♦ Η Αχτσιόγλου δεν είχε κανένα πρόβλημα να «δεσμευτεί» για αύξηση του κατώτατου μισθού το 2018. Στο κομματικό ραδιόφωνο μιλούσε, γιορτινές μέρες ήταν, μια «ένεση αισιοδοξίας» δεν κοστίζει και τίποτα στην πιο καλή μαθήτρια του Κατρούγκαλου. Ομως, ο υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργώ και οικονομικός σύμβουλος του Τσίπρα, Δημήτρης Λιάκος, υπήρξε εξαιρετικά… σαφής στην ασάφειά του (συνέντευξη στο ΑΠΕ/ΜΠΕ): «Οι σχετικές προϋποθέσεις διαμορφώνονται σταδιακά και τούτο θα μας επιτρέψει στο εγγύς μέλλον να εκκινήσουμε τον αναγκαίο διάλογο και για τον κατώτατο μισθό». Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι…
♦ Ξεχάστε προς στιγμήν το πρόσωπο που γράφει (Ζωή Κωνσταντοπούλου) και διαβάστε: «Σήμερα έβαλαν να μιλήσει την πρώην ασυμβίβαστη αριστερή, που θα χώριζε τον Τσίπρα αν υπέγραφε Μνημόνιο. Που τώρα πηγαίνει σε δεξιώσεις με τουαλέτες και γίνεται καθηγήτρια στην… Κίνα. Κάπως πρέπει να ξεπληρώσει τις φωτογραφικές ρυθμίσεις με τις οποίες ο άντρας της τής χτίζει την καριέρα της». Βλέπετε κάτι που να μην ισχύει;
♦ Κάποιοι ονειρεύονται τις εποχές της κοινωνικής ξεφτίλας. Τότε που εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι συμμετείχαν σε μουσολινικού τύπου εθνικιστικά συλλαλητήρια «για τη Μακεδονία μας», που «είναι μία και ελληνική». Το αστικό πολιτικό σύστημα, αφού καλλιέργησε με τον πιο αισχρό τρόπο το εθνικιστικό μίσος, βασισμένο στην πλήρη διαστρέβλωση της ιστορικής αλήθειας και των εθνολογικών δεδομένων της χώρας μας και της ευρύτερης βαλκανικής γειτονιάς μας, ετοιμάζεται τώρα να κάνει τον «ρεαλιστικό συμβιβασμό». Από πολλούς (και δεν αναφερόμαστε στους συνειδητούς φασίστες και εθνοκάπηλους) αυτό θα βιωθεί ως εθνική ήττα, δημιουργώντας νέες συνειδησιακές στρεβλώσεις, οι οποίες αποτελούν το λίπασμα για την ανάπτυξη του φασιστικού φαινομένου. Γι' αυτό και πρέπει να 'ναι συνέχεια ανοιχτό το ιδεολογικό μέτωπο.
♦ Ο Βούτσης είναι πονηρός. Ασφαλώς δεν του άρεσε καθόλου που δεκάδες αντιεξουσιαστές «πολιόρκησαν» το στέκι του ΣΥΡΙΖΑ στο Μεταξουργείο, όπου θα μιλούσε. Εμεινε υπομονετικά για πολλή ώρα έξω από το χώρο, κι όταν είδε ότι η ένταση δεν εκτονώνεται, σηκώθηκε και έφυγε, βάζοντας τους διοργανωτές να ματαιώσουν την εκδήλωση. Και μετά μούγκα. Δεν έκανε καμιά δήλωση, για να μην μπει ο ίδιος στο κάδρο. Οσο πιο γρήγορα ξεχαστεί το γεγονός τόσο το καλύτερο γι' αυτόν.
♦ Εβγαλε, όμως, ανακοίνωση ο ΣΥΡΙΖΑ μιλώντας για «αυταρχική ενέργεια» (sic!) που «θυμίζει άλλες εποχές και παραπέμπει σε λογικές και πρακτικές καταστολής»! Γιατί κουράζεστε, συριζαίοι; Τα ίδια ακριβώς έλεγε κι ο Πάγκαλος και οι άλλοι πασόκοι όταν ο κόσμος τους χάλαγε τις φιέστες.