Δημοκρατίας, που έχει διατυπώσει και δημόσια, για το Σκοπιανό». Μπορούμε να φανταστούμε τον Πάιατ να επαναλαμβάνει σε αυστηρό ύφος την αμερικάνικη θέση («στηρίξτε τη λύση που διαπραγματεύεται ο Τσίπρας, γιατί η Μακεδονία πρέπει να μπει στο ΝΑΤΟ») και τον Κούλη να του εξηγεί ότι δεν έχει αντίρρηση επί της ουσίας, όμως δεν μπορεί να χαρίσει και το κόμμα του στην Ακροδεξιά και στους Φραγκούληδες.
♦Ο Σόιμπλε δεν είναι πια υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας. Ο Ντεϊσελμπλούμ δεν είναι πρόεδρος του Eurogroup. Ο Βίζερ δεν είναι επικεφαλής του EWG. Και η Βελκουλέσκου παραδίδει τη θέση της στην τρόικα σε κάποιον Πίτερ Ντόλμαν. Τα πρόσωπα αλλάζουν, η μνημονιακή πολιτική παραμένει. Και θα παραμείνει και μετά το τυπικό τέλος του τρίτου Μνημόνιου τον προσεχή Αύγουστο.
♦Φέτος το Τριώδιο άνοιξε νωρίς. Πληροφορίες ότι κάτω από τη μουτσούνα κρύβεται ο Πανίκας, που ξεντύθηκε από Ζορό και ντύθηκε αρχαίος Μακεδόνας, δεν κατέστη δυνατόν να επιβεβαιωθούν από τη στήλη.
♦Σύμφωνα με τα «Νέα», ο «είναι τρελός ο στρατηγός» Φραγκούλης Φράγκος απαντά σε όσους τον κατηγορούν για πατριδοκαπηλία με… Λεωνίδα Κύρκο που το 1992 είχε πει ότι στο εθνικοφασιστικό συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης ήταν όλοι «πλην Λακεδαιμονίων» (αναφερόμενος στον Περισσό), ενώ θυμίζει το τότε πρωτοσέλιδο της «Αυγής» που έγραφε για ένα «εντυπωσιακό συλλαλητήριο με πατριωτικό παλμό και ωριμότητα».
♦«Προοδευτικό ρεύμα για την εύρεση λύσης» (στο «Μακεδονικό») ήταν ο κεντρικός τίτλος της «Αυγής» την περασμένη Κυριακή. Ο υπότιτλος έκανε λόγο για «αγκάθια αλυτρωτισμού και πατριδοκαπηλίας». Αν η προοδευτική λύση στο «Μακεδονικό» δεν περιλαμβάνει τους πατριδοκάπηλους ΑΝΕΛ, η κυβέρνηση που τους περιλαμβάνει τι είδους κυβέρνηση είναι;