♦ Μια χαρά το ‘χει βρει η Φώφη. Κοτζάμ αναπληρώτρια υπουργός χωρίς αρμοδιότητες, το ‘χει ρίξει στα ταξίδια. Μετά τις ΗΠΑ, σειρά πήρε η Τουρκία και συγκεκριμένα η Ισταμπούλ, όπου η Φώφη συναντήθηκε με τον πατριάρχη και με το νομάρχη (σιγά μην έχαναν χρόνο οι υπουργοί της κυβέρνησης Ερντογάν), ενώ έκανε και επισκέψεις στη Μεγάλη του Γένους Σχολή, στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης και στο Ζάππειο Γυμνάσιο και Λύκειο. Το πιο σημαντικό σας το κρατήσαμε για το τέλος. Η Φώφη απηύθυνε και βαρυσήμαντο χαιρετισμό στις εργασίες της ημερίδας «Ορθοδοξία, Περιβάλλον και Πολιτιστική Κληρονομιά»!
♦ «Κέρδισαν την υπουργική καρέκλα χάρη στη σχέση με τον Παπανδρέου, είναι πολιτικά ανεκπαίδευτοι, δεν έχουν ιδεολογία, είναι αλεξιπτωτιστές της πολιτικής και αντιμετωπίζουν με περιφρόνηση τους βουλευτές». «Διακατέχονται από αριστοκρατική αντίληψη, θεωρούν τους βουλευτές λαϊκιστές και τους εαυτούς τους το άλας της γης, είναι αλαζόνες, δεν παράγουν έργο». «Μας αντιμετωπίζουν αφ’ υψηλού, συμπεριφερόμενοι ως πατρίκιοι προς πληβείους». Μερικά απ’ όσα σέρνουν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ στους κολλητούς του Γιωργάκη (Τίνα Μπιρμπίλη, Π. Γερουλάνο, Δ. Δρούτσα, Χ. Παμπούκη και Γ. Πανάρετο), σύμφωνα με ρεπορτάζ της «Κυρ. Ελευθεροτυπίας».
♦ «Δεν υπάρχει επένδυση χωρίς ρίσκο», δήλωσε ο Ερντογάν, επιμένοντας στην κατασκευή του πυρηνικού σταθμού στο Ακούγιου, με ρωσικά κεφάλαια. Ο κυνισμός της κεφαλαιοκρατικής λογικής σε όλο του το μεγαλείο. Το οικονομικό ρίσκο ταυτίζεται με το ρίσκο για ανθρώπινες ζωές και καταστροφή ολόκληρων περιοχών.
♦ Τι αλληλογλείψιμο ήταν αυτό; Συγκινήθηκαν ακόμα και τα ντουβάρια του ανάκτορου του Οθωνα από τις εκφράσεις αβροφροσύνης και αμοιβαίας εκτίμησης που αντάλλαξαν Αδωνις και Λοβέρδος. Παραθέτουμε ένα μικρό δείγμα, χαρακτηριστικό του διαλόγου των δύο ανδρών, οι οποίοι ΟΥΤΕ πολιτικά διαφώνησαν (πέρα από την αλληλοεκτίμηση): Γεωργιάδης: «Κύριε υπουργέ, δεν είχα ποτέ αμφιβολία για τη ρητορική σας δεινότητα. Είμαι βέβαιος ότι εάν ήμουν μαθητής σας στα πανεπιστημιακά έδρανα, θα ευχαριστιόμουν πάρα πολύ να σας ακούω να διδάσκετε». Λοβέρδος: «Ανταποδίδω σε ό,τι αφορά την κοινοβουλευτική σας παρουσία, η οποία είναι πάρα πολύ έντονη και πολύ χαρακτηριστική. Δεν μιλάτε με κλισέ. Δεν μιλάτε με προκατειλημμένες και προκατασκευασμένες απόψεις». Ο… αριστερός και σοσιαλιστής Λοβέρδος εκφράζει θαυμασμό για την κοινοβουλευτική παρουσία ενός ακροδεξιού ρατσιστή!
♦ «Είναι μια σημαντική απόφαση και για ολόκληρη την Ευρώπη, γιατί όπως καταλαβαίνετε οι αγορές έβλεπαν τι είχαμε να πληρώσουμε το 2013 και το 2014, με αποτέλεσμα να μην πέφτουν τα spreads. Αυτή τη στιγμή, το σήμα που δίνεται με την απόφαση αυτή, είναι ότι η χώρα μας διαθέτει εναλλακτικές λύσεις, άρα σε καμία περίπτωση δεν κινδυνεύει να βρεθεί και πάλι στο χείλος της χρεοκοπίας». Ο γίγαντας της οικονομικής επιστήμης και της πολιτικής Δ. Κουσελάς διαβεβαιώνει (από τη συχνότητα ραδιοφωνικού σταθμού) ότι τα spreads δεν πρόκειται να ξανανέβουν!