♦ «”Το Βήμα” παραχωρεί σήμερα τον χώρο του κυρίου άρθρου στον Πρωθυπουργό και Πρόεδρο του ΠαΣοΚ κ. Γιώργο Παπανδρέου»… για να σας εξαπατήσει. Αυτό έγραφε η κυριακάτικη Λαμπρακειάς την περασμένη Κυριακή. Για να δούμε, θα παραχωρήσει αύριο τον ίδιο χώρο στο Σαμαρά, σεβόμενη εξίσου τα δύο αστικά κόμματα εξουσίας;
♦ Διάφοροι μεγαλόσχημοι γραφιάδες και μαρκουτσοφόροι, ξιφουλκούν οργισμένοι ενάντια στην πρόθεση της κυβέρνησης να σπάσει το φορολογικό απόρρητο και να δημοσιεύει στο διαδίκτυο όλες τις φορολογικές δηλώσεις. Ακόμη και ο Πρετεντεράκος έγραψε πύρινο άρθρο με τον πολεμικό τίτλο: «Θέλουμε κοινωνία χαφιέδων;». Βεβαίως, όλοι αυτοί δεν ενοχλήθηκαν καθόλου από τους χαφιεδοαριθμούς μέσω των οποίων οι πολίτες καλούνταν να καρφώνουν τους γείτονές τους αν για οποιονδήποτε λόγο τους θεωρούσαν «ύποπτους τρομοκρατίας» (θυμόσαστε ασφαλώς τις οδηγίες που με πάθος επανάλαμβαναν οι Πρετεντεράκοι, για να τις εμπεδώσουμε όλοι: αν δείτε τον διπλανό σας να παραγγέλνει συνεχώς πίτσες, τηλεφωνήστε στην Αντιτρομοκρατική, μπορεί να κρύβει τον Κουφοντίνα). Δεν ενοχλήθηκαν καν από τη θέσπιση του χαφιεδοαριθμού στον οποίο μπορείς να καρφώνεις όποιον καπνίζει σε μέρος που απαγορεύεται. Γιατί, λοιπόν, ενοχλούνται από τη δημοσιοποίηση των φορολογικών δηλώσεων; Μα γιατί τους αφορά άμεσα. Θα δουν οι πάντες πόσα δηλώνουν όλοι αυτοί οι τηλεεισαγγελείς με τις βιλάρες, τις πισινάρες, τις σκαφάρες και τις αυτοκινητάρες. Οχι, δεν είμαστε εμείς υπέρ της δημοσιοποίησης των φορολογικών δηλώσεων. Οχι, όμως, και να φάμε το παραμύθι των Πρετεντεράκων.
♦ Οπως διαβάσαμε στο «Ποντίκι», η αναπληρώτρια εκπρόσωπος προπαγάνδας του ΠΑΣΟΚ Μ. Καρακλιούμη πρότεινε στον Καμίνη ν’ αρχίσει να πηγαίνει και στις λαϊκές, για να τον γνωρίσει ο κόσμος. «Με προσβάλλετε» (!) της απάντησε αυτός και η φράση του έχει γίνει ανέκδοτο μεταξύ των Πασόκων.
♦ Και οι μεν Πασόκοι έχουν μια δικαιολογία με τον Καμίνη, αφού ήθελαν κάποιον για να χάσει χαλαρά από τον Κακλαμάνη, ο Σαμαράς, όμως, με την επιλογή Κικίλια δεν έχει καμιά δικαιολογία. Εκτός αν τα είχαν συμφωνήσει παρασκηνιακά με τον παλιό συγκάτοικό του από τα φοιτητικά χρόνια Γιωργάκη Παπανδρέου.
♦ «Σαν σήμερα το 1981 ξεκινήσαμε με τον θρίαμβο του Ανδρέα Παπανδρέου και του ΠΑΣΟΚ και φέραμε την αλλαγή. Ετσι και σήμερα πάμε για τη νίκη στην Αττική και την Αθήνα»!!! Το ξεστόμισε ο νέος γραμματέας του ΠΑΣΟΚ Μιχάλης (Κάλαχαν) Καρχιμάκης. Τι διάολο, ρακή με ξυλόπνευμα πίνει και λέει τέτοιες παπαριές; ‘Η του τη βάρεσε κατακούτελα η χαρά για το πόστο του γραμματέα;