♦ Οχι που θ’ άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη ο –παλιός στα εμπορικά κόλπα– Καρατζαφέρης. Εφτιαξε κι αυτός το «Κοινωνικόν Παντοπωλείον» του ΛΑΟΣ και ανακοίνωσε ότι γι’ αρχή «θα διατεθούν 200 τενεκέδες λαδιού. Επίσης, παραγωγοί από όλη την Επικράτεια της χώρας, θα μπορούν να προβάλλονται και να διαφημίζουν τα προϊόντα τους δωρεάν μέσω του ΤΗΛΕΑΣΤΥ, παρέχοντας προϊόντα τους, τα οποία θα διανέμονται στους Ελληνες πολίτες που έχουν ανάγκη». Είδες μπίζνες –πολιτικές και όχι μόνο– που ανοίγουν τα «κινήματα»;
♦ Τα φασισταριά, με όργανό τους το στόχο και διάφορα σάιτ και μπλογκ, καλούν σε εκδηλώσεις χουντικού τύπου για τις 25 Μάρτη, με «έφεδρους καταδρομείς» και άλλα τέτοια κατακάθια. Ολη αυτή η δραστηριοποίηση μυρίζει ΚΥΠ! Είναι σχέδιο συκοφάντησης των γνήσιων λαϊκών εκδηλώσεων διαμαρτυρίας, που εκφράστηκαν και στις παρελάσεις. Η ΚΥΠ έβαλε μπροστά τα φασισταριά να κινούνται προβοκατόρικα και τα αστικά ΜΜΕ παίζουν την προβοκάτσια του «φαιοκόκκινου φασισμού» και των «άκρων που συναντιούνται». Να μην τους περάσει!
♦ Ντούρος ο Γιωργάκης, υπερασπίστηκε και πάλι το δημοψήφισμα και έκανε… αυτοκριτική γιατί δεν το πρότεινε νωρίτερα. Απάντησε, μάλιστα, σε όσους αναρωτιόταν «Ρώτησε Μέρκελ; Ρώτησε Σαρκοζί;», πως αυτός «ήθελε να ρωτήσει τον ελληνικό λαό». Γιατί δεν τον ρώτησε τελικά; Ποιος τον εμπόδισε; Γιατί έβαλε την ουρά στα σκέλια και παραιτήθηκε; Αλήθεια, δεν βρέθηκε ένας στο επιτελείο του να του πει ότι με τέτοιες τοποθετήσεις ουσιαστικά επιβεβαιώνει τους επικριτές του, αφού εμμέσως ομολογεί ότι στο φινάλε έγινε αυτό που ήθελαν η Μέρκελ και ο Σαρκοζί;
♦ Ο Βενιζέλος αρνήθηκε να πάει σε εκλογή αρχηγού με αντίπαλο τον Παπουτσή, επικαλούμενος το γράμμα του καταστατικού του ΠΑΣΟΚ. Μήπως θυμάται κανένας τι δήλωνε το 2004; Να σας το θυμίσουμε εμείς. Διαμαρτυρήθηκε για τη διαδικασία με έναν μόνο υποψήφιο. Απλά, τώρα ο ένας και μοναδικός είναι ο ίδιος…
♦ Το περασμένο Σαββατοκύριακο συγκάλεσε κεντρική επιτροπή και η κόρη του Μητσοτάκη. Κι ήταν σαν να μαζεύτηκαν να κλάψουν τον πεθαμένο πριν αυτός πεθάνει. Το σκέφτεται η Μπακογιάννη ότι θα την περάσει ακόμα κι ο Καμμένος και πίνει με τις χούφτες τα χάπια για να ηρεμήσει. Δεν είναι και λίγο, το 2009 να θεωρείς ότι θα πάρεις στα σίγουρα τη ΝΔ και τώρα να μη σε πλησιάζουν ούτε μερικοί πανελληνίως άγνωστοι βουλευτές που την έκαναν από τη ΝΔ…
♦ Πού ακριβώς βρισκόταν ο Παπουτσής την τελευταία διετία; Οπως και ο Χρυσοχοΐδης, τότε που μοστράριζε ως υποψήφιος αρχηγός, μάλλον έλειπε από την Ελλάδα. Αλλιώς δεν εξηγούνται οι προτάσεις του για αλλαγή πολιτικής σε σχέση με το Μνημόνιο, με κατοχύρωση ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος, πάγωμα των τιμολογίων των ΔΕΚΟ, όχι απολύσεις στο δημόσιο. Ολ’ αυτά, βέβαια, ο Παπουτσής τα ‘χει ψηφίσει από δυο φορές. Μία ως υπουργός και μία ως βουλευτής. Κι ακούγονται γελοία από το στόμα του. Ταυτόχρονα, όμως, συνιστούν και πρόκληση. Αντιμετωπίζει τον ελληνικό λαό σαν ένα τσούρμο ηλίθιων Λωτοφάγων.