♦ Το διαβάσαμε στην «Εποχή» και τσιμπηθήκαμε για να δούμε αν είμαστε ξυπνητοί ή ονειρευόμαστε. Την πορεία αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους την Πέμπτη 14/10 οργάνωσαν -έγραφε το δημοσίευμα- «14 οργανώσεις της Αριστεράς». Ο κ. Πάνος Λάμπρου, που υπέγραφε το δημοσίευμα, ίσως δεν ήταν παρών στη συνέντευξη Τύπου δυο μέρες πριν, στην οποία ανακοινώθηκε ότι την πορεία είχαν αποφασίσει οι Κινήσεις Αλληλεγγύης, σε συνέλευση στο Πολυτεχνείο. Δεν διάβασε, όμως, τις καθημερινές εφημερίδες που το έγραφαν; Επειδή φαίνεται πως ήταν στην πορεία, μήπως μπορεί να μας πει πόσο κόσμο είχαν οι «14 οργανώσεις της Αριστεράς» και πόσο τα μπλοκ των συλλογικοτήτων που συμμετέχουν και στηρίζουν τις Κινήσεις Αλληλεγγύης; Δεν νομίζουμε πως έκανε λάθος ο καλός ρεπόρτερ. Μάλλον τη δόξα του Γκέμπελς ζήλεψε.
♦ Η Βουλή τίμησε τους ολυμπιονίκες σε ειδική πανηγυρική τελετή. Τίποτα το παράξενο, βέβαια, σ’ αυτό. Σημειώνουμε απλώς ότι στην τελετή έλαβαν μέρος όλα τα κόμματα. Και αυτά που υποτίθεται πως είναι αντίθετα στον πρωταθλητισμό της ντόπας και στην ολυμπιάδα των πολυεθνικών. Υπήρξαν μάλιστα και κάποιες συμβολικές απονομές πλακετών, για να μην υπάρξει καμιά παρεξήγηση. Η κ. Παπαρήγα απένειμε πλακέτα στην κ. Τσουμελέκα η οποία είχε αφιερώσει το μετάλλιό της στους Κεντέρη και Θάνου. Ο δε κ. Κωνσταντόπουλος απένειμε πλακέτα στην κ. Χαλκιά η οποία έχει τις γνωστές απόψεις περί φυλετικής υπεροχής των Ελλήνων.
♦ Μετά τον Κύρκο, βγήκε και ο Ακης, αιφνιδιάζοντας το υπόλοιπο ΠΑΣΟΚ, και ζήτησε από το κόμμα του να προτείνει για πρόεδρο της Δημοκρατίας τον Κωνσταντόπουλο. Οπως καταλαβαίνετε, δεν έγιναν στα κουτουρού τα γεύματα με ενημέρωση των δημοσιογράφων. Την υποψηφιότητά του προετοίμαζε ο Νικολάκης. Λιγουλάκι χλωμό το βλέπουμε, όμως. Τρέχει πολύ και μάλλον θα καεί πριν τελειώσει η κούρσα. Αλλά και οι Πασόκοι έχουν μια σύμπνοια άλλο πράγμα.
♦ Στην τηλεοπτική εκπομπή της ΝΕΤ, που παρουσιάζουν οι Λυριτζής-Οικονόμου, την περασμένη Τρίτη, ο βουλευτής του ΣΥΝ Αλ. Αλαβάνος έθεσε στον υπουργό Δικαιοσύνης το θέμα του διαχωρισμού σε δυο ομάδες, χωρίς καμιά επικοινωνία μεταξύ τους, των πολιτικών κρατούμενων στις γυναικείες φυλακές Κορυδαλλού. Του υπέβαλε το εύλογο αίτημα να καταργήσει το εννιάμετρο λαμαρινένιο τοίχωμα που χωρίζει το τετράγωνο προαύλιο σε δυο τρίγωνα, εμποδίζοντας την επικοινωνία των κρατούμενων ακόμα και την ώρα του προαυλισμού. Ο Αν. Παπαληγούρας απάντησε, ότι δεν μπορεί να καταργηθεί αυτό το τοιχείο και να επιτραπεί ο κοινός προαυλισμός, γιατί δεν επιτρέπεται να αναμιχτούν τα μέλη δυο τρομοκρατικών οργανώσεων. Πέραν του παράνομου αυτού του ισχυρισμού (δεν προβλέπεται πουθενά από τον σωφρονιστικό κώδικα), δείτε την πραγματικότητα. Δυο μέρες μετά τις δηλώσεις του υπουργού, η «ανάμιξη των τρομοκρατικών οργανώσεων» ήταν γεγονός, αφού ο μεν Χρ. Τσιγαρίδας μεταφέρθηκε στις ανδρικές φυλακές, μαζί με τους Κουφοντίνα, Ξηρούς, Κωστάρη, οι δε Γιωτόπουλος και Τζωρτζάτος μεταφέρθηκαν στις γυναικείες, μαζί με τους Αγαπίου και Κανά. Επομένως, ο υπουργός εψεύδετο δημόσια, για μια ακόμη φορά.